0
Späť na laroche-posay.sk
Save your skin

Tmavé škvrny či nezjednotená pleť? Vaša láska k slnku môže byť príčinou hyperpigmentácie

Jazvy po akné, starecké škvrny, tehotenská maska… Hyperpigmentácia má mnoho podôb, ale výsledok je v podstate vždy rovnaký: miesta na pleti, ktoré majú tmavšiu farbu než ostatné časti pokožky vplyvom nadmerného množstva melanínu nahromadeného vo vrstvách kože. Melanín je pigment, ktorý koži dodáva farbu. Pokiaľ teda v koži dochádza k jeho nadmernej tvorbe alebo nerovnomernému rozloženiu, prejaví sa to ako nezjednotený odtieň pleti, prípadne vznikne niekoľko hnedých škvŕn až zliate fľaky, ktoré svojou podobou pripomínajú tvárovú masku.

U 1/3 žien existuje riziko hyperpigmentácie

Aj keď je hyperpigmentácia neškodná, môže pôsobiť nevzhľadne a v niektorých prípadoch vám môže pridať na veku. Svoju úlohu tu zohráva genetika, vek a hormóny, hlavnou príčinou všetkých foriem tohto stavu kože je však slnečná expozícia. Slnečná radiácia (lúče UVA a UVB žiarenia) a viditeľné svetlo (vrátane modrej zložky) sú príčinou nadmernej tvorby melanínu v koži, následne sa vytvárajú tmavé bodky alebo väčšie škvrny. Preto je najlepšie spoľahnúť sa na kvalitnú fotoprotekciu, aby ste svoju pleť udržali bez pigmentačných porúch.

Čítajte ďalej a dozviete sa pravdu o rôznych formách hyperpigmentácie. Zistite, čo ich spôsobuje, a odhaľte tipy, ako tento častý stav pleti riešiť a ako mu predísť.


NÁJDITE ROZDIEL

Nejednotná pigmentácia pleti sa objavuje u veľkého počtu žien. Väčšinou je spôsobená kombináciou slnka, starnutia a genetiky, kedy dochádza k narušeniu mechanizmu regulujúceho tvorbu melanínu. Nadmerné zhluky melanínu vo vrstvách kože sú príčinou nejednotného zafarbenia pleti, diskolorácie a tmavých škvŕn. Aj keď môžu vyzerať podobne, delíme tieto „slnečné škvrny", ako niekedy bývajú označované, do niekoľkých rôznych kategórií v závislosti od toho, čo ich spôsobuje.


Pozápalová hyperpigmentácia

Červená škvrnka po pupienku, ktorý ste si minulý týždeň vytlačili, je konečne preč, ale jej miesto nahradila tmavá škvrna, ktorá nie a nie zmiznúť. Ide zrejme o pozápalovú pigmentáciu, ku ktorej dochádza, keď pokožka vplyvom traumy alebo zápalu (ako napríklad akné) lokálne produkuje nadmerné množstvo melanínu. Táto „škvrna" následne pôsobením UV žiarenia tmavne.

K hyperpigmentácii môže dôjsť aj po chirurgických zákrokoch a po prekonaní zápalu, pokiaľ zasiahnuté oblasti správne nechránite pred slnkom.


Starecké škvrny

Roky opaľovania na pláži a príliš veľa obedov vonku na terase si už vybrali svoju daň a zanechali za sebou nezjednotený povrch pleti a tmavé škvrny. Tieto nie príliš vítané spomienky na prázdniny rokov minulých, známe ako slnečné lentigo alebo starecké škvrny, vznikajú typicky po rokoch častej či dlhej slnečnej expozície. Ich vznik je varovnou známkou toho, že váš slnečný kapitál dosiahol svoj limit a vaša pokožka sa už nedokáže sama správne chrániť pred škodlivými dopadmi UV žiarenia.


Pehy

Domnievate sa, že vaše ryšavé kučery a alabastrová koža sú zárukou toho, že sa u vás pigmentácie neobjavia? Radšej sa zamyslite. Efelidy, alebo tiež pehy, sú najčastejšou formou hyperpigmentácie, s ktorou sa stretávame u ľudí so svetlým typom pleti, obzvlášť však u tých s ryšavými vlasmi. Objaviť sa však môžu aj u ostatných typov pleti. Sú väčšinou dané geneticky a často bývajú výraznejšie počas leta, naopak počas zimných mesiacov a s vekom blednú.


SLNKO V TEHOTENSTVE

Možno už ste počuli o „tehotenskej žiare", vedeli ste ale, že počas požehnaného stavu môžete medzi ďalšími zmenami očakávať aj hyperpigmentáciu? Tehotenská maska či melazma je jav, ku ktorému dochádza, keď sa v tele zvýši produkcia estrogénu ako dôsledok toho, že vo vás rastie malý človiečik! Melazma sa objavuje typicky vo štvrtom mesiaci tehotenstva, môže ale vzniknúť aj v dôsledku liekov ovplyvňujúcich hormonálnu hladinu (napríklad antikoncepcia).

Melazma sa objavuje typicky vo štvrtom mesiaci tehotenstva, môže ale vzniknúť aj v dôsledku liekov ovplyvňujúcich hormonálnu hladinu (napríklad antikoncepcie).

Záplava hormónov je príčinou strmého nárastu syntézy melanínu, v dôsledku čoho sa na koži objavujú šedohnedé miesta. Najčastejšie sa s nimi stretávame na čele, na lícach a nad hornou perou. U ľudí so stredne tmavým až tmavým odtieňom pleti je riziko hyperpigmentácie vyššie, tento problém sa však môže objaviť aj u osôb so svetlými vlasmi a svetlými očami. Pokiaľ je oblastí s hyperpigmentáciou na tvári viac, môžu v konečnom výsledku vyzerať - áno, hádate správne - ako tvárová maska.

Riziko vzniku tehotenskej masky je výrazne zvýšené slnečnou expozíciou. A aj keď vám práve teraz nad hlavou slnko nesvieti neznamená to, že sa vás tento problém netýka. Vonku je dosť UV žiarenia, ktoré môže spustiť produkciu melanínu a byť príčinou melazmy, aj keď je pod mrakom. Je preto dôležité každý deň sa chrániť opaľovacím prípravkom s ochranným faktorom.


RIEŠENIE A PREVENCIA

Prejdite do obrany

Skutočným vinníkom, ktorý pretvára nahromadený melanín v koži do podoby tehotenskej masky alebo tmavých škvŕn, je slnko. Preto rozhodne do svojej každodennej rutiny starostlivosti o pleť zahrňte aj opaľovací krém. Nanášajte ho každé ráno bez ohľadu na to, či svieti slnko, alebo je pod mrakom. Zvoľte širokospektrálny opaľovací prípravok s veľmi vysokým ochranným faktorom SPF 50+, ktorý poskytuje ochranu pred UVB aj UVA žiarením. Siahnite najlepšie po prípravku s obsahom vysoko krycích pigmentov, ktoré vás ochránia aj pred viditeľným svetlom (vrátane modrej zložky). Ak ste vystavený slnku, nezabudnite aplikáciu opakovať každé dve hodiny.
Pokiaľ ste tehotná, alebo sa domnievate, že by u vás melazma mohla vzniknúť v dôsledku antikoncepcie, noste pokrývku hlavy z husto tkanej látky a ochranné oblečenie a chráňte si paže, nohy a vrchnú časť trupu.


Rozjasnite pleť

Doplňte účinky svojho opaľovacieho prípravku antipigmentačným prípravkom (napr. Pigmenclar), aby ste minimalizovali už existujúce tmavé škvrny a zabránili ich zhoršeniu. Antipigmentačný prípravok nanášajte denne a vydržte - známky hyperpigmentácie sa vytvárajú postupne, takže pokiaľ chcete vidieť výsledky, buďte dôsledný.


Obráťte sa na odborníka

Pokiaľ máte pochyby, druh vašej hyperpigmentácie vám pomôže určiť dermatológ, ktorý vám tiež poradí, ako postupovať. V prípade slnečných škvŕn vám môže odporučiť aj alternatívne spôsoby liečby ako laser, peeling alebo kryoterapiu.


„Bola som rozhodnutá sa druhýkrát tehotenskej maske vyhnúť!"

Marie predpokladala, že sa jej riziko vzniku tehotenskej masky netýka, pretože je blond a má svetlé oči. Na výlete do Bretane počas štvrtého mesiaca tehotenstva si uvedomila, že sa mýli.

„Raz ráno som sa prebudila a všimla si hnedú čiarku nad perou, ktorá pripomínala škvrnu od kávy, a to aj keď som na sebe mala opaľovací krém! Skončila som so závažnou formou tehotenskej masky, ktorá pretrvávala po dobu celého môjho tehotenstva aj po narodení bábätka

Keď som minulý rok otehotnela druhýkrát, bola som rozhodnutá, že nechcem, aby sa to opakovalo!

Zašla som k dermatologičke, ktorá mi vysvetlila, že moje symptómy súvisia s hormónmi a že na začiatku tehotenstva musím byť obzvlášť opatrná a mala by som sa vyhýbať slnečnej expozícii. Odporučila mi, aby som nosila pokrývku hlavy, opaľovací prípravok s ochranným faktorom SPF 50 a slnečné okuliare - v skratke, mala som čo najviac chrániť svoju pleť. Dodržiavala som jej rady a tehotenská maska sa našťastie znovu neobjavila!

NAJLEPŠIA OCHRANA PROTI SLNKU PRE MŇA

Náš postup v 3 krokoch, ako sa chrániť pred rakovinou kože

Preview : False
loading : 1,416 sec