Vrásky, vyvolávajúce u žien zásadné znepokojnie, sú jedným zo znakov starnutia. Pochopenie jednotlivých procesov zapojených do vzhľadu napomáha presnejšie zacieliť najvhodnejšie krémy proti starnutiu a proti vráskam.
Symptómy
Vrásky: biologické znamenie starnutia pleti
Ako pleť starne, mení sa, stráca svoju prirodzenú hydratáciu a základná hmota kože degeneruje. Následkom nedostatku hydratácie a živín sa znižuje produkcia kolagénu. Toto podporné tkanivo pleti sa oslabuje a stráca jas a pevnosť. Priľnavosť medzi dermou a epidermou je slabšia. Na povrchu pleti sa tvoria prepadliny: to sú vrásky. Vrásky sú jedným z prvých viditeľných znakov starnutia pleti a vyskytujú sa hlavne na tvári. Existujú dve kategórie:
- Výrazové vrásky sa objavujú na čele a medzi obočím, na nosoperových ryhách a v kútikoch úst.
- Povolené ryhy spojené s ochabovaním pleti, strata jasu a pevnosti pleti. Tie sú zodpovedné za zmenu tvaru tváre, vytváranie váčkov pod očami, podbradkov a dvojitej brady.
Pociatky
Mechanizmus, ktorý vytvára vrásky
Tri mechanizmy vytvárajú vrásky:
- Činnosť svalov: pleť neustále pracuje pohybom spodných svalov. Tieto mikrokontrakcie podporujú tvorbu jemných vrások, medzi ktorými sa pleť napína, uvoľňuje a následne sa zvráskuje.
- Pozmenenie prvkov dermy: skutočné a fotoindukované starnutie vedie k splošteniu spojenia medzi dermou a epidermou.
- Pozmenenie reliéfu pleti: s vekom sa jemné vrásky rozťahujú a pomaly prehlbujú. Tento jav sa urýchľuje po 60. roku veku.
Liecba
Špecifické aktívne látky pre starostlivosť o vrásky
Zatiaľ čo vrásky nemôžu nikdy úplne zmiznúť, kozmetika sa môže používať na potlačenie niektorých mechanizmov a na prevenciu iných. Hlavné aktívny látky používané v prípravkoch proti starnutiu a proti vráskam sú antioxidanty, prokolagénové látky (vitamín C atď.), hydratačné látky, ktoré uzamykajú vodu vnútri (kyselina hyaluronová atď.), a depigmentačné látky.