0
test Fb connect

INFO ATOPIA

Koncept atopie

Atopická dermatitída nie je alergia

Slovo „atopia“ je odvodené od gréckeho „a“, ktoré znamená „bez“, a „topos“, teda „miesto“.
„Bez miesta“ dokonale popisuje ochorenie, ktorému je pomerne zložité porozumieť.

Atopia je genetická predispozícia k alergiám. Taktiež sa používa pojem „atopia v rodinnej anamnéze“. Takmer 80 % detí s ekzémom ho má v rodinnej anamnéze.

Atopická dermatitída je chronické zápalové ochorenie
Pacienti s atopiou (50 miliónov ľudí postihnutých v Európe, až 20 % detí na celom svete) majú abnormálnu priepustnosť pokožky spojenú s hyperreaktívnym a nevyrovnaným imunitným systémom. Pokožka je suchá, citlivá a hyperreaktívna.

Filagrín, proteín pokožky, ktorý zaisťuje súdržnosť medzi kožnými bunkami v najvrchnejšej vrstve pokožky, funguje nedostatočne. Pokožke navyše chýbajú lipidy, ktoré sa prirodzene nachádzajú na povrchu a chránia ju pred potenciálnymi alergénmi.

Vzhľadom na tieto okolnosti môžu dráždivé látky v okolitom prostredí, ktoré sú bežne dobre tolerované, ako napríklad peľ, prach a určité hygienické prípravky, preniknúť do pokožky a podnietiť vznik ekzému.

Ochorenie sa väčšinou objavuje po (a niekedy aj pred) tretím mesiacom veku dieťaťa a môže trvať pár mesiacov alebo aj niekoľko rokov – u každého dieťaťa je to inak. Bez správnej liečby vzniká začarovaný kruh svrbenia: kožná bariéra sa škrabaním ešte viac narušuje, a do pokožky tak preniká stále viac alergénov a dráždivých látok, ktoré spôsobujú ďalšie svrbenie.

Ochorenie však môže v niektorých prípadoch pretrvať až do dospelosti: polovica detí s atopickým ekzémom sa vylieči v priebehu jedného až piatich rokov. Pokožka napriek tomu zostáva suchá aj počas ďalších rokov.

Symptómy

Predstavte si kožu ako stenu domu:

Pri atopickej dermatitíde alebo atopickom ekzéme rozlišujeme dve fázy: akútne vzplanutie a obdobie pokoja.
Fáza akútneho vzplanutia vyústi do zápalu, svrbenia, hnisania, chrást atď.
Obdobie pokoja, ku ktorému dochádza medzi dvoma fázami akútneho vzplanutia, je charakterizované extrémne suchou pokožkou.

Jedinci s nasledujúcimi symptómami by mali navštíviť dermatológa:

 • Svrbivá vyrážka – náročne identifikovateľná u detí, indikátorom však môže byť spánková porucha.
 • Hrubá a zosilnená koža.
 • Mokvajúce ložiská ekzému.
 • Chrasty na ložiskách ekzému.

Rozmiestnenie lézií môže byť ďalším vodidlom.
Počas detstva sa mení:

 • Novorodenci mávajú ekzém na tvári, predovšetkým na lícach a na brade.
 • V detstve sa často objavujú lézie na kolenách, zápästiach, lakťoch a krku.

Fáza akútneho vzplanutia obvykle začína sčervenaním a svrbením.

Pleť sa vysušuje, hrubne a je drsnejšia. Prípadne taktiež mokvá a objavujú sa chrasty. Škrabanie ochorenie zhoršuje a niekedy vedie aj k infekcii.

Hneď ako sa stanoví diagnóza, lézie je nutné ošetriť a stav pokožky sa zvyčajne rýchlo zlepšuje bez toho, aby sa pacient musel príliš chrániť. Hlavnou prioritou pri liečbe je obnova ochrannej funkcie kože, ktorá predstavuje prirodzenú bariéru, ktorá zamedzuje tomu, aby pod povrch kože prenikali častice zvonka, namiesto odstraňovania všetkých prachových roztočov a peľov, ktoré je aj tak takmer nemožné a pre rodičov veľmi unavujúce! Nedávne štúdie navyše ukázali, že odstraňovanie všetkých potenciálne dráždivých faktorov môže dokonca zvýšiť riziko ekzému u detí. Naopak, najlepšie je zamerať sa na používanie šetrných umývacích prípravkov, hydratačných telových krémov a topických kortikosteroidov.

Dráždivé faktory

Príbehy pacientov
Každodenný život s prípravkami starostlivosti o telo

Nezamieňajme faktory vedúce k akútnemu vzplanutiu so základnou príčinou atopickej dermatitídy: nedostatočnou ochrannou funkciou kožnej bariéry.

Faktorov, ktoré spúšťajú fázu akútneho vzplanutia, je veľa a nie je možné im predchádzať.
Môžu súvisieť s vonkajším prostredím, jedlom alebo dokonca emóciami – hoci to nedokážeme vysvetliť, emócie môžu hrať významnú úlohu v početnosti a závažnosti napadnutia ekzémom. U dojčiat môže akútne vzplanutie spustiť aj prerezávanie zubov alebo ORL ochorenie.
Navyše sa reakcie na dráždivé faktory u jednotlivcov líšia.

Medzi najčastejšie dráždivé faktory patria:

 • Prach, prachové roztoče, pele prirodzene prítomné vo vzduchu
 • Mydlá, pracie prostriedky a čistiace prostriedky používané v domácnosti
 • Zafajčené priestory, znečistenie
 • Teplo (+ pot) a veľmi suchý vzduch
 • Dráždivé textilné materiály: vlna, syntetické vlákna atď.
 • Domáci maznáčikovia
 • Emočné vypätie, stres
 • Rast (prerezávanie) zubov
 • Zmeny teplôt
 • Potravinové alergény
 • Plávanie v mori či bazéne

Napriek tomu je vždy ľahšie zachytiť zápal pri prvých príznakoch ekzému, než sa pokúšať eliminovať vplyvy faktorov životného prostredia.

„S každým ďalším akútnym vzplanutím premýšľame, či naše dievčatko tak trpí pre to, ako ho vychovávame, čo je, ako ju obliekame alebo z nejakého iného dôvodu. Toto ochorenie je veľmi mätúce a nie je ľahké mu porozumieť.“
Isabelle, matka Octavie (3 roky)

Preview : False
loading : 0,691 sec