Moja citlivá pleť

Ako udržať citlivú pleť v bezpečnej zóne

S ponukou toľkých textúr, parfumácií a finišov môže byť pleťová starostlivosť senzoricky chvíľou absolútneho pôžitku. Ženy s citlivou pleťou, krehkou kožnou bariérou a reaktívnymi nervovými zakončeniami však skúšanie kozmetiky považujú doslova za prechod mínovým poľom! Veľké množstvo značiek tvrdí, že ich produkty neobsahujú nič škodlivé, ale prípravky potom často nespĺňajú očakávania a citlivá pleť reaguje svrbením, pichaním a začervenaním. Citlivá pleť citlivo reaguje na vonkajšie podráždenie, mala by sa riadiť mantrou „menej je viac" a skutočne vyžaduje tú najodbornejšiu starostlivosť. Čítajte ďalej a zistite praktické rady, ako sa vyznať v ponuke a ako zvoliť tie správne prípravky, ktoré vašej citlivej pleti pomôžu zostať v bezpečnej zóne.

3 kroky, ako si vybrať prípravky starostlivosti pre citlivú pleť

Každá žena s citlivou pleťou by mala mať prípravky ako jemné odličovacie mlieko alebo micelárnu vodu, hydratačný krém s vysokou toleranciou a širokospektrálnu ochranu pred slnkom. Čo ale robiť, keď vaša pleť reaguje aj na najzákladnejšie produkty?

1

Krok 1: Hľadajte známe dráždivé a scitlivujúce zložky

Pri čítaní etikiet sa uistite, že sú na nich uvedené tvrdenia ako „testované na citlivej a alergickej pleti". Nemali by tiež obsahovať najčastejšie dráždivé zložky, ktoré môžu vyvolať symptómy citlivej pleti: parfumy alkohol Pri make-upe a laku na nechty sa vždy pozrite, že je v nich kontrolovaný obsah niklu. Ide totiž o ďalšiu scitlivujúcu zložku, ktorej sa venujú iba niektoré značky.

2

Krok 2: Buďte náročný na balenie

Aj to najčistejšie zloženie môže spôsobiť riziko citlivosti pleti, pokiaľ citlivá pleť nie je chránená. Dôvod? Fenomén nazývaný retrokontaminácia, kedy sa častice vzduchu (s potenciálnymi dráždivými látkami a alergénmi) dostanú pri otváraní dovnútra balenia. Tieto mikroskopické dráždivé zložky a alergény môžu kontaminovať vami dôkladne zvolený prípravok dennej starostlivosti.

3

Krok 3: Urobte si patch test

Jediný spôsob, ako zistiť, či prípravok tolerujete, je vyskúšať ho. Naneste malé množstvo na predlaktie a prekryte vodoodolnou náplasťou. Po 48 hodinách skontrolujte reakciu - pokiaľ sa nedostavilo začervenanie, môžete produkt s dôverou použiť aj na tvár.