#Infoakne

Bojujte proti akné s pomocou Youtuberov a dermatológa

Získajte odborné tipy

Riešenie a liečba akné

v_article-solution_treatment.jpg

Pokiaľ ide o aknóznu pleť, všetkých zaujíma iba jediná otázka – ako bojovať proti akné pre rýchle, viditeľné výsledky? Dermatológ, ktorý spolupracuje so značkou La Roche-Posay, Dr. Philippe Beaulieu sa s nami podelí o svoje odborné tipy, ako zabrániť vzniku pupienkov a ako vyčistiť pleť.

Zázračná kúra proti akné? Dodržujte liečbu

Aký je najrýchlejší spôsob ako vyliečiť akné?

Mnoho pacientov prichádza na kliniku s tým, že sa potrebujú zbaviť akné skoro cez noc. Ja úplne chápem, že chcú konať rýchlo, ale celkom realisticky sú však za to, aby výsledky bolo vidieť, teda skôr týždne ako hodiny. Kľúčom k čistej pleti je aj dôslednosť. Avšak iba 30-50 % pacientov dodrží plán liečby: na začiatku majú vysoké odhodlania, a potom strácajú trpezlivosť, keď rýchlo nedôjde k zmene. A akné má potom navrch.

Aké sú obľúbené zbrane dermatológov v boji proti akné?

Lekári majú k dispozícii skutočný arzenál efektívnych postupov, či už dermokozmetiku alebo lieky na predpis. Tie sú potrebné zvoliť podľa závažnosti akné.

Na ľahkú formu akné (pár čiernych bodiek a malé pupienky na menej než 50 % tváre)

Odporúčam aplikovať dermokozmetiku a/alebo prípravok s benzoylperoxidom, prípadne prípravok s obsahom retinoidov ako adapalén, aby došlo k uvoľneniu pórov.

Na ľahkú až ťažkú formu akné (komedóny, pupienky a niekedy noduly na viac než polovici tváre)

Kombinujem rovnaké topické prípravky s antibiotikami podávanými ústami ako doxycyklín pre zahubenie baktérií spôsobujúcich pupienky.

Na veľmi ťažkú formu akné (zasiahnutá celá tvár a objavujú sa cysty/noduly)

Predpisujem veľmi účinnú liečbu izotretinoínom.
Zacieľuje na nadmernú produkciu mazu priamo pri vzniku problému. Táto medikácia je ale silná a môže mať závažné vedľajšie účinky. Je preto potrebnú ju predpisovať s veľkou obozretnosťou.

Hovoríte, že trpezlivosť je zásadná. Ale je možné urobiť niečo preto, aby sme podporili výsledky?

Vždy odporúčam, aby pacienti kombinovali predpísanú liečbu s dobre zvolenou dermokozmetikou. Zvoľte čistiace prípravky bez mydla a s vyváženým pH a nemastné hydratačné krémy. V prípade make-upu hľadajte „nekomedogénne“ formuly, ktoré neupchávajú póry. Nedajte sa mýliť – účinok predpísanej liečby môže skutočne zlepšiť špičková dermokozmetika.