0
Späť na laroche-posay.sk
Save your skin

Onkologická liečba a pokožka

Liečba rakoviny ako chemoterapia, rádioterapia a imunoterapia môže byť príčinou zmien v koži, ide o tzv. vedľajšie účinky prejavujúce sa na koži. Tieto zmeny sú bežné: stretávame sa s nimi u 2/3 pacientov s rakovinou*

Špecifické zmeny závisia od konkrétnej liečby a od unikátnej reakcie každého pacienta. V dôsledku liečby môže byť pokožka suchá, červená a drsná. Medzi ďalšie obvyklé vedľajšie účinky patrí hyperpigmentácia (miesto s hnedou diskoloráciou). Väčšina vedľajších účinkov prejavujúcich sa na pokožke sa po ukončení liečby vracia do normálu. 

Dôležité je sa o pokožku počas tohto náročného obdobia starať a používať dermokozmetické prípravky. Jedným z najdôležitejších aspektov starostlivosti je ochrana pred slnkom.


Liečba rakoviny a slnko: priatelia alebo nepriatelia?

Intuitívne si možno myslíte, že deň strávený na slnku je ideálnym spôsobom, ako si užiť zaslúžené voľno a prispieť tak ku svojej emocionálnej pohode. Majte však na pamäti, že vplyvom liečby môže byť vaša pokožka citlivá na slnko. Hovorí sa tomu fotosenzitivita.

UV expozícia môže aj pri malej intenzite spôsobiť riziko vzniku slnečných spálenín a zhoršiť vedľajšie účinky liečby na pokožke. Slnko nie je tabu, ale musíte si uvedomovať nebezpečenstvo s ním súvisiace a svoju pokožku zodpovedným spôsobom chrániť.


Tipy ochrany pred slnkom pre pacientov podstupujúcich liečbu rakoviny

Od začiatku liečby až po dobu jedného roka od jej ukončenia by ste mali používať vyváženú širokospektrálnu fotoprotekciu proti UVA-UVB žiareniu. Vyberať by ste mali prípravky ochrany pred slnkom s ochranným faktorom aspoň SPF 50+, napr. Komfortné mlieko SPF 50+.

Pokiaľ ste podstúpili rádioterapiu, zistite, kde presne ste boli ožiarený. Celá táto oblasť tela totiž bude veľmi citlivá, náchylná k slnečným spáleninám, a to najmä počas prvého roka po liečbe.  Na slnko rovnako citlivo reagujú jazvy po chirurgických zákrokoch a je tu aj riziko hyperpigmentácie (tmavého zafarbenia). Preto jazvy zakrývajte, alebo dôkladne chráňte fotoprotekciou. Nezabúdajte tiež, že UVA žiarenie preniká aj skrz sklo a cez mraky, preto je potrebné chrániť sa pred slnkom každý deň, aj keď ste za oknom alebo je vonku pod mrakom.


Pokiaľ máte namierené von:

  • Buďte šetrný k pokožke: Dajte prednosť hypoalergénnym opaľovacím prípravkom, testovaným a vytvoreným pre osoby s najcitlivejšou pleťou. Zvoľte výživnú textúru, ktorá sa ľahko nanáša, pretože prípravok budete na pokožku nanášať denne. (Link na Anthelios KA)
  • Fotoprotekciu nanášajte v dostatočnom množstve: Po nanesení hydratačného krému aplikujte na všetky časti tela vystavené slnku opaľovací prípravok. Nezabudnite na uši, prednú a zadnú stranu krku, dlane a chodidlá. Aplikáciu opakujte každé 2 hodiny.
  • Tieň je váš priateľ: Pokiaľ ste pozvaný na nejakú akciu, ktorá sa bude konať vonku, dopredu si zistite, či tam bude tieň. Prípadne sa rovno postarajte o svoj vlastný (slnečník vždy unesiete!).
  • Sledujte hodiny: Nezostávajte vonku medzi 10:00 a 16:00, kedy je slnko najsilnejšie.
  • Zahaľte sa: Noste ochranné oblečenie z bavlny a prírodných materiálov (tričko s dlhým rukávom, nohavice atď.) a pokrývku hlavy so širokým okrajom.


Navrhujeme, aby sa v rámčeku v postrannom texte objavili tieto „3 partie tela, na ktoré často zabúdame"

3 partie tela, na ktoré často zabúdame
Oči: Kto by nevyzeral dobre v štýlových slnečných okuliaroch s UVA-UVB ochranou! Práve očné okolie je najčastejšou oblasťou, kde vzniká rakovina kože, preto tieto partie chráňte pomocou prípravku s vysokou toleranciou, ktorý nebude vzlínať a štípať vás v očiach.
Pery: Používajte balzam na pery s SPF alebo špeciálny prípravok určený na ochranu pier.
Hlava: Liečba rakoviny ide často ruka v ruke so stratou vlasov. Nechcite vedieť, aká bolestivá môže byť spálenina pokožky hlavy! V parochni vám na slnku môže byť teplo, vhodným doplnkom je tak skôr farebná bavlnená šatka a pokrývka hlavy so širokým okrajom, ktorá vám tiež zaistí tieň.
Pokiaľ vystavujete slnku odhalenú pokožky hlavy, siahnite po UVA-UVB fotoprotekcii s veľmi vysokou ochranou. Pre túto citlivú oblasť sa výborne hodí textúra jemného spreja.

*INCA annual report 2015

NAJLEPŠIA OCHRANA PROTI SLNKU PRE MŇA

Náš postup v 3 krokoch, ako sa chrániť pred rakovinou kože

Preview : False
loading : 1,265 sec