#Infoakne

Bojujte proti akné s pomocou Youtuberov a dermatológa

Získajte odborné tipy

Akné a emócie: skutočný psychologický dopad akné

v_article-psychological_impact

Akné je problémom, s ktorým sa v priebehu života stretne väčšina z nás: postihuje totiž 80 % násťročných a takmer 40 % dospelých žien. (1)

Predtým bolo toto kožné ochorenie považované za neškodné bez následkov, dnes ale lekári stále viac poukazujú na skutočný dopad, ktorý má akné na sebavedomie a sebadôveru pacientov.


„Väčšinou sa objavuje v období adolescencie, teda práve v období, kedy sú ľudia najzraniteľnejší. Počas dospievania poznávame kým sme a vytvárame si väzby s vrstovníkmi – a akné môže tento proces narušiť. Toto ochorenie nie je nebezpečné, ale tínedžeri kvôli nemu nemusia byť vo svojej koži. Môže utrpieť ich sebahodnotenie a sebadôvera,“ vysvetľuje dermatológ Dr. Philippe Beaulieu.


Mnoho štúdií skutočne preukázalo, že ľudia trpiaci akné vykazujú symptómy úzkosti a depresie, zároveň sa u nich objavujú pocity nízkeho sebavedomia. Dokonca môže ovplyvniť výkony v práci alebo v škole. (2)
Vplyv tohto ochorenia je taký výrazný, že lekári vytvorili nástroje hodnotenia na meranie jeho dopadu na pacientov, napríklad ADI (Acne Disability Index – Index kvality života v prípade akné).


Dopad akné môže trvať desaťročia, pretože zázračne nezmizne, keď máte 18! Akné trpí stále viac dospelých žien. Mnohé z nich sú vyčerpané opakujúcimi sa ťažkosťami, ktoré ich sprevádzajú počas dospelého života, rezignujú na liečbu a ďalej ticho trpia – najmä preto, že psychologický dopad akné je neporovnateľný s jeho závažnosťou.


„Keď ku mne príde nový pacient vždy hovorím, že ten najdôležitejší krok už je za ním – vyhľadal pomoc a neprechádza tým sám. Ako tím potom spoločne pracujeme na čistejšej pleti a rozjasnenejšom pohľade na život! A preto ma moja práca tak napĺňa!“


Click here to discover tried and trusted dermatological solutions for acne-prone skin.

(1) Ann Dermatol Venereol. 2010 Nov;137 Suppl 2:S49-51. doi: 10.1016/S0151-9638(10)70024-7. [Recent data on epidemiology of acne]. Dréno B.
(2) The psychological and emotional impact of acne and the effect of treatment with isotretinoin. Br J Dermatol 1999; 140:273-82.
Kellett SC, Gawkrodger DJ.