#Infoakne

Bojujte proti akné s pomocou Youtuberov a dermatológa

Získajte odborné tipy

Vedľajšie účinky liečby akné

v_article-side_effects.jpg

Pálenie, začervenanie, šupinky na koži alebo dokonca aj krvácanie z nosa… Niekedy sa liečba môže zdať horšia než samotné ochorenie. Aby ste si zachovali Vašu pleť aj zdravý rozum, zoznámime Vás s top liečebnými postupmi používanými pri riešení akné a s ich vedľajšími účinkami. Dáme Vám aj pár tipov, ako tieto vedľajšie účinky zmierniť.

Ako sa starať o aknóznu pleť: top liečebné prípravky a ich vedľajšie účinky

1

Topické prípravky: prípravky s obsahom benzoylperoxidu alebo retinoidov


Základy: topické prípravky sú krémy (buď voľno predajné alebo na predpis), ktoré nanášate na pleť. Sú aj hlavnými spojencami, ktorí Vám pomôžu zbaviť sa pupienkov. Benzoylperoxid ničí P. Acnes (baktériu zodpovednú za vznik pupienkov), zmierňuje začervenanie a odstraňuje odumreté bunky. Retinoidy sú skupinou derivátov vitamínu A s vynikajúcimi výsledkami pri liečbe akné. Pomáhajú zbaviť povrch pleti buniek, ktoré upchávajú póry.


Zlé správy: po týchto krémoch môže byť pleť začervenaná, podráždená a môžete mať pocit, že je o číslo menšia. Na jej povrchu sa objavujú viditeľné šupinky. Môžete pociťovať aj pichanie a pocity pálenia.


Čo robiť: nepanikárte, pokiaľ sa začnete šúpať. Vaša pleť by si na liečbu mala zvyknúť. Pokiaľ je to pre Vás aj tak ťažké vydržať, skúste zvoliť zloženie s nižšou koncentráciou, narieďte ho nemastným hydratačným prípravkom alebo vynechajte niektoré aplikácie.

2

Antibiotická liečba


Základy: pokiaľ samotná topická liečba nestačí, lekári okrem topických prípravkov predpisujú orálne antibiotiká, ktoré zabránia množeniu baktérií zodpovedných za vznik pupienkov.


Zlé správy: lieky podávané perorálne ako doxycyklín spôsobujú to, že je pleť veľmi citlivá na slnko. To znamená, že aj vplyvom miernej slnečnej expozície môžete vyzerať ako oparený homár! Ďalší problém antibiotík je, že si na ne baktérie časom môžu vypestovať rezistenciu a liečba tak bude menej účinná.


Čo robiť: uistite sa, že pleť cez deň chránite vhodným prípravkom s vysokým SPF* faktorom. Siahnite po ľahkom, nemastnom a nekomedogénnom zložením. Váš lekár bude dozerať na dĺžku antibiotickej liečby, aby zabránil rezistencii na antibiotiká.

3

Liečba ťažkej formy akné s molekulou izotretinoínu


Základy: izotretinoín je najsilnejším dostupným liekom proti akné. Tento liek je dostupný iba na predpis, vysušuje hlavný zdroj akné – nadbytok mazu – aby vo veľkom množstve prípadov natrvalo zastavil vznik pupienkov.


Zlé správy: s veľkým účinkom prichádza aj veľká zodpovednosť! Toto riešenie je poslednou možnosťou a pacienti potrebujú pravidelné krvné testy, aby bola sledovaná reakcia ich tela na liečbu. Medzi vedľajšie účinky patrí vysušovanie kože a pier alebo okolia nosa, čo vedie ku vzniku šupiniek, napínaniu alebo dokonca krvácaniu z nosa. K tomu všetkému sa pridáva aj fotosenzitivita, čo znamená, že je pleť citlivá na slnko.


Čo robiť: pokiaľ užívate izotretinoín, je potrebné pleť hydratovať bohatými, výživnými textúrami s vysokým SPF* faktorom. Siahnite aj po kvalitnom balzame na pery určenom špeciálne pre veľmi suché pery a vyskúšajte Termálnu vodu v spreji pre upokojenie pleti.

*Uistite sa, že pleť chránite širokospektrálnou UVA/UVB ochranou (zjednodušene sa dá povedať minimálne SPF 30).