Zamerané na...

Problémy pigmentácie, hnedé škvrny, pigmentové škvrny v tehotenstve atď.

Img_Problémy pigmentácie, hnedé škvrny, pigmentové škvrny v tehotenstve atď.

UV žiarenie a starnutie pleti sú príčinami problémov pigmentácie u mnohých žien.
Ako sa prejavujú a ako môžu byť účinne liečené? Zhrnutie na túto tému.

Symptómy

Rôzne typy problémov pigmentácie

Po 30. roku veku sa na pokožke mnohých žien objavujú pigmentačné nepravidelnosti. Tie môžu byť následkom rôznych problémov:

  • Lentigo, sa taktiež nazýva stareckými škvrnami, ak je dôsledkom prevažne vnútorného starnutia pokožky, alebo solárne lentigo, ak je spôsobené pravidelnou a značnou slnečnou expozíciou.
  • Melazma, spravidla následok hormonálnej nerovnováhy. Môže sa vyskytnúť, keď beriete určité lieky, alebo môže byť spôsobená slnečnou expozíciou počas tehotenstva, keď sa nepoužije ochranný prípravok. To sú pigmentové škvrny v tehotenstve.
  • Pečeňové škvrny, taktiež nazývané pehy.
  • Pozápalová pigmentácia, napríklad škvrny po akné. Znamienko je potom následkom nadmerného množstva melanínu vytvoreného zápalom.¨
I keď sú tieto znamienka úplne neškodné, môžu byť nepekné.

Pociatky

Keď je produkcia melanínu narušená...

Slnko, starnutie pleti a genetika patria medzi hlavné faktory, ktoré majú vplyv na pigmentáciu pokožky. V skutočnosti od 30 rokov veku môžu tieto faktory spôsobovať narušenie produkcie a mechanizmu distribúcie melanínu, pigmentu, ktorý je zodpovedný za farbu pokožky. Melanín sa preto v pokožke distribuuje nerovnomerne a hromadí sa na povrchu epidermy, Výsledok: pigmentácia pokožky je nejednotná a na povrchu sa objavujú tmavé škvrny.

Liecba

Boj s hyperpigmentáciou

Aby sme predišli tmavým škvrnám a znovu získali žiarivú a jednotnú pokožku, je dôležité osvojiť si správnu každodennú rutinu starostlivosti o pokožku:

  • Každé ráno aplikujte na tvár a krk starostlivosť proti tmavým škvrnám. Tvorba hyperpigmentácie je kontinuálny proces, ktorý vyžaduje každodennú starostlivosť.
  • Chráňte svoju pokožku pred UV žiarením tým, že budete používať prípravok ochrany pred UVA a UVB, a voľte vysoké faktory, ak je pravdepodobná významnejšia slnečná expozícia. Slnko je základným faktorom vzniku aj zhoršenia tmavých škvŕn. Ochrana pred slnkom je teda základom akejkoľvek starostlivosti.

Váš dermatológ vám taktiež môže odporučiť rôzne techniky pre korekciu tmavých škvŕn (laser, peelingové ošetrenie, kryoterapiu atď.). On sám môže urobiť presnú diagnózu a ponúknuť vám vhodnú liečbu pre váš typ tmavých škvŕn.

Odporúčané pre Vás

Zobraziť všetky články