0
Späť na laroche-posay.sk
Save your skin

Červená, svrbivá vyrážka po slnení? Možno máte slnečnú alergiu

Po dlhých, temných zimných dňoch nie je nič lepšie než odhodiť roláky a pančuchy a vychutnať si prvé jarné lúče. Návrat slnečného počasia ale niekedy môže byť príčinou nečakaných reakcií pokožky. Nevysvetliteľná vyrážka, pálenie, svrbenie či začervenanie po slnečnej expozícii môžu byť známkou toho, že je vaša pleť na UV žiarenie extra citlivá.

Kým vyrazíte na pláž alebo na terasu, zistite si niečo o najčastejších slnečných alergiách a o tom, ako sa chrániť, aby ste si mohli užívať leto bez toho, aby ste mali pocit, že ste to vzali okľukou cez pole jedovatého brečtanu!


Polymorfná svetelná erupcia: váš nečakaný jarný hosť

Už sú tu zas veselé dni! Vtáci spievajú, slnko svieti a jar je za rohom. Nedočkavo zhadzujete niekoľko vrstiev oblečenia, aby ste si dopriali tak potrebnú dávku vitamínu D, a o dva dni neskôr sa vám na hrudi, ramenách, pažiach, nohách alebo vrchnej strane chodidiel objaví svrbivá vyrážka.

Pokiaľ vám to znie povedome, patríte medzi 20 % dospelej populácie, ktorá trpí letnou svetelnou erupciou. Táto alergická reakcia sa najčastejšie objavuje u žien vo veku 15 - 35 rokov a je spôsobená náhlym zvýšením expozície ultrafialovému žiareniu (najmä UVA) - po dlhej dobe, kedy ste na slnku neboli. Pokožka, ktorá bola počas celej zimy dôkladne ukrytá pod vrstvami oblečenia a je lačná po slnečných lúčoch, je obzvlášť citlivá. Tvár, ktorá býva slnku vystavená počas celého roka, väčšinou zasiahnutá nie je.

Hneď ako sa u vás tento problém objaví, má tendenciu sa každoročne vracať, preto by ste sa mali každoročne chrániť, ak ste sa s výsevom tejto vyrážky už stretli. Počas leta by ste sa  mali na slnku správať bezpečne, aby ste predišli jeho opätovnému výskytu.

Ako výsevu do budúcna predísť, zistíte v našich tipoch nižšie, kde sa dozviete, ako sa chrániť.


Máte pocit, že ste trochu (foto)senzitívny? Príčinou môže byť váš parfum alebo lieky.

Ste chvíľu vonku a o 48 hodín neskôr sa vám na koži objaví nepekné, začervenané spálenie v miestach, kde bola pokožka vystavená slnku. To nedáva zmysel - bolo to predsa pred dvomi dňami a navyše ste na slnku neboli vôbec dlho!

Táto oneskorená „slnečná spálenina" vlastne vôbec nemusí byť slnečná spálenina. Môže ísť o fotosenzitivitu - stav kože, ku ktorému dochádza, keď je pokožka hypercitlivá na UV žiarenie. Fotosenzitivita môže byť zapríčinená liekmi (orálnymi aj topickými), rovnako ako niektorými kozmetickými produktmi aplikovanými priamo na kožu. Príkladom môže byť parfum alebo pleťová starostlivosť s veľmi vysokou koncentráciou alkoholu.

Fotosenzitívne reakcie sa niekedy ťažko odhaľujú, pretože k nim dochádza jeden až dva dni po slnečnej expozícii. Najčastejšie sa prejavujú ako búrlivá vyrážka alebo slnečná spálenina, v niektorých prípadoch však tieto reakcie môžu pripomínať skôr ekzém a rozšíriť sa aj na oblasti, ktoré slnečnému žiareniu neboli vystavené.

Pokiaľ sa domnievate, že by ste mohli mať fotosenzitívnu pokožku, poraďte sa s dermatológom. Bude schopný zistiť príčinu a pomôže vám uľaviť od symptómov. Ak sú na vine lieky, nechajte si predpísať iné alebo sa pozrite po iných možnostiach liečby (pokiaľ je to možné). Všeobecne platí, že ľudia trpiaci fotosenzitivitou by pri pobyte vonku nemali parfumy nanášať priamo na kožu.

Ak trpíte týmto kožným ochorením, je dôležité minimalizovať slnečnú expozíciu a maximalizovať ochranu pred slnkom. Prečítajte si našu poradenskú sekciu a dozviete sa, ako na to.

AKO SA MÁM CHRÁNIŤ?


Je lepšie chorobám predchádzať ako ich liečiť.

Môže sa to zdať jasné, ale najlepšia ochrana pred UV žiarením spôsobujúcim slnečné alergie, je úplne sa mu vyhnúť! Zostaňte v tieni a pokiaľ je to možné, oblečte si oblečenie s dlhým rukávom, noste pokrývku hlavy a odevy chrániace pred slnkom. Nezostávajte na slnku v čase obeda a štvrtou hodinou, kedy je slnko najsilnejšie.

Pokiaľ už musíte byť vonku, používajte širokospektrálny opaľovací prípravok s veľmi vysokým SPF, ktorý odfiltruje UVB žiarenie - a čo je najdôležitejšie - dlhovlnné UVA žiarenie. Nezabúdajte aplikáciu krému pravidelne opakovať, a to aspoň každé dve hodiny, alebo častejšie, pokiaľ ste plávali, alebo sa potíte. 

Pokiaľ trpíte letnou svetelnou erupciou, s príchodom jari postupne zvyšujte svoju slnečnú expozíciu, neprekračujte však 20 - 30 minút denne. To dá koži čas vytvoriť si melanín, ktorý funguje ako prirodzený ochranný mechanizmus proti škodlivým dopadom slnka.


Čo je vo vnútri, to sa tiež počíta

Okrem dobrých návykov pri pobyte na slnku a vyhýbania sa fotosenzitivizujúcim produktom môžu byť potrebné špeciálne terapie.
Nie príliš vhodná je v tomto prípade fototerapia, ktorá pacientov pred prvou skutočnou slnečnou expozíciou vystavuje ultrafialovej radiácii. UV expozícia sa u pacientov totiž zlučuje. Poraďte sa so svojím dermatológom. 

Keď máte slnečnú alergiu znamená to, že musíte byť o niečo opatrnejší než väčšina ľudí. So správnymi opatreniami a vhodnými návykmi sa však pri pobyte na slnku môžete vyhnúť prepuknutiu alergie (alebo ju minimalizovať) a užiť si leto naplno!

REKAPITULÁCIA CITLIVOSTI NA SLNKO

  • Prevencia je najlepšou ochranou: slnečnú expozíciu minimalizujte, kedykoľvek je to možné.
  • Zostávajte v tieni a noste pokrývku hlavy, tričká s dlhým rukávom a ochranné oblečenie.
  • Medzi obedom a štvrtou hodinou sa vyhýbajte priamemu slnku.
  • Používajte širokospektrálne opaľovacie prípravky s vysokým SPF faktorom, ktoré filtrujú lúče dlhovlnného UVA žiarenia.
  • Opaľovací prípravok nanášajte každé dve hodiny, najmä po plávaní a potení.
  • Zvyšujte slnečnú expozíciu, nie však viac než o 20 - 30 minút denne.
  • Nenanášajte parfum priamo na kožu, pokiaľ zostávate vonku.
  • Vyhnite sa liekom a kozmetike, ktoré spôsobujú fotosenzitivitu (ak je to možné).
  • Pokiaľ fotosenzitivitu spôsobujú lieky, ktoré v súčasnosti užívate, poraďte sa so svojím lekárom o prípadnej zmene medikácie alebo vyskúšajte alternatívnu liečbu.

„Po rokoch schovávania pred slnkom si zasa konečne môžem užiť leto!"

Už keď som bola malá, trávila som leto u rodičov na chate na pobreží. Tento rok mám 18 a na krku, pažiach a na ramenách sa mi objavili drobné, svrbivé pupienky. Myslela som si, že ide o jednorazovú reakciu, takže som počkala kým zmizne, a potom som zvyšok leta proste zasa trávila na slnku!

Časom sa ale symptómy zhoršovali. Slnko milujem a hneď ako  sa vonku trochu oteplí, užívam si doslova každý slnečný lúč. Kedykoľvek som ale potom vyrazila von, urobila sa mi vyrážka s ešte väčším množstvom pupienkov a dostavilo sa aj väčšie svrbenie. Bolo to také zlé, že som nakoniec rezignovala a rozhodla sa slnku nadobro vyhýbať.

Potom som sa pridala k jednej on-line diskusnej skupine, kde som stretla človeka s rovnakým problémom. Povedal mi, že tomuto ochoreniu sa vraví letná svetelná erupcia, a odporučil mi navštíviť dermatológa. Objednala som sa a lekár mi odporučil účinný opaľovací prípravok s ochranným faktorom SPF 50+ z lekárne.

Už sú to dva roky a zatiaľ sa cítim dobre (aj keď na pláži sa už neopekám)! Po rokoch, kedy som sa pred slnkom len schovávala, si konečne zas môžem užiť leto!

NAJLEPŠIA OCHRANA PROTI SLNKU PRE MŇA

Náš postup v 3 krokoch, ako sa chrániť pred rakovinou kože

Preview : False
loading : 1,315 sec