#Infoakne

Bojujte proti akné s pomocou Youtuberov a dermatológa

Získajte odborné tipy

Ako sa zbaviť jaziev po akné & červených/hnedých škvŕn

v_article-scars_marks.jpg

Akné môže byť veľkým zdrojom frustrácie. Nielen že pupienky bolia, hanbíme sa za ne a nevyzerajú vôbec pekne, zároveň na pleti zanechávajú také malé „spomienky“ na dobu, ktorú ste spolu strávili. Tu je náš rýchly sprievodca, ako im zabrániť a ako zjemniť stopy a jazvy po akné, aby ste sa cítili sebaisto a mali čistú pleť.

Čo sú stopy po akné?

Malý pupienok je ohniskom zápalu. Koža reaguje zvýšením prietoku krvi do danej oblasti, kam privádza „bojové“ biele krvinky, aby bojovali s baktériami a napravili škody. Táto intenzívna reakcia bohužiaľ môže pretrvávať aj potom, čo samotný pupienok zmizol a zanechal na pleti červenú stopu (často lepšie pozorovateľné na svetlých typoch pleti).


U tmavších typov pleti môže zápal zapríčiniť tvorbu melanínu a vytvoriť pretrvávajúcu hnedú škvrnu. Lekári tomuto javu hovoria pozápalová hyperpigmentácia (post-inflammatory hyperpigmentation, PIH).


Pokiaľ sú tieto stopy po akné neliečené, môžu na pleti pretrvávať až mesiace. Našťastie máme k dispozícii pomoc. Účinné dermokozmetické prípravky sú dostupné vo Vašej lekárni, na predpis sú potom retinoidy pre chemickú exfoliáciu pleti, čím pigmentové bunky vystúpia na povrch pleti. A čo viac – niektoré jednoduché tipy môžu pomôcť predísť tvorbe škvŕn a jaziev. Pozrite sa nižšie na 5 zlatých pravidiel, čo nerobiť.

Hlboké jazvy

Ku vzniku jaziev po akné dochádza vtedy, keď sa hlboký pupienok natoľko zapáli, že enzýmy pohltia vnútorné stavebné prvky kože - kolagén a elastín. Koža produkuje zjazvené tkanivo, aby uzdravila vzniknuté poškodenie. Výsledok ale už nevyzerá tak pekne: môžete tomu hovoriť napríklad kráter, dermatológovia tento jav odborne nazývajú atrofické jazvenie.

Blednutie tmavých škvŕn a jaziev

Čo sa jaziev po akné týka, je prevencia lepšia než liečba, pretože pokiaľ sa ich chcete zbaviť, ide o zdĺhavý a nákladný proces. Hovoríme tu o laseroch, chemickom peelingu, dermabrázii… Najlepšie je uistiť sa, že dodržiavate správny režim v starostlivosti o aknóznu pleť, aby sa akné prioritne vôbec netvorilo.

5 zlatých pravidiel čo nerobiť, aby sa po akné nevytvárali stopy a jazvy:

1

Nedotýkajte sa pupienkov a nevytláčajte ich – to len prehĺbi zápal a dôjde k rozšíreniu infekcie.

2

Nepoužívajte nešetrné čistiace prípravky či abrazívne peelingy, pretože akékoľvek podráždenie pleti zhorší zápal, ktorý vedie k vzniku jaziev a škvŕn.

3

Nezanedbávajte hydratáciu. Siahnite po nemastnom hydratačnom prípravku. Hydratácia je nevyhnutná pre optimálne hojenie.

4

Nevyhýbajte sa SPF faktoru, pretože si myslíte, že zvyšuje produkciu mazu a upcháva póry. UV žiarenie zhoršuje vzhľad jaziev a tmavých škvŕn. Preto sa uistite, že na pleť každý deň aplikujete zmatňujúci, nekomedogénny opaľovací krém.

5

Neváhajte vyhľadať dermatológa a požiadajte o odbornú radu, ako bojovať s akýmkoľvek problémom, ktorý súvisí s akné.