SILA
POHYBU

Pohyb môže prospievať nielen nášmu fyzickému zdraviu, ale tiež nášmu duševnému zdraviu.

V priebehu vašej onkologickej liečby bude zásadné prijať dôležitosť pravidelného pohybu a využiť jeho silu a benefity. Nielenže vám pohyb môže zlepšiť náladu a pomôcť pri nespavosti, ale tiež buduje svalovú silu, zlepšuje rovnováhu a udržiava vás čo najpohyblivejšími.

Dôležitosť cvičenia pre pacientov s rakovinou, ako počas liečby, tak po nej, bola mnohokrát preukázaná v medzinárodných akademických štúdiách. Pokiaľ je to možné, AFSOS odporúča dve až päť lekcií fyzickej aktivity týždenne, po dobu 10 - 20 až 40 - 60 minút plus zahriatie, oddych a strečing po lekcii. Dôležité je vybrať si aktivitu, ktorá vám najviac vyhovuje a pri ktorej sa cítite dobre.

Pilates je skvelým príkladom nenáročnej formy cvičenia. Pomôže vám vybudovať svalovú silu, znížiť stres a únavu, zlepšiť náladu a potenciálne zvýšiť kvalitu vášho každodenného života

ČO JE TO
PILATES

Pilates vyvinul Joseph Pilates, ktorý veril, že duševné a fyzické zdravie sú úzko prepojené. Cvičenie vyvinul v spojení s prvkami gymnastiky, boxu a grécko-rímskeho zápasu. Pilates si klade za cieľ spevniť telo so dôrazom na posilnenie stredu tela pre zlepšenie celkovej kondície a pohody.

Pilates je výborná forma cvičenia pre začiatočníkov, pretože ponúka vhodný východiskový bod pre každý stupeň fyzickej zdatnosti. Jednoduché cviky, ktoré sú založené na posilňovaní svalov, môžete cvičiť na podlahe a pokiaľ ste úplný začiatočník môžete si pomôcť aj pilates strojmi. 

ZVOĽTE SI PILATES
PRED, POČAS A PO
VAŠEJ ONKOLOGICKEJ LIEČBE

Zahájenie pravidelného cvičenia pilates môže zlepšiť vaše držanie tela, svalový tonus, rovnováhu a pohyblivosť kĺbov a tiež zmierniť stres a napätie.

Pokiaľ ste prekonali napríklad operáciu karcinómu poprsia, môže pilates posilniť svaly na ramenách a strednej časti chrbta. Pilates môžete cvičiť v mnohých rôznych pozíciách, aby vyhovovali vašim možnostiam a schopnostiam. Zahŕňa hlboké hrudné dýchanie, ktoré pomôže pretiahnuť jazvy a podporiť lymfatickú drenáž.

Pretože pilates presúva pozornosť z poškodených častí tela a toho, čo nemôžete skôr na to, čo môžete, určite oceníte až uvidíte, čoho je vaše telo schopné a tiež samotnú schopnosť uzdravovať sa. 

Čím aktívnejší budete, tým väčšie benefity zožnete. Nezabudnite sa poradiť so svojím lekárov, kým začnete s cvičením, ktoré má vyššiu náročnosť.

Vedeli ste, že…?

during_scars-did_you_know_banner
NIEKTORÉ CVIKY PILATES MÔŽETE VYKONÁVAŤ V ČAKÁRNI ALEBO POČAS CHEMOTERAPIE V ĽAHU, PRI VEDOMOM DÝCHANÍ.
NA PREBUDENIE KĽBOV A SVALOV STAČÍ PÁR JEDNODUCHÝCH CVIKOV.

NÁŠ ZÁVÄZOK VÁM

Od roku 1975 je poslaním La Roche-Posay podporovať tých, ktorí trpia citlivou alebo oslabenou pokožkou k zlepšeniu ich každodenného komfortu a kvality života.