0
Späť na laroche-posay.sk
Save your skin

Ochrana detí na slnku: Čo by mal vedieť každý rodič

Detská pokožka je na slnku zraniteľnejšia než pokožka dospelých. K 50 až 80 % poškodenia vplyvom UV žiarenia v podstate dochádza počas detstva a adolescencie.* Ochrana pred slnkom navyše nie je určená len pre obdobie prázdnin a dovolenky. Deti sú UV žiareniu vystavované počas všetkých vonkajších aktivít: pri hraní v parku, na školskom ihrisku, pri športe... Vedeli ste, že UVA žiarenie môže preniknúť dokonca aj cez sklo a mraky?

Keď sa deti zdržiavajú na slnku príliš dlhú dobu, môžu sa spáliť. To je v krátkodobom horizonte veľmi bolestivé, ale dlhodobý dopad slnečných spálenín je ešte znepokojujúcejší: 5 slnečných spálenín s pľuzgiermi pred 20. rokom života môže zvýšiť riziko vzniku melanómu až o 80 %**.

Je preto dôležité nájsť rozumné spôsoby, ako chrániť pokožku vašich detí pred potenciálnym poškodením v dôsledku slnečnej expozície. Nezabúdajte, že slnečná expozícia je kumulatívna: každá trocha sa počíta a časom môže prispieť k zvýšeniu rizika rozvoja rakoviny. Dobré správy? Pokiaľ svoje deti dnes naučíte, ako sa na slnku správať bezpečne, aktívne chránite budúce zdravie ich pokožky.


Akú ochranu pred slnkom používať pri deťoch mladších ako 3 roky:

Dojčatá a batoľatá mladšie ako 3 roky by nemali byť vystavované priamemu slnku. Vždy sa s nimi zdržiavajte v tieni, oblečte im ochranné oblečenie a na odhalené časti pokožky naneste širokospektrálny opaľovací prípravok. Deti mladšie ako 6 mesiacov by sa na slnku nemali zdržiavať vôbec, pretože ich pokožka je na slnečnú expozíciu príliš krehká.


Kedy a ako používať opaľovací prípravok na ochranu mojich detí:

Detská pokožka by mala byť chránená širokospektrálnym UVA-UVB ochranným prípravkom aspoň s SPF 50+, a to aj keď svieti slnko, aj keď je pod mrakom. Opaľovací prípravok by mal byť aplikovaný pred vonkajšími aktivitami a mali by ste ho naniesť na všetky odhalené časti pokožky. Pár bodov na zapamätanie:

 • Často máme tendenciu na pokožku nanášať omnoho menej prípravku, ako by sme mali: Všeobecne platí, že na ochranu celého tela potrebujete množstvo približne veľkosti golfovej loptičky.
 • Oblasti, na ktoré sa často zabúda: uši, nos, pery, zadná strana krku, ruky, chodidlá.
 • Pre optimálnu ochranu by ste opaľovací prípravok mali nanášať každé 2 hodiny, po kúpaní a pri nadmernom potení.


Naučte deti rozumnému správaniu na slnku:

Ochrana nie je len o opaľovacom prípravku. Naučte svoje deti správať sa na slnku rozumne, aby boli viac v bezpečí:

 • Slnečnú expozíciu môžete monitorovať pomocou hravého senzora, ktorý je možné nosiť na koži. My UV Patch je senzor prepojený so zábavnou mobilnou aplikáciou, ktorá sa používa s veľmi vysokou ochranou pred slnkom.
 • Medzi 10:00 až 16:00 sa zdržiavajte v tieni. Naučte deti „čítať svoj tieň" a vysvetlite im, aby neboli na slnku, pokiaľ je ich tieň menší než ony. Chládok vám poskytnú stromy, slnečník, plážové stany…
 • Ukážte deťom, ako nanášať opaľovacie prípravky ako superhrdinovia, a pravidelne im pripomínajte opätovnú aplikáciu.
 • Noste ochranné oblečenie vrátane trička s dlhým rukávom a nohavíc z husto tkanej, tmavej látky. Nezabúdajte na pokrývku hlavy so širokým okrajom (ideálnou na ochranu tváre, uší a krku) a slnečné okuliare s UVA-UVB ochranou.


Pri zábave vo vode:

Aj tu platia všetky tipy uvedené vyššie, na pláži je ale potrebné ešte pár opatrení pridať, pretože voda a piesok odrážajú slnečné lúče:

 • Deti vodu milujú, preto používajte ochranný prípravok špeciálne navrhnutý pre aplikáciu na mokrú pokožku, aby ste zaistili nepretržitú ochranu.
 • Vezmite si so sebou slnečník alebo plážový stan a noste ochranné oblečenie.
 • Vyberte si plážové oblečenie s ochranou pred slnkom: vysoký UPF (ochranný faktor proti ultrafialovému žiareniu)
 • trička, plavky zakrývajúce väčšiu plochu kože - napríklad celé plavky a dlhšie pánske plavkové kraťasy.

* Robinson JK et al. Summertime sun protection used by adults for their children. J Am Acad Dermatol 2000
** American Association for Cancer Research Press Release. May 29, 2014
http://www.aacr.org/Newsroom/Pages/News-Release-Detail.aspx?ItemID=553#.WKyFqxLhAvo

NAJLEPŠIA OCHRANA PROTI SLNKU PRE MŇA

Náš postup v 3 krokoch, ako sa chrániť pred rakovinou kože

Preview : False
loading : 1,303 sec