Moja citlivá pleť

Citlivá pleť a UV žiarenie: nebezpečenstvo každodennej slnečnej expozície

Pre väčšinu ľudí je slnko univerzálnym symbolom pre pozitivitu, prirodzene zvyšuje náladu. Pre citlivú pleť je to však po 365 dní, v zime aj v lete, nepriateľ. Pri rannom dochádzaní alebo počas rýchlej obedovej pauzy lúče UV žiarenia dopadajú na pokožku (aj keď je pod mrakom). To spúšťa nasledujúce:

Slnečné lúče okamžite zohrievajú pleť, čo spôsobuje podráždenie, začervenanie a diskomfort. Lúče UVA a UVB žiarenia vyvolávajú oxidačný stres, čo vedie k mikrozápalu. Tým dochádza k dilatácii krvných ciev a nervové zakončenia vysielajú signály bolesti. Slnko vysušuje vrchnú vrstvu pokožky, poškodzuje jej ochranný film a zanecháva ju vystavenú vonkajšiemu podráždeniu. UVA žiarenie, ktoré sa vyskytuje počas celého roka, dlhodobo zhoršuje citlivosť pleti a prispieva k zašednutiu pokožky.

Podčiarknuté, sčítané? Ochrana pred slnkom nie je iba na pláž.

Každodenná slnečná expozícia je pre pleť top stresorom a znižuje jej komfort, takisto ako narúša jej zjednotenosť.

Ako si vybrať filter: aké opaľovacie krémy sú pre citlivú pleť najlepšie?

Zo všetkého najskôr sa uistite, že váš opaľovací prípravok má ľahkú, dobre roztierateľnú textúru, aby ste predišli nadmernému treniu. Ďalej skontrolujte, že obsahuje vysokú ochranu, širokospektrálny UVA-UVB filter s SPF 30 - 50 a ochranu pred dlhovlnným UVA žiarením. Veľké množstvo zložiek obsiahnutých v opaľovacích prípravkoch sú známe dráždivé látky (PABA a oxybenzón), preto sa uistite, že vami zvolený prípravok bol testovaný na citlivej pleti a pleti alergickej na slnko. Najinovatívnejšie zloženia na trhu obsahujú tiež antioxidanty ako baikalín a ich textúry bývajú odolné voči znečisteniu. Nemáte chuť používať opaľovací prípravok každý deň? Skvelou alternatívou sú tiež make-upy pre citlivú pleť. Mnoho z nich obsahuje dostatočný SPF faktor a ich pigmenty vytvárajú ochranný závoj proti slnku.