#Infoakne

Bojujte proti akné s pomocou Youtuberov a dermatológa

Získajte odborné tipy

Takže, čo je vlastne akné?

v_article-what_is_acne.jpg

Vaša akné záchranka: 6 štádií pupienka

Uhry, vyrážky, pupienky… Hovorte im ako chcete. Akné postihuje väčšinou násťročných a aj pomerne značnú časť dospelej populácie. Toto veľmi nepopulárne ochorenie spôsobuje vznik rôznych typov pupienkov na tvári, hrudníku alebo chrbte. Ale čo spôsobuje akné a ako to všetko funguje?

Biológia stojaca za pupienkom

Štádium 1:

Akné je stav pokožky, ku ktorému dochádza vplyvom zmeny hormonálnych hladín, najmä v puberte a počas dospievania. Hormóny známe ako androgény komunikujú so žľazami, ktoré vylučujú maz do malých otvorov v koži, ktorým hovoríme folikuly.


Akné je v podstate zlé fungovanie mazovej žľazy a folikulu. V normálnom prípade maz chráni kožu vodeodolnou vrstvou, ale vplyvom hormonálnych zmien dochádza k jeho nadmernej sekrécii a pleť sa stáva omnoho mastnejšia.

Štádium 2:

Dochádza ku zmenám buniek na povrchu pleti aj vo výstelke folikulov. Vrchná vrstva pleti vplyvom tých hormónov začína hrubnúť a lepí sa. Výsledok?

Štádium 3!

Folikuly sa upchávajú lepivou zmesou buniek a séba. Vytvárajú sa čierne bodky (zmes v kontakte so vzduchom tmavne) alebo biele bodky (zmes je uzavretá pod povrchom pleti).

Pripravený na štádium 4?

Tu do hry vstupuje ohavná baktéria P.Acnes. V prostredí bez prístupu vzduchu, ako sú upchaté póry, sa množí a spôsobuje zápal. Následky: naliate červené pupienky, pustuly, alebo ešte horšie – závažné lézie, ktorým hovoríme noduly a cysty.

Štádium 5:

Je odstraňovanie nečistôt. Na scénu prichádzajú makrofágy, teda bunky zneškodňujúce odpad, ktoré odstraňujú narušené tkanivo a stimulujú pleť, aby konečne začala napravovať vzniknutú škodu. Tento proces trvá dni až týždne, v závislosti od závažnosti akné.

Štádium 6:

Je špeciálne. Tu znovu preberáte kontrolu Vy. So správnym prípravkom sa môžete ktorémukoľvek z vyššie uvedených štádií vyhnúť. Nebuďte na to sami: vyhľadajte svojho lekára alebo lekárnika a požiadajte ho o radu.