Zamerané na...

Čo spôsobuje citlivosť pokožky hlavy? Znečistenie, stres...

Img_Čo spôsobuje citlivosť pokožky hlavy? Znečistenie, stres...

Citlivá pokožka hlavy môže svrbieť a byť podráždená. Niekoľko faktorov, akými je znečistenie, stres alebo aj príliš drsné prípravky, môžu spôsobovať, že je pokožka hlavy stále citlivejšia. Pre účinnú starostlivosť o svoju pokožku hlavy si osvojte správnu každodennú rutinu.

Symptómy

Keď pokožka hlavy pne a svrbí

Pnutie, svrbenie a vlasy, ktoré sú až bolestivé pri korienkoch... Rovnako ako pleť alebo pokožka tela, môže byť aj pokožka hlavy citlivá. Je každý deň predmetom mnohých agresívnych vplyvov, ktoré ju oslabujú.

Pokožka hlavy, ak je vystavovaná určitým faktorom, akými je znečistenie alebo stres, si môže vyvinúť akútnu citlivosť. Okrem svrbenia sa objavuje aj pocit suchosti a pokožka je na dotyk až bolestivá. Taktiež sa môžu objaviť lupiny. Fyziologická flóra pokožky hlavy sa zmení a mikroorganizmy sa rozmnožujú. Bunky pokožky hlavy sa obnovujú oveľa rýchlejšie a spôsobujú, že sa tvoria lupiny.

Pociatky

Existuje niekoľko príčin citlivosti pokožky hlavy

Citlivosť pokožky hlavy má rôzny pôvod. Môže byť spôsobená nerovnováhou v procese vylučovania kožného mazu, ktorá vedie k podráždeniu. Znečistenie a stres taktiež môžu dráždiť pokožku hlavy. V skutočnosti znečistenie pokrýva vlasy škodlivými látkami, ktoré tvoria matný film na vlase a rovnako ako stres, vytvára voľné radikály. Tieto voľné radikály pozmeňujú štruktúru pokožky hlavy a vytvárajú zmeny taktiež vo vlasovej cibuľke. Vlasy tak strácajú svoj lesk a silu. Nasledujúce bežné elementy môžu taktiež spôsobovať citlivosť pokožky hlavy:

  • Nevyvážená strava
  • Drsný šampón
  • Častý styling a vysúšanie vlasov fénom
  • Dlhé nosenie motorkárskych prílb
  • Chlórovaná voda, slnečné žiarenie...
Svrbenie, červené miesta a šupinatá pokožka hlavy môžu byť znakmi porúch, akými je ekzém alebo lupienka. Ak by išlo o tieto prípady, mali by ste tento problém liečiť.

Liecba

Jemný šampón pomôže ošetriť pokožku hlavy

Na obnovenie fyziologickej rovnováhy pokožky hlavy je potrebné hneď použiť jemný šampón na citlivú pokožku hlavy. Je dobré si osvojiť každodennú rutinu v starostlivosti o vlasy:

  • Jesť zdravú, vyváženú stravu
  • Naučiť sa zvládať stres
  • Pravidelne masírovať pokožku hlavy na stimuláciu krvného obehu
  • Nenosiť vlasy stiahnuté dozadu, nechať ich počas dňa „dýchať“
  • Nosiť na slnku klobúk kvôli ochrane vlasov
Ak sa vám výskyt lupín nezlepšuje, prosím, kontaktujte svojho dermatológa.

Odporúčané pre Vás

Zobraziť všetky články