0
Späť na laroche-posay.sk
Save your skin

Vzdelávanie pacientov o riziku niektorých veľmi fotosenzitivizujúcich liekov

v_article_30941 (LP54466).jpg

Fotosenzibilizácia je výsledkom vzájomného pôsobenia medzi lúčmi ultrafialového žiarenia a citlivou látkou prítomnou v koži. Môže ísť napríklad o lokálne nanesený prípravok (parfum, liek) alebo molekulu, ktorá sa do pokožky dostane krvným obehom (fotosenzitívna medikácia). Ako to riešiť alebo ako tomu predísť? Rada od dermatológa.

Ako sa fotosenzibilizácia prejavuje?

Pacienti môžu prudko zareagovať iba na tých častiach kože, ktoré sú vystavené slnku.

Pokožka je začervenaná a vyzerá, ako keby bola spálená. K reakcii dochádza čoskoro po aplikácii prípravku či po užití lieku. Reakcia sa môže prejaviť aj ako ekzém, ktorý sa rozšíri aj mimo oblasti pokožky vystavené slnku. V tomto prípade sa fotoalergia zvyčajne dostavuje s oneskorením (48 hodín po expozícii).

Čo v týchto prípadoch robíte?

Vizuálne vyšetrenie pokožky rýchlo odhalí fotosenzibilizáciu.

Pýtam sa svojich pacientov na lieky, ktoré užívajú a kozmetické či liečivé krémy, ktoré si naniesli na pokožku. Existuje veľké množstvo fotosenzitívnych prípravkov (niektoré antibiotiká, antidepresíva, protizápalové lieky atď.). Pokiaľ mám podozrenie, že by za problémom mohol byť liek, posielam svojich pacientov na špecializované vyšetrenie, kedy sa vykonávajú testy pod ultrafialovým žiarením. Samozrejme je nutné pacientovi uľaviť, pozastaviť liečbu, ak je to možné, a vyhnúť sa slnečnej expozícii.

Čo odporúčate pre zamedzenie fotosenzibilizácie?

Pacienti musia byť informovaný o rizikách spojených s niektorými vysoko fotosenzitívnymi liekmi.

Pacienti by sa na to mali spýtať svojho lekára. Užívanie niektorých liekov (napríklad liekov na srdce) nie je možné prerušiť. Radím preto svojim pacientom vyhnúť sa pobytu na slnku a pokiaľ sa pohybujú vonku, mali by myslieť na ochranu (oblečenie, pokrývka hlavy, opaľovací prípravok s vysokým faktorom). Ak sú na slnku, nemali by parfum nanášať priamo na pokožku.

NAJLEPŠIA OCHRANA PROTI SLNKU PRE MŇA

Náš postup v 3 krokoch, ako sa chrániť pred rakovinou kože

Preview : False
loading : 1,239 sec