#ChranteSvojuPokozku

Chráňte pokožku vás a vašich blízkych.
Kontrolujte si znamienka, chráňte sa pred UV žiarením a správajte sa slnku zodpovedne.


Stiahnite si
metódu ABCDE

Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o materských znamienkach…

Materské znamienko, ktorému sa vraví aj névus, je tvorené hmotou hnedo zafarbených buniek zvyčajne sa nachádzajúcich na koži alebo slizniciach. Melanocyty sú bunky, ktoré stoja za opaľovaním alebo tmavou pleťou. Začínajú sa objavovať vo veku medzi šiestym mesiacom a jedným rokom a následne vznikajú až do dospelosti.

Materské znamienka a slnko: zlá kombinácia

V období detstva a adolescencie slnečná expozícia ovplyvňuje množstvo materských znamienok na koži, rovnako tak ako ich veľkosť. Čím viac materských znamienok máte, tým vyššie je riziko vzniku rakoviny kože, alebo 35 % prípadov rakoviny kože vzniká z už existujúcich materských znamienok1. Je preto veľmi dôležité účinne chrániť deti a dospievajúcich pred slnečným žiarením, aby sa vznik nových materských znamienok minimalizoval. Nadmerná expozícia už existujúcich materských znamienok slnečnému žiareniu ovplyvňuje vývoj lézií, ktoré sa môžu stať rakovinovými. Preto je dôležité osvojiť si správne návyky a chrániť tak svoje materské znamienka aj celú pokožku pred UVA a UVB žiarením.

Chráňte svoje materské znamienka


Laboratórium La Roche-Posay vyvinulo rad fotoprotekčných prípravkov Anthelios XL, ktoré zaručujú veľmi vysokú ochranu pred UVA a UVB žiarením a spĺňa tak náročné požiadavky. Produktový rad Anthelios ponúka veľké množstvo textúr, ktoré zodpovedajú rôznym potrebám a vysokému očakávaniu citlivej pokožky. Hľadáte zafarbený krém, ktorý sa rýchlo vstrebáva, ultraľahký fluidný gél, jemné mlieko alebo opaľovací prípravok špeciálne adaptovaný pre detskú pokožku? Urobte si diagnostiku pleti a zistite, ktorá fotoprotekcia je pre vás tá najvhodnejšia.

Pomocou jednoduchej metódy ABCDE môžete sledovať svoje materské znamienka a zostať tak ostražití. Vďaka tejto metóde môžete mapovať a sledovať vznik a vývoj materských znamienok medzi návštevami u dermatológa. Pamätajte si - čím skôr je rakovina kože odhalená, tým vyššie sú šance, že sa vyliečite.

Správne návyky pre vysokú ochranu v priebehu slnečnej expozície

Pretože 50 až 70 % prípadov rakoviny kože je spôsobených nadmernou expozíciou UVA a UVB žiareniu, je okrem aplikácie vhodného opaľovacieho krému veľmi dôležité riadiť sa niekoľkými jednoduchými pravidlami.

  • Vyhnite sa pobytu na slnku medzi 12. a 16. hodinou
  • Buďte radšej v tieni než na priamom slnku
  • Aplikujte fotoprotekčný prípravok každé dve hodiny
  • Obmedzte pobyt detí na slnku, ako je to len možné, pretože ich pokožka je omnoho citlivejšia než pokožka dospelých. Oblečenie (pokrývka hlavy, tričko a slnečné okuliare) je stále najlepšou ochranou pred UV žiarením

1 Syndicat National des Dermatologues-Vénérologues (Národná únia dermatovenerológov).