0
test Fb connect

INFO ATOPIA

Správna liečba

Dvojfázová dermatologická liečba
Pokožka (aj tá nepoškodená, na ktorej sa práve neobjavujú lézie) potrebuje dodávať vodu a lipidy niekoľkokrát denne na obnovu prirodzenej kožnej bariéry chrániacej pred alergénmi. Keď prepukne fáza akútneho vzplanutia, krémy na báze kortikosteroidov efektívne redukujú lézie na postihnutej koži. Ak je dermatológom predpísaná liečba riadne dodržiavaná, výborne zlepšuje kvalitu života pacientov.

Zvláčňujúce krémy na boj proti vysušovaniu pokožky a na obnovu prirodzenej ochrannej kožnej bariéry
Tieto krémy je nutné aplikovať niekoľkokrát denne na nezapálené oblasti. Bojujú proti vysušovaniu pokožky, upokojujú ju, a obmedzujú tak svrbenie. Táto každodenná rutina sa odporúča taktiež ako prevencia pred vznikom akútnej fázy vzplanutia atopického ekzému. Aplikujte krém aj v prípadoch, kedy pokožka vyzerá zdravo.

Krémy na báze kortikosteroidov na zastavenie zápalu
Počas fázy akútneho vzplanutia by mali byť na zapálené oblasti aplikované kortikosteroidné krémy, aby sa pokožka upokojila a došlo k obmedzeniu poškodenia a škrabania. V niektorých krajinách nie sú kortizóny obľúbené z dôvodu predpokladaných vedľajších efektov: zadržovanie vody, narušenie spánku, zníženie rastového faktora atď. Tento fenomén sa však týka len kortikosteroidov užívaných orálne. Kortizóny vo forme krému zostávajú iba na povrchu pokožky. Napriek tomu by sa nemali používať mimo miest s léziami, pretože môžu pokožku stenčovať a oslabovať.

Podľa výsledkov testov na alergie môže dermatológ ku krémom predpísať napríklad antihistaminiká.


Základom liečby je významne zlepšiť stav pokožky

Nevzdávať liečbu
Takmer dve tretiny predpísanej liečby ekzému pacienti nikdy neabsolvujú alebo liečbu ukončia príliš skoro, hoci je najúčinnejším riešením extrémnej suchosti a zápalových lézií.
Strach z krémov s kortizónmi alebo nedbalosť pri vzniku nových lézií môžu viesť k chronickému ekzému.
Ak bojujete so stavom svojej pokožky alebo ak je vaša liečba neúspešná, požiadajte o pomoc.
Dermatológovia sa snažia, aby ľudia liečbe lepšie porozumeli, a upravia ju tak, aby sa vám lepšie dodržiavala.
Neváhajte predviesť svojmu dermatológovi, ako nanášate krém, aby vám mohol potvrdiť, že vaša technika predstavuje vhodnú liečbu pokožky vášho dieťaťa.

Liečba: prostredie oddané špičkovej starostlivosti
Liečba spočíva v tom, že zdravotníci pacientom kožu každodenne ošetrujú termálnou vodou. Pretože liečba trvá dlhšie než 3 týždne, je tu reálna šanca na zlepšenie. Dermatologické centrum La Roche-Posay od svojho založenia v roku 1905 ošetrilo viac než 415 000 pacientov. Dnes dokáže centrum ošetriť až 8 000 pacientov ročne a ekzém je tu najčastejšie liečeným ochorením (33 % návštevníkov kúpeľov).
Okrem predpísaných kúpeľov, spŕch a oplachovaní s dermatologicky liečebným účinkom sa môžu pacienti (aj ich sprievod) baviť s ostatnými a odpočívať, čo je zďaleka tá najlepšia morálna podpora.

Rady pre každodenný život

Vo fáze akútneho vzplanutia sa choroba zdá byť neprekonateľná… Popri liečbe, ktorá situáciu významne zlepší, môže pár jednoduchých tipov uľaviť od svrbenia, bolesti, nespavosti a preventívne chrániť pacientov od pocitov bezmocnosti.

Začarovaný kruh atopie

Hoci škrabanie môže dočasne uľaviť, ničí ochrannú kožnú bariéru a umožní dráždivým látkam preniknúť do pokožky. To vedie k ďalšiemu svrbeniu. A tak vzniká začarovaný kruh svrbenia.

Obmedzenie svrbenia
Len správna liečba môže ochrániť pred svrbením, ktoré vedie k nekontrolovateľnému škrabaniu a posilňuje začarovaný kruh atopie.
Aby sa zamedzilo škrabaniu u novorodencov, je dobré nasadiť im bavlnené rukavice a zaistiť, aby ruky nikdy nezostali odhalené: významne to obmedzí škrabance. Obracajte detské body a tričká naruby, aby ich neškrabali švy. Neskôr, a to platí taktiež u dospelých, strihajte nechty vždy nakrátko a za každú cenu sa vyhýbajte syntetickým a vlneným látkam.

Neopakujte zbytočne: „Prestaň sa škrabať!“ Vaše dieťa si to vo väčšine prípadov ani neuvedomuje... Radšej ho láskavo pohlaďte a svrbenie utíšte nanesením termálnej vody a krému.
Pozornosť od nutkania škrabať sa je možné odviesť taktiež psychologicky: škrabanie kúska látky alebo inej osoby môže dobre odviesť pozornosť.

Zmierniť nepohodlie a uľaviť si od bolesti:
Keď sčervenené miesta pália a lézie bolia alebo opúchajú, je najlepším riešením termálna voda.

 • Krémy uchovávajte v chladničke, aby boli vždy pri nanášaní chladivé a osviežujúce.
 • Klaďte na lézie studené hladké kamene a používajte vetrák na schladenie.
 • Izbovú teplotu udržujte na 19 stupňoch.
 • Majte na nočnom stolíku vždy termálnu vodu a tubu s telovým krémom.

Pri umývaní buďte opatrní:
Hygiena atopickej pokožky vyžaduje špeciálnu starostlivosť, aby sa predišlo ďalšiemu podráždeniu a pnutiu.

Prehliadka u lekára
Ako nanášať krém s kortizónmi

 • Kúpeľ by nemal presiahnuť 5 – 10 minút pri maximálne 35 °C (horúca voda spôsobuje svrbenie). Pár kvapiek sprchového oleja atopickej pokožke kúpeľ spríjemní.
 • Uprednostňujte sprchu (dokonca aj u detí, ak sa vedia už samy postaviť)
 • Ak je pleť extrémne vysušená, použite počas čistenia trochu vody alebo čistiaceho mlieka.
 • Jemne ju omyte nesyntetickým detským mydlom alebo extra hydratačným gélom bez obsahu mydla.
 • Nepoužívajte hubku
 • Omyte a vysušte telo bez trenia – radšej dvakrát poklepte bavlneným uterákom.
 • Pokožku hydratujte, kým je ešte vlhká.

Zvládanie stresu
Stres môže byť tak spúšťačom ekzému, ako i dôsledkom tejto choroby, ale nie je nevyhnutný. Ak sa ho naučíte zvládať, kvalita vášho života sa podstatne zvýši. Za pokus stojí joga, relaxačná terapia a masáže.

Naučme sa pravidelne starať  o pokožku... s úsmevom!

Príbehy pacientov
Tipy na úľavu od ekzému

Nepríjemné pocity počas vzplanutia aj remisie ekzému zlepší natieranie. Vďaka každodennej aplikácii zvláčňujúcich a relipidačných prípravkov sa môžete cítiť príjemne po celý rok. Ide o zvyk, ktorý musíme uľahčiť hlavne deťom. Jednou z metód je napríklad hranie rolí. Počas workshopov o používaní atopickej kozmetiky konaných v Dermatologickom centre La Roche-Posay, ktoré každoročne privíta 300 detí, sa deti hrajú na rôzne zvieratá.

Povzbuďte dieťa, aby sa hralo
s Lipim a Karou

Krok 1
Najprv si vždy pred nanášaním krému umyte ruky. Najlepšie je krémovať sa po sprche, pretože už máte ruky čisté.
Krok 2
Krém zahrejte trením v dlaniach. Bude tekutejší, takže lepšie prenikne do pokožky.
Krok 3
Tvár
Začnite tým, že budete robiť veľké kruhy na lícach. Potom si pomasírujte mačacie fúzky, potom nos a čelo. Vystrčte ukazováky ako slimačie oči a namažte si nimi očné viečka a miesta za ušami.
Krok 4
Krk a brada
Poďme predstierať, že ste žirafy! Dajte si načas a krém nanášajte po celom žirafom krku, nezabudnite tiež na jeho zadnú stranu. Len vystrčte hlavu trochu dopredu.
Krok 5
Bruško
Pomocou viacerých krúživých pohybov nakreslite slimačiu ulitu. Na nanesenie krému na boky jednu pažu zdvihnite do vzduchu a druhou naneste odhora dole krém, potom paže vymeňte.
Krok 6
Paže
Predstavte si, že ste zvieratko, ktoré skáče ako veverička, králik alebo lúčny koník. Začnite na ruke, potom sa posuňte hore k ramenu a skočte znovu na ruku! Začnite znova, tentoraz s dlaňou smerom hore, aby ste mohli natrieť taktiež vnútornú časť paže.
Krok 7
Nohy
Vyberte si iné zvieratko, ktoré skáče, a potom opakujte rovnaký pohyb, ako keď ste natierali paže. Dajte si ruku na chodidlo, postupujte po celej nohe hore a potom skočte zase späť k chodidlu. Takto si namažte obe nohy spredu aj zozadu. Nakoniec naneste tenkú vrstvu krému medzi prsty, ktoré sú často veľmi suché."
Krok 8
Chrbát
Zavolajte mamičku alebo otecka, aby vám dopriali zaslúženú masáž! Môžu sa striedať.

Pomôžte svojmu dieťaťu jeho chorobu pochopiť: je dôležité situáciu nedramatizovať, najmä, pokiaľ ide o deti s atopiou. Deti väčšinou vedia, že majú ekzém, ale nie sú schopné to vysvetliť (obzvlášť svojim kamarátom). Odkiaľ sa tá choroba berie, je nákazlivá a vylieči sa niekedy? Je pre ne taktiež zložité posúdiť strednodobé prínosy liečby a monitorovať svoj stav. Pohovorte si o tom s nimi, použite učebný nástroj LIPI & KARA a urobte si obraz o ich znalostiach.

Povzbuďte ich, aby sa natierali samy. Zvládnu to od 3 – 4 rokov!
Prílišná snaha chrániť deti s atopiou je prirodzená. Ale aj malé deti môžu prevziať zodpovednosť, a tým zmeniť svoje zvyky a vnímanie choroby.
Tým, že si najprv hravou formou osvoja rutinu natierania, budú ju deti čoskoro schopné vykonávať samy doma, u babičky alebo v tábore. Ekzém sa nebude objavovať tak často, a keď, tak v menej intenzívnej forme, vďaka čomu budú deti zasa bezstarostné. Nakoniec to pre ne bude úplne prirodzené a rodičia nebudú musieť od detí natieranie vyžadovať.

Od 7 rokov môžu deti svoj ekzém posúdiť a sledovať jeho priebeh týždeň po týždni samy. Pomocou tohto nástroja vyvinutého Európskou pracovnou skupinou pre atopickú dermatitídu (European Task Force on Atopic Dermatitis) môže pacient merať závažnosť lézií, symptómov, svrbenia a problémov so spánkom.

http://www.poscorad.com/

Preview : False
loading : 0,796 sec