#Infoakne

Bojujte proti akné s pomocou Youtuberov a dermatológa

Získajte odborné tipy

Aké potraviny spôsobujú akné?
… a môže byť liek na akné na tanieri?

v_article-acne_food.jpg
1

Mliečne produkty môžu spôsobiť akné


PRAVDA
Rôzne štúdie prinášajú rôzne výsledky. Existujú však dôkazy, že zvýšená konzumácia mliečnych výrobkov môže vyvolať akné. Lekári zatiaľ presne nevedia, prečo je to tak, ale na základe súčasnej pracovnej hypotézy sú na vine hormóny obsiahnuté v mlieku. Skúste preto obmedziť mliečne výrobky (bez toho, aby ste to hnali do extrému) a uvidíte, ako Vaša pleť zareaguje. A pamätajte si, proteínové shaky sú ako megakoncentrované mlieko! Pokiaľ máte problémy s výsevom akné, vyhnite sa im!

2

Čokoláda spôsobuje pupienky


NEPRAVDA
Každý z nás je trochu iný. Ak máte pocit, že u Vás čokoláda vyvoláva akné, vyhnite sa jej, pokiaľ je to možné. Neexistuje však žiadny dôkaz o tom, že by čokoláda mala na akné vplyv. Horká čokoláda je navyše plná antioxidantov, ktoré Vaša pleť miluje!

3

Sladkosti a torty nahrávajú vzniku akné


PRAVDA
Nedávne štúdie ukázali, že potraviny s vysokým glykemickým indexom – tie, vďaka ktorým vyskočí hladina krvného cukru – môžu akné zhoršiť.  Vieme, že sa to ľahko povie, ale aby bola Vaša pleť v pohode, dajte namiesto potravín s obsahom jednoduchých cukrov a bielej múky prednosť tým, ktoré obsahujú veľa vlákniny ako cereálie alebo strukoviny.

4

Pitie veľkého množstva vody akné vyplaví


NEPRAVDA
Hydratácia je nevyhnutná pre zdravie celého organizmu a ani pleť nie je výnimkou. Extra porcia vody Vám ale póry nevyčistí (kiežby to bolo také jednoduché!).

5

Rybie oleje sú priateľom pleti


PRAVDA
Tučné ryby obsahujú veľké množstvo omega 3 mastných kyselín, ktoré pomáhajú bojovať proti zápalovým procesom v tele, vrátane najväčšieho orgánu – kože. Skúste do jedálnička niekoľkokrát týždenne zaradiť lososa alebo tuniaka. Pokiaľ rybám nemôžete prísť na chuť, výborným zdrojom týchto látok sú aj orechy.

6

Vitamíny a minerálne doplnky pomôžu s problémami s akné


NEPRAVDA
Hlavnou príčinou akné sú najmä hormóny. Akné nesúvisí s nedostatkom vitamínov alebo minerálov. Vyvážená strava s obsahom ovocia a zeleniny pomôže pleti získať základné živiny, ktoré sú potrebné pre zahojenie pupienkov. „Dúha na tanieri“ je dobrým začiatkom, pretože farebné ovocie a zelenina doslova prekypuje antioxidantmi, ktoré pomáhajú pleti držať zápal pod kontrolou.

7

Mastné jedlá ako pizza a hranolky prispievajú k akné


NEPRAVDA
Bežný mýtus súvisiaci s akné je ten, že mastnota na tanieri spôsobuje väčšiu produkciu mazu v póroch. Medzi týmito dvomi však neexistuje žiadna spojitosť. Strava s vysokým obsahom saturovaného tuku ale môže podnietiť mikrozápalové procesy vo všetkých orgánoch tela, vrátane kože. V skratke možno teda povedať, že pizza a hranolky nespôsobia akné, ale umiernená konzumácia týchto pokrmov je najlepšou politikou pre celkové zdravie Vášho organizmu.

8

Alkohol môže spôsobiť akné


NEPRAVDA
Neexistuje žiadny presvedčivý dôkaz o tom, že alkohol akokoľvek súvisí s akné. Je ale známe, že alkohol zhoršuje začervenanie pleti, pretože rozširuje krvné cievy a zároveň dehydratuje. Preto vždy pite s mierou.