Moja citlivá pleť

Biologické hodiny citlivej pleti

Môže to pôsobiť prekvapivo, ale citlivá pleť nie je typ pleti v pravom zmysle slova. Citlivosť môže postihnúť akýkoľvek typ pleti - od mastnej pleti so sklonom k akné u tínedžerov až po suchú, zrelú pleť. Jednu vec však majú všetky druhy citlivej pleti spoločnú, a to neprimeranú reakciu na neškodné podnety z okolitého prostredia či zložky v prípravkoch starostlivosti o pleť. Citlivá pleť je unikátna tým, ako sa v čase vyvíja: v priebehu jednej hodiny, jedného dňa, roka alebo počas života… Hormonálne faktory a faktory prostredia môžu úplne zmeniť vzhľad citlivej pleti.

Deň zo života citlivej pleti

Koža má biologicky naprogramovaný 24-hodinový alebo cirkadiánny rytmus, ktorý môže mať vplyv na jej citlivosť. Nižšia hladina protizápalového hormónu kortizolu v kombinácii s náporom mediátora histamínu, ktorý vyvoláva svrbenie, môže počas noci zvýšiť citlivosť pokožky. Výsledok? Nepríjemné prebudenie a pocity pálenia, svrbenia a napnutia. To je ale iba polovica príbehu. Pravdou je, že aj keď je naša pleť z časti ovplyvňovaná predprogramovanými fyziologickými mechanizmami, každodenná rutina starostlivosti môže byť rovnako dôležitá. Kým vyjdete von na ulicu v ústrety znečistenému vzduchu, začínate svoj deň dlhou horúcou sprchou. Po ceste do klimatizovanej kancelárie si dáte jedno americano. Na obed vyrazíte na terasu s priateľkou, kde si doprajete korenené jedlo. Potom vás čaká hektický program a stretnutia. Po práci sa zastavíte rýchlo si zacvičiť vo fitku a už mierite s priateľkami do obľúbeného baru na kokteil... Znie vám to povedome? Pravdou je, že ktorákoľvek chvíľa z tohto dňa - zmeny teplôt a vlhkosti, znečistenie, kofeín, korenené jedlo, slnko, stres, cvičenie, alkohol - môže pri citlivej pleti zvýšiť diskomfort.

Citlivá pleť počas ročných období

Citlivá pleť miluje stabilitu a neznáša zmeny. Jar a jeseň bývajú najobávanejšími ročnými obdobiami, pretože počasie počas týchto mesiacov dokáže byť nepredvídateľné. Pleť s krehkou kožnou bariérou a ultracitlivými nervovými zakončeniami nemá čas prispôsobiť sa rýchlo sa meniacim teplotám a miere vlhkosti, čo následne vedie k zvýšenej citlivosti. Každé ročné obdobie so sebou navyše prináša zvýšený výskyt peľu rôznych druhov rastlín. Na jar prevládajú pele zo stromov, zatiaľ čo v lete sa stretávame skôr s peľov tráv a na jeseň potom s rastlinnými peľmi. Každá peľová vlna môže na pokožke potenciálne spustiť alergické prejavy. Mnoho ľudí sa tak v priebehu roka stretáva so vzostupom a následným poklesom citlivosti pleti.

Citlivá pleť naprieč generáciami

Spoločne s cirkadiánnymi rytmami a meniacim sa ročným obdobím môžu úroveň citlivosti pleti výrazne ovplyvniť aj dlhodobejšie fyziologické zmeny.

    Pleť bábätiek: pleť bábätiek s kožnou bariérou, ktorá ešte nie je úplne vyvinutá, má veľký sklon k začervenaniu a podráždeniu. V prípade kozmetiky platí - menej je vždy lepšie. Pleť tínedžerov: tínedžeri v snahe udržať svoju mastnú aknóznu pleť pod kontrolou často používajú nešetrné prípravky čistenia a abrazívne peelingy. Pleť však zbavujú prirodzenej ochrany, čím sa stáva ultracitlivou. Tehotenstvo a menopauza: hormonálne výkyvy ovplyvňujú produkciu kožného mazu, čo môže viesť k oslabeniu funkcie kožnej bariéry. Tie isté hormóny ovplyvňujú aj cievnu sieť v  pokožke, čo môže mať za následok zhoršenie návalov a začervenanie.  Starnúca pleť: s pribúdajúcimi rokmi dochádza v pleti k charakteristickým zmenám. Aktivita žliaz s vnútornou sekréciou klesá, dermis a epidermis sa stenčujú. Starnúca pleť je často dehydratovaná, vyznačuje sa nedostatočnou ochrannou bariérou, a obzvlášť citlivo reaguje aj na vonkajšie podráždenie.

Ako pleť opäť upokojiť

Citlivá pleť sa neustále mení, ovplyvňuje ju množstvo vnútorných a vonkajších faktorov. Aby si zachovala svoju rovnováhu a postupne došlo aj k zníženiu jej citlivosti, ponúkajú sa odborné dermokozmetické riešenia.