Moja citlivá pleť

Mnoho podôb citlivej pleti

Komunita ľudí s citlivou pleťou každoročne narastá. Raketovou rýchlosťou vznikajú blogy a vlogy venované citlivej pleti a dnešné štúdie ukazujú, že citlivá pleť postihuje približne 60 % z nás. Aj napriek tomu ale citlivej pleti často nerozumieme.

Citlivá pleť: často neviditeľný problém

Citlivá pleť sa aj profesionálom ťažko diagnostikuje, a to z jednoduchého dôvodu: vyznačuje sa totiž tým, čo ženy cítia, nie tým, čo lekár v ordinácii vidí. Z pohľadu ženy je citlivá pleť každodennou znepokojujúcou realitou. Pleť pichá, svrbí, červená a páli. Tieto problémy sa dostavujú ako reakcia na okolité prostredie, jedálniček či kozmetické produkty. Z pohľadu dermatológa môže citlivá pleť vyzerať trochu začervenane alebo sucho, v podstate však pôsobí normálne.

Domnievate sa teda, že máte citlivú pleť… Ale aký typ?

Neexistuje jedna citlivosť pleti, je ich mnoho. Prvým krokom k upokojeniu pleti a objaveniu každodennej rutiny starostlivosti adaptovanej práve pre vašu diagnózu je dobré vedieť, aký typ citlivej pleti máte.  Interaktívny nástroj Sensitest je rýchlym a jednoduchým spôsobom, ako zistiť, v ktorej časti spektra sa vaša citlivá pleť nachádza. Informujte sa dnes u svojho lekárnika. Sensitest využíva sériu jednoduchých otázok a vašu citlivosť následne škáluje: Citlivá: občas reaguje na kozmetické prípravky alebo zmeny okolitého prostredia. So sklonom k začervenaniu: návaly začervenania a tepla ako reakcia na niektoré pokrmy, alkohol alebo zmeny teplôt. Reaktívna: často reaguje na kozmetické prípravky aj faktory okolitého prostredia. Atopická: objavujú sa kožné ochorenia ako atopia alebo kontaktná dermatitída. Alergická: reaguje na špecifické alergény obsiahnuté v Nech už je citlivosť vašej pleti akákoľvek, Sensitest označí najvhodnejšie prípravky každodennej starostlivosti pre špecifické požiadavky vašej pleti. prípravkoch starostlivosti a prostredie.

Dermatologická realita citlivej pleti

Čo môže byť spúšťačom reakcií citlivej pleti?

Bežné faktory, ktoré zhoršujú citlivosť pleti, všeobecne delíme do troch kategórií. To dokazujú aj rozsiahle štúdie vykonané značkou La Roche-Posay na celkovom počte viac než 6 000 osôb v 48 rôznych krajinách. Prostredie (59,8 %)*: zmeny teploty a vlhkosti môžu byť príčinou intenzívneho diskomfortu, rovnako ako slnečná expozícia, znečistenie a peľ.  Kozmetické prípravky (55,1 %)*: niektoré obsahujú potenciálne dráždivé zložky ako parfum alebo nikel. Nikel je bežným alergénom obsiahnutým v kozmetike.  Treťou kategóriou sú vnútorné faktory: psychický stres (34,7 %)* a životný štýl (fajčenie, korenené jedlá, alkohol) môžu byť príčinou toho, že citlivá pleť bude reagovať začervenaním a diskomfortom.

* Observačná štúdia vykonaná na 3 800 pacientoch v 8 krajinách.

Čo presne je príčinou citlivej pleti?

Primárnou príčinou je vlastný obranný systém pokožky, ktorý už nefunguje správne. Zdravá pleť má na povrchu ochrannú bariéru označovanú ako hydrolipidový film, ten funguje ako štít a zabraňuje baktériám a dráždivým zložkám preniknúť do hlbších vrstiev pokožky. Tento obranný štít taktiež zadržiava vlhkosť v pleti a je zásadný pre jej pevnosť, elasticitu a predovšetkým komfort! V prípade citlivej pleti je kožná bariéra oslabená a pleť citlivo reaguje na „špinu" aj na zmeny teplôt a vlhkosti. Pleť je tak nadmerne vystavená baktériám, dráždivým zložkám a zmenám okolitého prostredia, domnieva sa, že je v nebezpečenstve, a vysiela preto varovné signály, čo vedie k návalom začervenania, tepla a pichaniu.

Prečo pleť reaguje tak silno?

Koža obsahuje neuveriteľnú sieť nervov, na jednom centimetri štvorcovom je asi dvanásť nervových zakončení. Pri citlivej pleti sú tieto nervové zakončenia ultracitlivé a vysielajú do mozgu výrazne viac signálov hlásiacich ohrozenie než nervy v normálnej pleti. Nervy v podstate vyhodnocujú normálne podnety ako ohrozujúce, čo má aj pri najmenšom podnete za následok pocity diskomfortu.

Ako zmierniť citlivosť pleti?

Hlavne nestrácajte nádej - citlivosť pleti je možné zmierniť.
Nie každá citlivá pleť je rovnaká, preto by vaša každodenná rutina starostlivosti mala byť založená na diagnostike Sensitest. Môžete ale dodržiavať niekoľko pravidiel:

Dopĺňajte pleti lipidy, aby ste obnovili jej hydrolipidový film. Používajte hydratačný prípravok s vysokou toleranciou, určený pre citlivú pleť. Nezbavujte pleť ochrannej bariéry používaním nešetrných prípravkov, ako sú zásadité mydlá. Najlepšími prípravkami čistenia pre citlivú pleť sú jemné mlieka či micelárne vody, nanášajte ju pomocou vatového tampónu. Dopĺňajte pleti lipidy, aby ste obnovili jej hydrolipidový film. Používajte hydratačný prípravok s vysokou toleranciou, určený pre citlivú pleť.