Moja citlivá pleť

Citlivá pleť v bežnom živote: Jednoduché kroky pre pokojný stav pleti

Pre ženy s citlivou pleťou môže aj ten najobyčajnejší deň predstavovať skryté hrozby. Zmeny teplôt, klimatizácia, tvrdá voda… Obrovské množstvo spúšťačov, ktoré môžu odštartovať diskomfort. Pleť zdanlivo pod paľbou na všetkých frontoch svrbí, štípe a páli. Tieto ženy pochopiteľne neustále hľadajú spôsoby, ako svoju pleť upokojiť a ako fungovať v bežnom živote… A sú pripravené vyskúšať úplne všetko! On-line fóra odporúčajú domáce riešenia ako napríklad medové, vločkové, avokádové alebo dokonca čokoládové masky. Aj keď je obsah vašich kuchynských komôr isto lákavý, pravdepodobne vám tieto pochutiny skôr ublížia, než pomôžu. Zmieňované DIY postupy môžu byť totiž naopak príčinou začervenania tváre, pretože môžu obsahovať potenciálne alergény a dráždivé zložky. Pravdou je, že prvým krokom k obnove komfortu citlivej pleti je adaptovaná a odborná kozmetická starostlivosť. Pomôcť vám môže ale aj to, keď budete každý deň dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel. Urobte si náš kvíz a zistite, ako udržať citlivú pleť v pohode.

1

Dlhá horúca sprcha pomôže upokojiť moju citlivú pokožku. Pravda alebo lož?

LOŽ Expozícia citlivej pleti teplu a chladu stimuluje vylučovanie histamínu, čo môže spustiť reťazovú reakciu podráždenia. Počasie samozrejme ovplyvniť nedokážete, kúpte a sprchujte sa však vo vlažnej vode.

2

Expozícia slnečnému žiareniu môže zvýšiť citlivosť pleti.  Pravda alebo lož?

PRAVDA Láska k slnku a citlivá pleť nejdú dohromady. Lúče UV žiarenia v koži spúšťajú oxidačný stres a spôsobujú mikrozápaly, preto v rámci svojej každodennej rannej rutiny nezabúdajte na širokospektrálnu UVA-UVB ochranu a tiež ochranu pred dlhovlnným UVA žiarením.

3

Pohárik vína mne aj mojej pleti pomôže uvoľniť sa.  Pravda alebo lož?

LOŽ Alkohol v koži rozširuje krvné cievy, a zhoršuje tak začervenanie a problémy s návalmi. Zároveň tiež dehydratuje epidermis, oslabuje delikátnu kožnú bariéru citlivej pleti a vystavuje ju stresovým faktorom.

4

To, čo jem, nemôže ovplyvniť mieru podráždenia mojej pleti.  Pravda alebo lož?

LOŽ Látky ako kapsaicín, obiahnuté v korenených jedlách, spúšťajú v koži receptory podráždenia. To má niekedy za následok bolesť, svrbenie, napnutie a viditeľné návaly. Jedlá s nie príliš výraznou chuťou sú tak niekedy lepšie…

5

Obmedzenie fajčenia je dobré pre moju citlivú pleť. Pravda alebo lož?

PRAVDA Nikotín v cigaretovom dyme spôsobuje sťahovanie drobných krvných cievok v koži, čo narúša mikrocirkuláciu a množstvo vlhkosti v pleti. Pleť fajčiarov býva dehydratovaná a je vystavená oxidačnému stresu, preto je omnoho citlivejšia na externé podráždenie. Pokiaľ sa nebudete pohybovať v zafajčenom prostredí, môže to pomôcť citlivej pleti zmierniť diskomfort.

6

To, ako sa cítim, neovplyvňuje moju pleť.  Pravda alebo lož?

LOŽ Stres a intenzívne emócie spôsobujú rozšírenie krvných ciev v koži, čo vedie k návalom a pocitom diskomfortu. Mnoho žien si pochvaľuje mindfulness alebo podobné relaxačné techniky, aby svoju pleť udržali zen. Začnite pozitívne a získajte dnes nad svojou citlivou pleťou opäť kontrolu. Čo funguje? Šikovne premyslený životný štýl spoločne s odbornou dermokozmetickou starostlivosťou pre obnovu komfortu pleti. So správnou starostlivosťou môžu ženy s citlivou pleťou žiť naplno.