0
Späť na laroche-posay.sk
Save your skin

Materské znamienka, slnko a rakovina kože: čo by ste mali vedieť

Materské znamienko samé o sebe nie je nič zlé. Naopak - ikony krásy od Marilyn Monroe až po Cindy Crawford preukázali, že správne umiestnené materské znamienko vám môže dodať určitý šmrnc. Kým ale vyrazíte na slnko, aby ste si svoje materské znamienko pestovali, zvážte radšej odolnú ceruzku na oči a jedno si nakreslite, tak ako Amy Winehouse.

30 % prípadov melanómu sa vyvíja z už existujúcich materských znamienok*.

Pokiaľ máte viac než 50 bežných materských znamienok, môže sa u vás zvýšiť riziko vzniku melanómu**. Viac znamienok = väčšie riziko.

Faktom je, že je úplne normálne narodiť sa s niekoľkými materskými znamienkami - väčšina z nás ich má na tele a tvári rozosiatych približne 20. Čím viac ich ale človek má, tým väčšie je riziko vzniku rakoviny kože. A pretože veľkú úlohu pri tvorbe materských znamienok v období detstva a adolescencie zohráva slnečná expozícia (ktorá má vplyv aj na ich veľkosť), je u detí a tínedžerov zásadné dohliadať na správnu ochranu pred slnkom. Tým u nich minimalizujete riziko rakoviny v budúcom živote.

2 a viac slnečných spálenín ročne medzi 10. a 19. rokom zvyšuje riziko vzniku melanómu o 82 %***.

Nadmerná slnečná expozícia bez vhodnej ochrany môže spôsobiť, že sa už existujúce materské znamienka vyvinú do rakovinových lézií, preto svoje znamienka chráňte pred UVA a UVB žiarením, rovnako ako zvyšok pokožky.


AKO VYZERÁ RAKOVINA KOŽE?

Nie všetky materské znamienka sú rovnaké. Pokiaľ však budete vedieť, ktoré sú rizikové, môže vám to zachrániť život. Tu sú tri bežné typy kožných lézií, na ktoré by ste si mali dávať pozor:


Aktinická keratóza či solárna keratóza

v_article_step1_06_a.jpg

Tieto šupinaté červené miesta v skutočnosti nie sú rakovina (zatiaľ). Sú drsné na dotyk a väčšinou sa objavujú po predĺženej a opakovanej slnečnej expozícii. Keď sa raz objavia, majú nepríjemnú tendenciu sa vracať. Tieto lézie sú predrakovinové, môžu sa vyvinúť do skvamóznych bunkových karcinómov, preto by mali byť sledované, aby nedošlo k progresii.


Karcinóm (i)

v_article_step1_06_b.jpg

Karcinómy predstavujú najčastejšiu formu rakoviny kože a obvykle začínajú ako malé, lesklé výstupky na nose či tvári, vzniknúť však môžu aj na iných častiach tela. Vo väčšine prípadov sú zapríčinené častou a nechránenou slnečnou expozíciou počas rannej dospelosti, rastú pomaly a je možné ich vyliečiť, ak sú odhalené včas. Karcinómy majú tendenciu vznikať na tvári, preto pri ich neskoršom zachytení môže dôjsť k nevzhľadnému zjazveniu na tvári v miestach, kde je vám to najmenej príjemné. Ak máte pochybnosti, obráťte sa čo najskôr na svojho dermatológa.


Melanóm

v_article_step1_06_c.jpg

Melanóm je jedným z najnebezpečnejších typov rakoviny kože. Aj keď nie je taký častý ako iné formy tohto ochorenia, je najviac smrteľný. Melanóm je zvyčajne zapríčinený krátkymi, intenzívnymi slnečnými expozíciami ako napríklad slnečná spálenina a prejavuje sa ako hnedé alebo čierne škvrny na zdravej pokožke. V približne 30 % prípadov sa vyvíja z už existujúceho materského znamienka.

Pokiaľ je melanóm diagnostikovaný včas, je pomocou vhodnej liečby často liečiteľný. Pokiaľ nie je rozpoznaný, môže sa alarmujúcim tempom rozšíriť. Pokiaľ sa domnievate, že máte léziu, ktorá by mohla byť melanóm, nečakajte a utekajte k dermatológovi. Mohlo by vám to zachrániť život.

Materské znamienka kontrolujte už v rannom štádiu a často: 90 % prípadov melanómu je liečiteľných, pokiaľ sú objavené včas.****

SOLÁRIÁ: PRIATEĽ ČI NEPRIATEĽ?

Opálenie je vrodený obranný mechanizmus organizmu, ktorý vás chráni pred škodlivými efektmi UVB žiarenia… Čas strávený v soláriu teda musí vašej pokožke pomôcť brániť sa proti rakovine, je to tak? Nie! Väčšina solárií totiž na dosiahnutie vášho zlatavého opálenia využíva UVA žiarenie, pretože nespôsobuje spáleniny. Tieto lúče UVA žiarenia však prenikajú hlbšie do pokožky, čo spôsobuje jej predčasné starnutie a zvyšuje riziko rozvoja rakoviny kože.

V boji proti rakovine kože je dôležité, ako rýchlo podozrivé materské znamienka odhalíte, pretože 90 % prípadov melanómu je liečiteľných, pokiaľ ich objavíte včas. Alebo ešte lepšie, zabráňte rakovine kože ešte predtým, ako by mohla vzniknúť - buďte opatrný a používajte na svoju pokožku a materské znamienka správnu UV ochranu.

* http://www.euromelanoma.org/intl/node/77
** https://www.consumerreports.org/cancer/could-that-old-mole-be-skin-cancer/
*** Journal of the National Cancer Institute 2003
**** Zdroj: www.euromelanoma.org/intl/node/25 epidemiological fact sheet
i Basal cell carcinoma and squamous cell carcinoma

NAJLEPŠIA OCHRANA PROTI SLNKU PRE MŇA

Náš postup v 3 krokoch, ako sa chrániť pred rakovinou kože

Preview : False
loading : 1,485 sec