Keď je pleť dehydratovaná, epiderma a najmä stratum korneum trpia nedostatkom vody. Je to dočasný
stav, ktorý môže postihnúť všetky typy pleti. Vedie k pnutiu, hrubosti pleti a niekedy aj šupinateniu.
Čo sa s tým dá robiť? Poradenstvo dermatológa.
Má okolité prostredie vplyv na dehydratáciu pleti?
Úroveň vlhkosti vonkajšieho prostredia, nízke teploty v zime, vietor, vysoké teploty, slnko, UV žiarenie a nadmerné teplo...
to všetko sú faktory, ktoré podporujú vyparovanie vody, čo vedie k dehydratácii pleti. Toto vysvetľujem svojim pacientom, takže môžu na tieto faktory reagovať aspoň u seba doma.
Komplikujú to aj ďalšie faktory?
Dlhotrvajúci alebo opakovaný kontakt s vodou v dôsledku nadmernej každodennej čistiacej rutiny môže viesť k dlhodobej dehydratácii.
Používanie obyčajných mydiel a drsných materiálov, akými sú napr. pemzy alebo žinkové rukavice, môžu byť taktiež príčinou. Užívanie určitých liekov (retinoidy, kortikosteroidy) a vznik ekzémov spôsobených prácou v určitých profesiách, akými sú kaderníci a stavbári, taktiež môžu viesť k suchosti pleti. Okrem toho, hormonálne starnutie redukuje kožné hydrofilné prvky.
Akú liečbu odporúčate?
V starostlivosti a čistiacich prípravkoch by mali byť zlúčené tri typy látok.
Predpisujem hydratačné prípravky, ktoré fixujú vodu v korneocytoch pokožky. Ale taktiež hydrofilné prípravky, ktoré pri styku s vodou tvoria gél, alebo hydrofóbne prípravky, ktoré vytvárajú na povrchu pleti vzduchotesný a vodotesný film a obmedzujú odparovanie vody. Odporúčam ingrediencie, ktoré menia štruktúru epidermálnych lipidov tak, aby posilnili vrstvu stratum korneum.