#Infoakne

Bojujte proti akné s pomocou Youtuberov a dermatológa

Získajte odborné tipy

Antikoncepcia & akné

v_article-acne_contraception.jpg

Kontrola počatia, kontrola pleti a kontrola rizika. Pravdivý príbeh za antikoncepčnou tabletkou.

Okrem efektívneho zamedzenia tehotenstva ponúka aj atraktívne vedľajšie účinky, napríklad zabraňuje vzniku hormonálneho akné. Ale ako vlastne funguje?

Ako tabletka zabraňuje vzniku akné

Spúšťačom akné sú najmä hormóny. Testosterón (áno, dievčatá ho majú tiež) a iné podobné hormóny dávajú pleti podnet k produkcii veľkého množstva mazu, čo podporuje vznik akné. Estrogén obsiahnutý v antikoncepcii tento účinok vyvažuje a pôsobí na hormonálne akné.


Dianette, známa aj ako Diane 35, je dokonca ešte účinnejšia, pretože sa kombinuje s liekom nazývaným cyproteron acetát, ktorý pôsobí špecificky proti hormónom zodpovedným za tvorbu pupienkov (androgény), drží pod kontrolou nadprodukciu mazu a upchávanie pórov.

Prečo sa Váš recept môže meniť

Hoci sa jej chytľavo hovorí „tabletka“, existujú vlastne 4 generácie antikoncepcie. Vedci nedávno objavili, že antikoncepcia druhej generácie je bezpečnejšia než novšej generácie a Diane 35. A to najmä ak ide o potenciálne riziká, ako je hlboká žilná trombóza (vytvorenie zrazeniny v nohe).


Nezáleží na tom, ktorú antikoncepciu užívate, riziko je vo všetkých prípadoch veľmi, veľmi malé. Ale pretože tieto lieky užíva obrovské množstvo žien, lekári musia byť naozaj opatrní. Výsledkom je, že mnohým ženám bolo radšej odporúčané zmeniť antikoncepciu a užívať antikoncepčné tabletky druhej generácie.

Čo teda táto zmena tabletky znamená pre moju pleť?

Diane 35 je silnejšou medikáciou proti akné než tabletky druhej generácie, takže keď antikoncepciu zmeníte, môžete zo začiatku zaznamenať spätný efekt.


Pokiaľ ste prešli z 3. alebo 4. generácie antikoncepcie na bezpečnejšiu druhú generáciu, môžete si gratulovať – neexistuje žiadny relevantný výskum, ktorý by dokazoval, že antikoncepcia 3. alebo 4. generácie je pre pleť v niečom lepšia než naši priatelia z 2. generácie.

Čo ak je pre mňa tabletka zakázaná?

Pokiaľ pre Vás antikoncepcia skrátka nie je vhodná, poraďte sa so svojím lekárnikom alebo lekárom o alternatívnych možnostiach pre zdravie Vašej pleti – rozhodne existujú skvelé odborné riešenia! Ak chcete získať viac informácií, prezrite si nášho sprievodcu top dermokozmetickými záchranami pred nedokonalosťami pleti a zistite detaily.