0
Späť na laroche-posay.sk
Save your skin

Poznajte škodlivé účinky slnka

Spôsob, akým slnko ovplyvňuje naše telo, je spojený s rôznymi faktormi. Úlohu tu zohráva vek, citlivosť pleti, okolité prostredie a podmienky expozície. Od povrchových spálenín až po rakovinu kože, nadmerná slnečná expozícia môže mať krátkodobý a dlhodobý dopad, proti ktorému sa nedá chrániť.

Spôsob, akým slnko ovplyvňuje naše telo, súvisí s rôznymi faktormi ako vek, citlivosť pokožky, prostredie a podmienky slnečnej expozície. Nadmerná slnečná expozícia môže mať na pokožku krátkodobý aj dlhodobý dopad (od povrchového spálenia pokožky až po rakovinu kože), proti ktorým nie sme schopní sa ubrániť.

Pretrvávajúci diskomfort

Pobyt na slnku je často príjemný. Môže však vyústiť do diskomfortu, ktorý by mohol viesť k problémom.

  • Slnečné spálenie alebo erytém je najčastejším prejavom nadmernej expozície lúčom UVB žiarenia.
  • Niektoré kožné ochorenia ako atopia alebo rozacea spôsobujú extrémnu citlivosť pokožky na zmeny okolitého prostredia. Najmä slnko tak môže spustiť nepríjemné reakcie.
  • Hoci to vyzerá, že slnko zlepšuje stav akné, ide iba o krátkodobý efekt: expozícia UV žiareniu robí vrchnú vrstvu pokožky hrubšiu. Pozor na rebound efekt,  ktorý po lete opäť vedie k tvorbe pupienkov.
  • K fotodermatóze dochádza po slnečnej expozícii kvôli abnormálnej vysokej citlivosti na UV žiarenie. Medzi najznámejšie patrí slnečná alergia alebo benígna letná svetelná erupcia, ktorá spôsobuje výsev malých červených pupienkov na hrudníku, ramenách, pažiach a nohách.

Aké sú dôsledky slnečnej expozície na nechránenú pokožku?

Ochrana začína v detstve

Slnečná expozícia má obrovský vplyv na organizmus už od najútlejšieho veku. Detská pokožka je jemnejšia než pokožka dospelých a nie je tak zvyknutá na slnko, pretože je mu vystavovaná menej častejšie. Preto je nutné venovať jej našu pozornosť.

Každý človek sa rodí s určitou slnečnou odolnosťou, ktorá mu pomáha chrániť sa pred určitým množstvom UV žiarenia. Hneď ako sa táto odolnosť vyčerpá, telo už nie je schopné opravovať poškodenie spôsobené slnkom. Čím skôr budeme dieťa vystavovať slnku, tým rýchlejšie bude jeho/jej slnečná odolnosť vyčerpaná. Aby sme túto rezervu ochránili, je jediným riešením používanie účinnej ochrany, a to už od najútlejšieho veku.

Buďte informovaný o najlepšej ochrane

Dermatologické laboratóriá La Roche-Posay sa zaviazali bojovať proti rakovine kože a vyvinuli preto preventívny edukačný nástroj, ktorý je všetkým dostupný on-line. Interaktívna stránka Myskincheck.org podporuje samovyšetrenie pre odhalenie podozrivých lézií čo najskôr. Pokiaľ poslednú dobu na svojej pokožke pozorujete nejaké zmeny, alebo si niečím nie ste istý, čo najskôr navštívte dermatológa. Majte na pamäti, že Myskincheck.org nenahrádza dermatológa. Iba dermatológ môže odborne diagnostikovať podozrivé lézie a rozhodnúť, či je potrebné začať liečbu.

NAJLEPŠIA OCHRANA PROTI SLNKU PRE MŇA

Náš postup v 3 krokoch, ako sa chrániť pred rakovinou kože

Preview : False
loading : 0,796 sec