0
test Fb connect

INFO ATOPIA

Ako zlepšiť kvalitu života ľudí s atopickým ekzémom? A ako správne uchopiť liečbu?

Informujte sa vďaka našim video tutoriálom!

Porozumenie
chorobe

Slovo „atopia“ je odvodené od gréckeho „a“, ktoré znamená „bez“, a „topos“, teda „miesto“.
„Bez miesta“ je perfektný popis ochorenia, ktorému je pomerne zložité porozumieť.

Atopia je genetická predizpozícia k alergiám. Taktiež sa používa pojem „atopia v rodinnej anamnéze“. Takmer 80 % detí s ekzémom ho má v rodinnej anamnéze.

Atopická dermatitída je chronické zápalové ochorenie
Pacienti s atopiou (50 miliónov ľudí postihnutých v Európe, až 20 % detí na celom svete) majú abnormálnu priepustnosť pokožky spojenú s hyperreaktívnym a nevyrovnaným imunitným systémom. Pokožka je suchá, citlivá a hyperreaktívna.

Filagrin, proteín pokožky, ktorý zaisťuje súdržnosť medzi kožnými bunkami v najvrchnejšej vrstve pokožky, funguje nedostatočne. Pokožke navyše chýbajú lipidy, ktoré sa prirodzene nachádzajú na povrchu a chránia ju pred potenciálnymi alergénmi.

Vzhľadom na tieto okolnosti môžu dráždivé látky v okolitom prostredí, ktoré sú bežne dobre tolerované, ako napríklad peľ, prach a určité hygienické prípravky, preniknúť do pokožky a podnietiť vznik ekzému.

Ochorenie sa väčšinou objavuje po (a niekedy aj pred) tretím mesiacom veku dieťaťa a môže trvať pár mesiacov alebo aj niekoľko rokov – u každého dieťaťa je to inak. Bez správnej liečby vzniká začarovaný kruh svrbenia: kožná bariéra sa škrabaním ešte viac narušuje, a do pokožky tak preniká stále viac alergénov a dráždivých látok, ktoré spôsobujú ďalšie svrbenie.

Ochorenie však môže v niektorých prípadoch pretrvať až do dospelosti: polovica detí s atopickým ekzémom sa vylieči v priebehu jedného až piatich rokov. Pokožka napriek tomu zostáva suchá aj počas ďalších rokov.

Zdieľanie
vlastných
skúseností

Hoci nejde o závažné ochorenie, atopická dermatitída veľmi významne ovplyvňuje každodenný život.
Rodičia sú úzkostliví a deti sú unavené: atopická dermatitída môže pre obmedzenia, ktoré prináša, narušiť každodenný chod rodiny. Vyžaduje zvýšenú pozornosť a starostlivosť. Nepretržité škrabanie navyše zhoršuje jej symptómy a narušuje pokojný spánok.
To prináša každodenné starosti nielen rodičom, ale aj súrodencom, ktorí sa môžu cítiť znevýhodnení alebo dokonca ublížení, keď rodina začne vynechávať niektoré aktivity, ktoré by mohli ovplyvniť zdravie atopického dieťaťa. Sú nimi napríklad niektoré vonkajšie aktivity (potenie a vystavovanie sa peľom podnecuje spustenie ekzému), plávanie v bazéne alebo v mori (narušenie pokožky spôsobené chlórom a soľou).

Pochopenie
liečby

Dvojfázová dermatologická liečba
Pokožka (aj tá nepoškodená, na ktorej sa práve neobjavujú lézie) potrebuje dodávať vodu a lipidy niekoľkokrát denne na obnovu prirodzenej kožnej bariéry chrániacej pred alergénmi. Keď prepukne fáza akútneho vzplanutia, krémy na báze kortikosteroidov efektívne redukujú lézie na postihnutej koži. Ak je dermatológom predpísaná liečba riadne dodržiavaná, výborne zlepšuje kvalitu života pacientov.

Zvláčňujúce krémy na boj proti vysušovaniu pokožky a na obnovu prirodzenej ochrannej kožnej bariéry
Tieto krémy je nutné aplikovať niekoľkokrát denne na nezapálené oblasti. Bojujú proti vysušovaniu pokožky, upokojujú ju, a obmedzujú tak svrbenie. Táto každodenná rutina sa odporúča taktiež ako prevencia pred vznikom akútnej fázy vzplanutia atopického ekzému. Aplikujte krém aj v prípadoch, kedy pokožka vyzerá zdravo.

Krémy na báze kortikosteroidov na zastavenie zápalu
Počas fázy akútneho vzplanutia by mali byť na zapálené oblasti aplikované kortikosteroidné krémy, aby sa pokožka upokojila a došlo k obmedzeniu poškodenia a škrabania. V niektorých krajinách nie sú kortizóny obľúbené z dôvodu predpokladaných vedľajších efektov: zadržovanie vody, narušenie spánku, zníženie rastového faktora atď. Tento fenomén sa však týka len kortikosteroidov užívaných orálne. Kortizóny vo forme krému zostávajú iba na povrchu pokožky. Napriek tomu by sa nemali používať mimo miest s léziami, pretože môžu pokožku stenčovať a oslabovať.

Dermatológ môže na základe testov na alergiu k liečbe krémami pridať napríklad antihistaminiká.

Zlepšenie
kvality života

S dermatológmi
Už viac než 30 rokov spolupracujú Laboratóriá La Roche-Posay s dermatológmi po celom svete na vývoji prípravkov starostlivosti o pleť a mejkapu tak, aby spĺňali ich potreby a požiadavky. Spoločnosť La Roche-Posay podporuje dermatológov taktiež vo vzdelávaní a v rámci ich každodennej starostlivosti o pacientov, a to prostredníctvom mnohých aktivít, vrátane vzdelávacích workshopov pre pacientov a dní screeningu rakoviny kože.

Preview : False
loading : 0,749 sec