#ChranteSvojuPokozku

Chráňte pokožku vás a vašich blízkych.
Kontrolujte si znamienka, chráňte sa pred UV žiarením a správajte sa slnku zodpovedne.


Stiahnite si
metódu ABCDE

Deti mladšie ako tri roky by nemali byť vystavované priamemu slnku.

v_article_3-experts (LP54466).jpg

Práve v detskom veku pokožka najviac prijíma lúče ultrafialového žiarenia. „Slnečný kapitál" je v detstve rýchlo spotrebovávaný. U detí je preto potrebné úplne zabrániť slnečným spáleninám. Poraďte sa s dermatológom, aby ste minimalizovali riziká.

Sú na základe Vašej skúsenosti rodičia dostatočne obozretní voči nebezpečenstvu, ktoré slnko predstavuje?

V dnešnej dobe o nebezpečenstvách spojených so slnkom vo veľkej miere informujú médiá a povedomie rastie.

Na konci leta však často pozorujem na tvárach a ramenách detí stopy po slnečných spáleninách. Nejde v tomto prípade vždy o nezmyselnú slnečnú expozíciu pri pobyte na pláži, ale o dôsledok pobytu vonku počas športových aktivít (cyklistika, tenis). V týchto prípadoch bývajú rodičia menej opatrní.

Aké informácie rodičom odovzdávate v súvislosti s prevenciou pri pobyte na slnku?

Vysvetľujem im, že detská pokožka je extrémne citlivá na slnko.

Čím svetlejší odtieň pleti (ryšavé deti, blonďáci), tým väčšie je nebezpečenstvo. Ochrana pokožky preto musí byť v lete rovnaká, aj keď je mierne zatiahnuté alebo sa deti len pohybujú vonku. Časť dňa, kedy je slnko vysoko na oblohe, je obzvlášť nebezpečná. Deti budú trpieť na následky nechránenej slnečnej expozície až v období dospelosti.

Aké tipy im dávate?

Deti mladšie ako tri roky by nemali byť vystavované priamemu slnku.

Odporúčam slnečné okuliare s UV filtrom, pokrývku hlavy so širokým okrajom, tričko a na odhalené časti tela opaľovací prípravok s vysokým ochranným faktorom. Tento prípravok musí byť účinný proti UVB aj UVA žiareniu, je potrebné ho aplikovať v dostatočnom množstve a aplikáciu každé dve hodiny opakovať. Pokiaľ je teplo, deti by mali často piť. A vyhnúť sa slneniu medzi 12:00 a 16:00.