0
Späť na laroche-posay.sk
Save your skin

Existuje u vás vysoké riziko rakoviny kože? Na čo sa zamerať a ako tieto známky zachytiť včas

Príliš mnoho času stráveného na slnku bez UV ochrany môže zvýšiť šance na rozvoj rakoviny kože, ale dvaja ľudia, ktorí na slnku strávia rovnaký čas, nemusia byť vystavení rovnakému riziku. Niektorí sú vplyvom genetiky a histórie zraniteľnejší než iní.
Náš zoznam uvedený nižšie vám môže pomôcť zistiť, či u vás existuje vysoké riziko vzniku rakoviny kože.

  • Máte svetlý typ pleti (typ 1 alebo 2). Vaša pokožka sa opaľuje len veľmi málo alebo vôbec a ľahko sa spáli.
  • Máte pehy alebo materské znamienka rôznych tvarov, veľkostí a farieb.
  • V detstve a počas obdobia adolescencie ste mali závažné slnečné spáleniny alebo ste strávili príliš veľa času na slnku (najmä medzi 11:00 a 15:00).
  • Vo vašej rodine je história rakoviny kože.
  • Máte veľké množstvo materských znamienok, niektoré sú veľké, majú nepravidelný tvar a nejednotnú farbu.
Pokiaľ vám čokoľvek z vyššie uvedeného znie povedome, nepanikárte! Znamená to iba, že sa musíte na slnku chrániť a používať ochranné opaľovacie prípravky.

ODHALENIE PODOZRIVÝCH MATERSKÝCH ZNAMIENOK: JEDNODUCHÉ AKO ABC(DE)

Včasné zachytenie podozrivých materských znamienok je pri liečbe rakoviny kože zásadné - vy ale na tele máte celý rad znamienok a výstupkov, ktoré by ste mali sledovať, vám však všetky pripadajú trochu podobné. Ako teda poznať to „podozrivé", keď nie ste školený dermatológ?
Metóda ABCDE je súbor návodov vytvorených dermatológmi, ktoré by vám mali pomôcť rozpoznať a identifikovať podozrivé materské znamienka. Kontrolujte pravidelne materské znamienka sebe aj svojim milovaným. 

  • Asymetria - pokiaľ by ste svoje materské znamienko preložili na polovicu, boli by obe tieto časti identické?
  • Okraje - Sú okraje rozštiepené alebo nepravidelné namiesto toho, aby boli hladké?
  • Farba - Má materské znamienko jednu farbu alebo ide o funky mix čiernej, hnedej a/alebo červenej?
  • Priemer - Zatiaľ čo melanómy nie sú nutne veľké, akékoľvek materské znamienko širšie než 6 mm by malo byť poriadne skontrolované.
  • Vývoj - Vyzerá vaše materské znamienko, akoby mohlo ísť rovno na konkurz Ako sa stavia sen? Pokiaľ už ho nejakú dobu máte, ale jeho podoba sa drasticky zmenila (čo do farby a veľkosti), nechajte si ho okamžite prezrieť lekárom.

Štatistiky ukazujú, že 70 % melanómov nepochádza z už existujúcich materských znamienok*, preto sledujte vznik nových a monitorujte aj tie staršie.

SAMOVYŠETRENIE KOŽE: KAM SA MÁM POZRIEŤ?

Nápoveda: Rakovina kože nevzniká iba na miestach, ktoré sú pravidelne vystavované slnku. Materské znamienka sú ako trénovaní ninjovia, ukrývajú sa tam, kde ich najmenej čakáte. Prezrite aj skryté časti tela: oblasť medzi prstami na nohách, genitálie, chodidlá a pod kolenami. Vlasovú pokožku prezrite pomocou sušiča na vlasy a so zadnou stranou hlavy vám pomôže zrkadlo. Alebo sa napríklad dohodnite s priateľkou a tieto zle dostupné miesta si prezrite vzájomne!

KEĎ MÁTE POCHYBNOSTI, PORAĎTE SA S ODBORNÍKOM

Pokiaľ u vás existuje vysoké riziko rakoviny kože, pokiaľ ste si všimli nové podo+C413zrivé lézie alebo niektoré vaše materské znamienko dramaticky zmenilo svoj vzhľad, prípadne pokiaľ ste nikdy neboli u dermatológa, je dobré zájsť si na preventívnu dermatologickú prehliadku.

Pamätajte si, že nechránená slnečná expozícia môže spôsobiť vznik rakoviny kože zo znamienok, preto je okrem pravidelnej kontroly materských znamienok potrebné, aby ste do svojej každodennej rutiny starostlivosti o pleť zaradili tiež ochranu pred slnkom. A to najmä ak patríte do vysoko rizikovej skupiny.

*http://www.euromelanoma.org/intl/node/77

NAJLEPŠIA OCHRANA PROTI SLNKU PRE MŇA

Náš postup v 3 krokoch, ako sa chrániť pred rakovinou kože

Preview : False
loading : 1,312 sec