0
Späť na laroche-posay.sk
Save your skin

Zistite všetko o rakovine kože: osvojte si správne návyky

Dnes je riziko vzniku rakoviny kože 1/1001. Dlhšie dovolenky, naháňanie za slnečnými destináciami, vonkajšie aktivity a umelé opaľovanie, to všetko vysvetľuje tento nárast v počte prípadov rakoviny kože.

\\SRV-PUBLIC-2015\Applications\Site-LRP-Inter-V4\Maquettes\online\includeV4\images-dyn\saveyourskin\v_article_30871.jpg

Fotoprotekcia

profesorom Giuseppem Argenziano, MD, Prezidentom Medzinárodnej dermoskopickej spoločnosti

Alt Image Video Tlqz94E8gcU

Rakovina kože: čo je to?

Rozlišujeme tri typy lézií:

  • Aktinická keratóza a solárna keratóza: Tieto veľmi časté lézie nepredstavujú rakovinu kože. Ide o šupinaté miesta, ktoré sú na dotyk drsné a majú tendenciu sa na povrchu kože objavovať znova a znova. Objavujú sa po dlhej a opakovanej slnečnej expozícii. Naznačujú, že koža stratila svoju prirodzenú schopnosť chrániť sa pred slnkom a UV žiarením. Niektoré môžu viesť k rozvoju rakoviny kože.
  • Karcinóm: Predstavuje 90 % prípadov rakoviny kože a je spôsobený najmä častou a opakovanou slnečnou expozíciou počas dospelosti. Ak je odhalený včas, je možné karcinóm úspešne vyliečiť, pretože rastie pomaly. Pretože je väčšina karcinómov zvyčajne lokalizovaná na tvári, neskoré odhalenie môže viesť k nevzhľadným jazvám. Ak máte akékoľvek pochybnosti, je preto zásadné nechať sa prezrieť dermatológom.
  • Melanóm: Malígny tumor. To je najnebezpečnejšia forma rakoviny kože, pretože môže pacienta ohroziť na živote. Objavuje sa ako dôsledok krátkych a intenzívnych dávok slnečného žiarenia, ako sú tie spôsobujúce spálenie. Vyzerá ako hnedá alebo čierna škvrna na inak zdravej pokožke. V 35 % prípadov sa týka už existujúcich materských znamienok. Pokiaľ je odhalený v ranom štádiu, je možné ho medicínskou liečbou celkom vyliečiť. Pokiaľ odhalíte podozrivú léziu, je nevyhnutné vyhľadať dermatológa.

Umelé UV žiarenie: je to bezpečný spôsob opaľovania?

Prirodzené opálenie je vlastne obranným mechanizmom proti UVB žiareniu. Soláriá naopak využívajú bezbolestné a zradné UVA lúče. UVA žiarenie vytvára umelé opálenie zodpovedné za predčasné starnutie kože a riziko vzniku rakoviny kože.

Správne návyky pre bezpečnosť na slnku

  • Vyhnite sa slnečnej expozícii v čase, kedy je slnečné žiarenie silné: 50 až 70 % prípadov rakoviny kože je spájaných s nadmernou expozíciou UVB a UVA žiarenia.
  • Obmedzte pobyt detí na slnku: 80 % poškodenia kože spôsobenej slnkom sa deje pred 18. rokom života. Poškodenie kože spôsobené slnečnou expozíciou a ostrým slnkom v období detstva a adolescencie vedie k vzniku rakoviny kože.
  • Používajte prípravky s veľmi vysokým ochranným faktorom, ktorý chráni ako proti UVA, tak proti UVB žiareniu. Nezabudnite prípravok aplikovať každé dve hodiny, noste slnečné okuliare a pokrývku hlavy.
  • Vyhľadajte dermatológa, pokiaľ na koži objavíte lézie, alebo pokiaľ na materskom znamienku spozorujete akékoľvek zmeny. Medzi jednotlivými návštevami u lekára buďte ostražitý a materské znamienka monitorujte pomocou aplikácie Mole Checker!

NAJLEPŠIA OCHRANA PROTI SLNKU PRE MŇA

Náš postup v 3 krokoch, ako sa chrániť pred rakovinou kože

Preview : False
loading : 1,141 sec