#ChranteSvojuPokozku

Chráňte pokožku vás a vašich blízkych.
Kontrolujte si znamienka, chráňte sa pred UV žiarením a správajte sa slnku zodpovedne.


Stiahnite si
metódu ABCDE


Zistite všetko o rakovine kože:
osvojte si správne návyky

Riziko vzniku rakoviny kože je dnes 1/1001. Za rastúcim počtom prípadov rakoviny kože stojí predovšetkým narastajúca dĺžka dovolenky, honba za ešte slnečnejšími destináciami, zvýšená obľuba outdoorových aktivít a umelé opaľovanie v soláriách.

1 La Ligue Contre le Cancer, 22/05/2014

Fotoprotekcia

od Profesora Giuseppe Argenziano, MD, Prezidenta Medzinárodnej dermoskopickej spoločnosti

Čo je rakovina kože?

Existujú tri typy lézií:

  • Aktinická keratóza a solárna keratóza: Tieto veľmi bežné lézie nie sú rakovinovým ochorením kože. Ide o šupinaté plochy, ktoré sú drsné na dotyk, a ktoré majú na povrchu pokožky tendenciu k recidíve. Objavujú sa po dlhej a opakovanej slnečnej expozícii. Sú známkou toho, že pokožka stratila svoju prirodzenú schopnosť chrániť sa pred slnkom a UV žiarením. Niektoré môžu viesť k rozvoju rakoviny kože.
  • Karcinóm: Karcinómy predstavujú 90 % prípadov rakoviny kože a sú spôsobené najmä častou a opakovanou slnečnou expozíciou počas obdobia dospelosti. Včasná detekcia znamená, že môžu byť vyliečené, pretože rastú pomaly. Karcinómy sa zvyčajne vyskytujú na tvári a ich neskoré odhalenie môže viesť k nevzhľadným jazvám. Je preto dôležité vyhľadať dermatológa, ak máte nejaké pochybnosti.
  • Melanóm: Malígny nádor. Ide o najnebezpečnejší typ rakoviny kože, pretože môže ohroziť pacienta na živote. Je dôsledkom krátkej intenzívnej dávky slnečného žiarenia porovnateľnej s dávkou, ktorá vyvoláva slnečné spálenie. Objavuje sa vo forme hnedých alebo čiernych škvŕn na zdravej pokožke. V 35 % prípadov sa vyvíja z už existujúcich materských znamienok. Ak je diagnostikovaný počas prvého vývojového štádia, môže byť úplne vyliečený. Pokiaľ objavíte podozrivú léziu, je preto zásadné vyhľadať čo najskôr dermatológa.

Umelé UV žiarenie: Bezpečná cesta k opáleniu?

Prirodzené opálenie je obranný mechanizmus proti UVB žiareniu. Soláriá však využívajú bezbolestné a zákerné UVA žiarenie. Lúče UVA žiarenia, ktoré poskytujú umelé opálenie, sú zodpovedné za predčasné starnutie pleti a zvyšujú riziko rozvoja rakoviny kože.

Správne návyky pre bezpečnosť na slnku

  • Vyhnite sa slnečnej expozícii v dobe, kedy má slnko veľkú intenzitu: 50 až 70 % prípadov rakoviny kože súvisí s nadmernou expozíciou UVB a UVA žiareniu.
  • Obmedzte pobyt detí na slnku: k 80 % poškodenia kože vplyvom slnka dochádza pred 18. rokom života. Poškodenie pokožky spôsobené intenzívnou slnečnou expozíciou v období medzi detstvom a dospelosťou vedie k rozvoju rakoviny kože.
  • Používajte fotoprotekčný prípravok s veľmi vysokým ochranným faktorom, ktorý pokožku chráni pred UVB aj UVA žiarením. Prípravok aplikujte každé dve hodiny a noste slnečné okuliare a pokrývku hlavy.
  • Pokiaľ na koži objavíte léziu alebo pozorujete zmeny materského znamienka, poraďte sa s dermatológom. Medzi návštevami u lekára buďte obozretní a monitorujte svoje znamienka pomocou metódy ABCDE!

Čísla:

90%
prípadov rakoviny kože je liečiteľných,
pokiaľ sú objavené včas.*
*www.euromelanoma.org/intl/node/25 epidemiological fact sheet