0
test Fb connect
|ARTSEG_OP_PARENTSCORNER_SCARS | |

RODIČOVSKÝ KÚTIK

Jazvy & Boliestky

Jazvy & Boliestky

Jazvy   & boliestky

Jazvy na slnku: všetko, čo potrebujete vedieť

Prečo sú jazvy citlivé na slnko?

Čerstvé jazvy (stále ružové a hojace sa) sú veľmi citlivé na UV žiarenie a môžu sa ľahko spáliť. Kombinácia zápalu v hojacom sa tkanive a slnečnej expozície môže viesť ku vzniku pozápalovej hyperpigmentácie (PIH) - jazva a okolitá pokožka získavajú tmavohnedú farbu. Táto diskolorácia môže pretrvávať mesiace až roky, preto je ochrana pred slnkom dôležitá od samého počiatku. A nie je nutné pripomínať, že slnečná expozícia so sebou bez adekvátnej ochrany nesie riziko vzniku rakoviny kože.  › CHRÁŇTE SVOJU POKOŽKU

Mal by som jazvy pred slnkom chrániť?

Počas prvého roka, kedy máte jazvu, je určite potrebná špeciálna starostlivosť. Kým vyrazíte z domu, uistite sa, že ste na jazvu naniesli prípravok s veľmi vysokým ochranným faktorom (ideálny je SPF 50+). Pokiaľ si myslíte, že jazvu zamaskujete opálením, verte, že to nie je úplne dobrý nápad - jazva totiž bude asi ešte viditeľnejšia. Pamätajte si, že pri všetkých formách poranenia kože (vrátane tetovania!) sa pri slnečnej expozícii môže rozvinúť nadmerná pigmentácia. Bez ohľadu na typ vášho zranenia je vašou mantrou slovo ochrana.

PARENTS_CORNER_SCARS_AND_SUN_IMG_02

Čo sa deje, keď je moja jazva hnedá alebo čierna?

Pokiaľ vaša jazva zhnedla alebo sčernela (niekedy sa okolo nej môže objaviť aj tmavý kruh), ide najskôr o hyperpigmentáciu. Tá je zvyčajne zapríčinená slnečnou expozíciou v čase, keď bola jazva ešte čerstvá a hojila sa. Toto tmavé zafarbenie môže pretrvávať roky, preto sa niektorí ľudia obracajú na dermatológa (laser, depigmentačné látky, chirurgická revízia). Všetky tieto zákroky však vyžadujú čas, kým sa dostavia výsledky, a nie sú práve najlacnejšie. Rozhodne tu platí ono „prevencia je lepšia než liečba".

Odporúčané produkty

See all products
Preview : False
loading : 1,283 sec