Zamerané na...

Niekoľko typov akné, niekoľko typov mastnej pleti

Img_Niekoľko typov akné, niekoľko typov mastnej pleti

Akné sa prejavuje čiernymi bodkami a pupienkami. Môže mať niekoľko foriem. Vo všetkých prípadoch je pre boj s akné podstatné používať špecifickú starostlivosť regulujúcu tvorbu séba.

Symptómy

Od retenčnej formy akné k zápalovej

Existujú rôzne formy akné. V prvom rade sa prejavuje komedónmi (s čiernou alebo bielou hlavičkou), to je retenčná forma akné. Ale akné môže byť taktiež sprevádzané škvrnami a väčšími léziami. V prostredí s nedostatkom kyslíka sa baktérie, ktoré sa prirodzene vyskytujú na koži (nazvané P. acnes), môžu rozmnožiť a vytvoriť zápalové látky, ktoré sa rozširujú do spodných vrstiev. To je zápalová forma akné. Spravidla sa tieto 2 formy vyskytujú spoločne, to je známe ako zmiešaná forma akné, ktorá postihuje takmer 60 % pacientov s akné.

Pociatky

Akné: problém rôznych príčin.

K výskytu aknóznych lézií prispieva niekoľko faktorov. Hlavnou príčinou býva hormonálna nerovnováha (puberta, premenštruačný syndróm, tehotenstvo atď.), ale taktiež stres a vyčerpanosť, ktoré môžu viesť k nadprodukcii kožného mazu a bakteriálnemu množeniu. Keď už kožný maz nemôže naďalej normálne vytekať, kožné póry sa upchávajú. Potom sa objavujú čierne bodky a pupienky.

Liecba

Liečba akné vyžaduje jemný prístup

Aby sme sa zbavili akné, je potrebné ošetrovať pleť jemne. A taktiež dodržiavať niekoľko základných každodenných pravidiel:

  • Dôkladne čistiť pleť prípravkami špeciálne formulovanými pre mastnú pleť.
  • Používať ošetrujúci prípravok každý deň. To je tým pravým kľúčom k úspešnej liečbe.
  • Používať prípravky určené pre mastnú pleť a nekomedogénny mejkap.
  • Chrániť pleť pred slnkom, ktoré je, na rozdiel od všeobecného presvedčenia, falošným priateľom akné.
  • Nevytláčať pupienky.
Okrem týchto opatrení môže taktiež dermatológ predpísať určité lieky na liečbu akné. Neváhajte sa s ním o tom porozprávať.

Odporúčané pre Vás

Zobraziť všetky články