#Infoakne

Bojujte proti akné s pomocou Youtuberov a dermatológa

Získajte odborné tipy

Pravda o „zázračných“ kúrach proti akné

v_article-miracle_acne_cure.jpg

„Zbavte sa akné cez noc pomocou jedného špeciálneho triku!“ Pred niekoľkými rokmi som prehľadávala internet a dúfala, že narazím na zlatý grál akné, nejakú magickú substanciu so schopnosťou zbaviť ma bleskurýchle akné. Myšlienka, že by sa táto zázračná kúra mohla skrývať niekde u mňa doma v kuchynskej skrini, bola ešte lákavejšia. A domáci prírodný liek predsa musí byť dobrý pre pleť… No nie?

Moje bláznivé experimenty v kuchyni boli úplnou katastrofou. Až keď som začala dodržiavať liečebný program od dermatológa a vybavila sa zásobou kozmetických prípravkov určených pre citlivú pleť, začala sa moja pleť opäť rozjasňovať. Ale pretože je vždy zábava pozrieť sa do minulosti a zasmiať sa, tu je mojich top 5 domácich liekov proti akné a k nim pohľad dermatológa, Dr. Philippe Beaulieu, na každú z týchto „zázračných“ ingrediencií.

1

Jedlá sóda: lacná, ľahko dostupná a nie veľmi desivá… Vyzerala ako skvelý začiatok. Zmiešala som ju s vodou a vytvorila akýsi domáci peeling. Výsledok? Moja pleť získala farbu červenej repy a pálila ako čert.

Pohľad dermatológa

Jedlá sóda je vysoko zásaditá, čo znamená, že naruší prirodzene kyslé pH pleti. Jej aplikáciu na pleť by som neodporúčal.

2

Zubná pasta: Vďaka tejto mätovej, sviežej paste sa moje zuby len leskli, ale čo urobila s mojou pleťou? Nie veľa, ako je vidieť. Bola príliš štipľavá a vysušovala, moja tvár sčervenala a objavovali sa na nej šupinky.

Pohľad dermatológa

Podobne ako jedlá sóda aj zubná pasta narúša prirodzenú rovnováhu pleti. Neodporúčal by som pacientom zubnú pastu aplikovať na pleť. Najmä, ak existujú cielené kozmetické riešenia.

3

Kokosový olej: ten som vyskúšala v zime, keď som mala trochu suchú pleť. Vyzerá to, že vloggeri sa kvôli jeho hydratačným účinkom môžu zblázniť. Mala som skutočne pocit, že je mastnejší a neskôr som si prečítala, že je veľmi komedogénny. Rozhodne teda nie je vhodný na liečbu akné.

Pohľad dermatológa

Kokosový olej je účinným emolienciom na suchú pleť, avšak nie je určený na liečbu akné.

4

Tea tree olej: On-line fóra sa hemžia pochvalnými ódami na tento prírodný antiseptický olej. Je nutné priznať mu isté pozitívne účinky. Asi zabral na zapálené pupienky, ale dlhodobo nefungoval ako komplexné riešenie, aby som mala akné pod kontrolou.

Pohľad dermatológa

Tea tree oleju boli preukázané antiseptické účinky, takže ste si mohli vybrať aj horšiu ingredienciu. Určite ale nemá žiadny účinok na upchaté pilosebaceózne kanáliky spôsobujúce akné.

5

Sudocrem: Našla som ho na on-line fóre venovanom akné. Vychvaľovali ho tam kvôli upokojujúcim vlastnostiam proti pupienkom. Naniesla som teda tenkú vrstvu na pupienky a nechala pôsobiť cez noc. Ráno boli trochu menej červené, ale nič, čo by mi nejako zásadne zmenilo život.

Pohľad dermatológa

Sudocrem je účinná ochranná masť, ktorá sa používa na rezné rany a odreniny, ale nevyrieši príčinu akné – upchaté póry, ktoré sa môžu zapáliť.


Čo by ste si z toho mali odniesť, je teda jasné: po domácky vyrobené lieky, prapodivné triky a „zázračné kúry“ často všetko ešte zhoršia a nepredstavujú náhradu skutočnej dermatologickej liečby. Selský rozum a cielená liečba podporená voľbou vhodných kozmetických prípravkov vždy tromfnú čokoľvek, čo by ste mohli nájsť doma v kuchyni rodičov!