Preskočiť na:

CHRÁNIM SVOJU POKOŽKU
PRI ONKOLOGICKEJ LIEČBE

Onkologická liečba môže mať vplyv na vašu pokožku, či už ide o chemoterapiu, rádioterapiu, imunoterapiu alebo hormonálnu liečbu. Možno ste už so svojimi lekármi diskutovali o možných zmenách, ktoré môžu prísť. Hoci sa ich zoznam môže zdať skľučujúci, buďte si istý, že nezažijete všetky z nich a niektoré nežiaduce účinky môžu byť veľmi mierne. 

La Roche-Posay rozumie dopadu, ktorý má onkologická liečba na vašu pokožku a vyvinulo rad produktov na mieru, ktoré vašu pokožku vyživia a zvýšia váš komfort počas liečby.

Nižšie nájdete niektoré z najčastejších problémov, ktoré vznikajú na pokožke práve ako nežiaduci efekt onkologickej liečby a ako ich riešiť. 

Nasledujúce vedľajšie účinky sa nemusia týkať každého pacienta počas onkologickej liečby. 

SYNDRÓM 
RUKA-NOHA

Tento syndróm sa môže objaviť vo dvoch formách. Na dlaniach a chodidlách nôh sa objavia začervenania a bolestivý opuch, výnimočne aj pľuzgiere. Prípadne môže pokožka zhrubnúť, začať žltnúť a následne sa lúpe. 

Pokiaľ trpíte syndrómom ruka-noha, používajte jemné čistiace prípravky, ktoré rešpektujú prirodzené pH pokožky, ako je čistiaca emulzia Lipikar AP+ Syndet, vhodná pre tú najcitlivejšiu pokožku. Udržiavajte dôkladnú hygienu nôh, umývajte si ich ráno a večer a jemne osušte. Na postihnuté miesta aplikujte hydratačný balzam a vyskúšajte produkty určené pre podráždenú a oslabenú pokožku.

Vyhnite sa akýmkoľvek činnostiam, ktoré môžu spôsobiť trenie alebo opakovaný tlak na kožu, nestojte po dlhú dobu na nohách a nechoďte na dlhé prechádzky. Noste pohodlnú obuv, ideálne otvorenú bez vysokých podpätkov, s podrážkou, ktorá tlmí nárazy a bavlnené alebo hodvábne ponožky. Osviežujte si pravidelne ruky a nohy pomocou ľadových alebo studených obkladov (napr. vlhký uterák), po dobu 15 až 20 minút.

XERÓZA,
PRURITUS
 

Rádioterapia, chemoterapia, cielená aj hormonálna liečba, to všetko môže spôsobiť xerózu – suchú kožu s olupovaním, často so svrbením. Vaša pokožka môže byť veľmi napätá s nutkaním ku škrabaniu. Suchá a svrbivá koža sú dve z najčastejších dermatologických ťažkostí, tento stav sa však môže pohybovať od mierneho podráždenia až po závažnejšie prípady.

Aby ste minimalizovali podráždenie pokožky, snažte sa nosiť bavlnené oblečenie. Vyhnite sa vlnenému oblečeniu, mikrovláknu alebo syntetickému oblečeniu, ktoré neumožňuje vašej pokožke dýchať. Vyvarujte sa tiež dráždivým látkam, ktoré spôsobujú svrbenie, napr. mydlá, pracie prostriedky, chemické produkty alebo abrazívne látky. Snažte sa neobliekať príliš teplo, pretože teplo a potenie spúšťajú svrbenie.
V tomto období by bolo ideálne zaobstarať si produkty starostlivosti o pleť bez alkoholu a parfumu. S dezodorantmi buďte opatrný a oslabenú pokožku nehoľte ani nepoužívajte depilačný krém. Vždy používajte fotoprotekciu minimálne SPF 50. Ožarovaná oblasť pokožky bude veľmi zraniteľná voči spáleniu a bude musieť byť chránená po celý život.

RIEŠENIA, KTORÉ VÁM ZMENIA ŽIVOT V OCHRANE VAŠEJ POKOŽKY

 

NÁŠ ZÁVÄZOK VÁM

Od roku 1975 je poslaním La Roche-Posay podporovať tých, ktorí trpia citlivou alebo oslabenou pokožkou k zlepšeniu ich každodenného komfortu a kvality života.