0
Späť na laroche-posay.sk
Save your skin

Fotosenzitivita na slnku

Fotosenzitizácia je výsledkom vzájomnej interakcie medzi ultrafialovými lúčmi (slnečné svetlo) a citlivou látkou v koži. Táto citlivá látka môže byť lokálne aplikovaný produkt (parfum, liek), alebo molekula, ktorá sa do pokožky dostane krvným obehom (fotosenzitivizujúce lieky ako doxycyklín či lieky proti vysokému tlaku).

Rozlišujeme dva typy reakcií vyvolaných slnkom:

  • V prípade prvého typu ide o okamžitú reakciu, ku ktorej dochádza krátko po aplikácii prípravku alebo použití lieku. Vplyvom UV žiarenia následne pokožka sčervená, akoby bola spálená od slnka. Je horúca a bolí. Hovoríme tomu fototoxicita.
  • V druhom type reakcie je látka v koži alebo na koži pozmenená pôsobením slnečného svetla, čo má za následok, že ju ľudské telo vníma ako cudzorodú. Po 48 hodinách dochádza k oneskorenej reakcii v podobe svrbiaceho ekzému, ktorý sa môže rozšíriť aj mimo oblasti vystavené slnku. Hovoríme tomu fotoalergia.


Top tipy pre prípad, že podstupujete fotosenzitivizujúcu liečbu

Dermatológovia radia pacientom čo najviac sa vyhýbať slnku a zdržiavať sa skôr vo vnútri alebo v tieni. Pokiaľ ale musíte byť nejakú dobu vonku, uistite sa, že používate prípravok s veľmi vysokou UVA-UVB ochranou s ochranným faktorom aspoň SPF 50. Prípravok naneste na všetky odhalené časti pokožky, nezabudnite ani na uši, krk, zadnú stranu krku, ruky a chodidlá.

Pri pobyte vonku noste ochranné oblečenie ako pokrývku hlavy so širokým okrajom, tričko s dlhým rukávom a dlhé nohavice. Fotosenzitivizujúce lieky nemajú vplyv na citlivosť vašich očí, aj tak sa však odporúča na slnku nosiť slnečné okuliare. Pokiaľ je fotosenzitivita spôsobená parfumom skôr než medikáciou, skúste ho naniesť radšej na oblečenie než na pokožku, aby ste zamedzili nežiaducej reakcii. Pokiaľ sa u vás objaví fotoalergia, prestaňte používať lokálnu starostlivosť alebo lieky a poraďte sa s dermatológom.

NAJLEPŠIA OCHRANA PROTI SLNKU PRE MŇA

Náš postup v 3 krokoch, ako sa chrániť pred rakovinou kože

Preview : False
loading : 0,814 sec