#ChranteSvojuPokozku

Chráňte pokožku vás a vašich blízkych.
Kontrolujte si znamienka, chráňte sa pred UV žiarením a správajte sa slnku zodpovedne.


Stiahnite si
metódu ABCDE

Edukácia pacientov o riziku niektorých vysoko fotosenzitívnychh liekov

v_article_3-experts (LP54466).jpg

Fotosenzibilizácia je výsledkom vzájomného pôsobenia medzi lúčmi ultrafialového žiarenia a citlivou látkou prítomnou v koži. Môže ísť napríklad o lokálne nanesený prípravok (parfum, liek) alebo molekulu, ktorá sa do pokožky dostane krvným obehom (fotosenzitívna medikácia). Ako to riešiť alebo ako tomu predísť? Rada od dermatológa.

Ako sa fotosenzibilizácia prejavuje?

Pacienti môžu prudko zareagovať iba na tých častiach kože vystavených slnku.

Pokožka je začervenaná a vyzerá, ako keby bola spálená. K reakcii dochádza často po aplikácii prípravku či po užití lieku. Reakcia sa môže prejaviť aj ako ekzém, ktorý sa rozšíri aj mimo oblasť pokožky vystavenej slnku. V tomto prípade sa fotoalergia zvyčajne dostaví s oneskorením (48 hodín po expozícii).

Čo robíte v takýchto prípadoch?

Vizuálne vyšetrenie pokožky rýchlo odhalí fotosenzibilizáciu.

Pýtam sa svojich pacientov na lieky, ktoré užívajú a kozmetické či liečivé krémy, ktoré si naniesli na pokožku. Existuje veľké množstvo fotosenzitívnych prípravkov (niektoré antibiotiká, antidepresíva, protizápalové lieky atď.). Pokiaľ mám podozrenie, že by za problémom mohol byť liek, pošlem svojich pacientov na špecializované vyšetrenie, kedy sa robia testy pod ultrafialovým žiarením. Samozrejme je nutné pacientovi uľaviť, pozastaviť liečbu, ak je to možné, a vyhnúť sa slnečnej expozícii.

Čo odporúčate pre zamedzenie fotosenzibilizácie?

Pacienti musia byť informovaní o rizikách spojených s niektorými vysoko fotosenzitívnymi liekmi.

Pacienti by sa na to mali spýtať svojho lekára. Užívanie niektorých liekov (napríklad liekov na srdce) nie je možné prerušiť. Vtedy radím svojim pacientom vyhnúť sa pobytu na slnku a pokiaľ sa pohybujú vonku, mali by myslieť na ochranu (oblečenie, pokrývka hlavy, opaľovací prípravok s vysokým faktorom). Ak sú na slnku, nemali by parfumy nanášať priamo na pokožku.