Zamerané na...

Deti a slnko: Citlivá koža, ktorá potrebuje ochranu

v_header_focuson_470.jpg

Detská koža, ktorá sa stále vyvíja, je oveľa krehkejšia než koža dospelých, najmä pokiaľ ide o škodlivé účinky UV žiarenia. Existuje jediné riešenie: chrániť ju.

Symptómy

Koža, nezrelý pigmentačný systém…

3 3 Focus on children and the sun_illu 1

Zatiaľ čo dospelí sú veľmi dobre oboznámení s nebezpečenstvom slnka, nie sú si ale vždy vedomí extrémnej zraniteľnosti detí.
Detská koža, ktorá sa stále vyvíja, je však nezrelá, a teda náchylnejšia na slnečný žiar:

  • Vzhľadom na to, že je tenšia, je náchylnejšia na hlbšie bunkové poškodenie.
  • S menej rozvinutým systémom pigmentácie nemá sebaobranný systém (čo u dospelých pomáha chrániť kožu pred UV žiarením).

To je dôvod, prečo musia byť deti chránené viac než dospelí.

Počiatky

…veľmi náchylné na spálenie, úpal a poškodenie buniek

50 % slnečného kapitálu sa spotrebuje do 20 roku veku. A jeden z 55 ľudí narodených v roku 2008 bude jedného dňa mať melanóm. Prečo? Deti sú nadmerne vystavované UV žiareniu. Cez prázdniny trávi jedna tretina detí priemerne 15 hodín týždenne v plavkách: To je naozaj príliš veľa. Zvlášť, keď voda a piesok odrážajú 30 % UV žiarenia. V tomto veku deti nie sú schopné posúdiť toto nebezpečenstvo. Dôsledky: Ozvú sa, až keď im niečo vadí, ale to už je poškodenie spôsobené:

  • Spálenie slnkom a hlboké bunkové napadnutie spôsobujú nevratné poškodenie kože a v dlhodobom horizonte sa koža stáva krehkejšia (urýchlenie starnutia kože, zvýšené riziko vzniku rakoviny kože v neskoršom veku).
  • Toto hlboké poškodenie je skombinované s rizikom dehydratácie alebo úpalu.

Liečba

Chráňte ich od najmladšieho veku

Ochrana vašich detí znamená ich v prvom rade vzdelávať. Štúdia vykonaná v Nemecku na malých deťoch preukázala, že vzdelanie o slnku zvyšuje návyky na dobrú ochranu o 500 %: · Vyhnite sa času vrcholu slnečného žiarenia (medzi poludním a 16. hodinou) podporou aktivít v tieni alebo odpočinkom.

  • Používajte pokrývku hlavy so širokým okrajom, slnečné okuliare s filtračnými sklami a tmavé oblečenie (čierne tričko chráni viac než biele).
  • Používajte často a v dostatočnom množstve ochranné prípravky (najmenej dve vrstvy každé dve hodiny a po každom kúpaní) na celú exponovanú kožu... nezabúdajte na krk, uši a chodidlá!
  • Zvoľte krém, ktorý je špeciálne vyvinutý pre deti a s ochranným filtrom 50+, ktorý je odolný voči vode a piesku.
  • Pravidelne pite.

POZOR! Pred dosiahnutím veku troch rokov odporúčajú všetci lekári sa celkovo vyvarovať slnka.Neváhajte sa opýtať svojho dermatológa na bližšie informácie.

Odporúčané pre Vás

Zobraziť všetky články