CHCETE POZNAŤ TIE NAJLEPŠIE AKTÍVNE LÁTKY
PRE OŠETRENIE PLETI SO SKLONOM K AKNÉ?

Prejavy akné sú rôzne a to isté platí aj pre jeho liečbu. Vhodná liečba bude závisieť od základnej príčiny vzniku akné (stres, hormonálna nerovnováha, strava…), ako aj od závažnosti stavu.

Vo väčšine prípadov môže pri pleti so sklonom k akné pomôcť správna forma čistenia pórov a prevencia vzniku nových pupienkov, používaním vhodných prípravkov, obsahujúcich odporúčané dermatologické aktívne zložky. Vždy je možné niečo robiť. Pokiaľ chcete nájsť vhodné riešenie, ste na správnom mieste!

VAŠE OTÁZKY
NAŠE ODPOVEDE

1 quote-marks

Ako sa môžem zbaviť jaziev po akné?

Jazvy po akné sa ťažko liečia. Môžu pomôcť niektoré dermatologické zákroky, ako je mikrodermabrázia, chemický peeling, laser a mezoterapia. V ideálnom prípade by sa malo zabrániť tvorbe jaziev po akné hlavne vhodnou medikáciou, ako sú antibiotiká alebo izotretinoín. Informujte sa u lekárnika o prípravkoch každodennej starostlivosti z radu EFFACLAR.


Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Ako sa zbaviť akné?

Mierne akné je možné zvládnuť dermokozmetickými prípravkami. Pleť čistite micelárnou vodou a penivým čistiacim gélom, dvakrát denne. Pokračujte v dennej starostlivosti o pleť s aktívnymi ingredienciami, ako je kyselina salicylová, Niacínamid a Pirokton Olamín. Ak to nie je dostatočné, informujte sa o liečbe s využitím retinoidov, antibiotík a izotretinoínov u svojho dermatológa.


Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Čo spôsobuje akné?

Akné spôsobuje nerovnováha androgénov, hormónov spôsobujúcich nadmernú produkciu kožného mazu. Rovnaké hormóny spôsobujú nadmernú tvorbu kožných buniek v okolí pórov. Tie sa potom upchávajú zmesou buniek a kožného mazu a stávajú sa živnou pôdou pre baktérie spôsobujúce akné. Výsledkom je vznik pupienkov, na pleti sa objavujú červené škvrny, pustuly či hlboké a bolestivé cysty.


Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Ako sa zbaviť akné?

Mierne akné je možné riešiť pomocou správnych dermokozmetických prípravkov. Pleť dvakrát denne jemne vyčistite čistiacim penivým gélom. Na pleť aplikujte prípravky s obsahom aktívnych ingrediencií ako kyselina salicylová, Niacínamid a Pirokton olamín. Pokiaľ tieto opatrenia nie sú dostatočné, poraďte sa so svojím dermatológom a vyžiadajte si liečbu retinoidmi, antibiotikami a izotretinoínom.


Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

PRAVDA
ALEBO MÝTUS

MASTNÉ JEDLÁ
ROVNÁ SA MASTNÁ POKOŽKA.

MÝTUS

Častý mýtus o akné je ten, že mastnota na vašom tanieri spôsobuje väčšiu produkciu mazu v póroch, no medzi týmito dvomi neexistuje priama spojitosť. Strava bohatá na nasýtené tuky však môže podporiť vznik mikrozápalov vo všetkých orgánoch tela vrátane pokožky. Jednoducho povedané, slanina a hranolky nespôsobia akné, ale najlepším prístupom pre celkové zdravie je všetko s mierou.
Zistiť viac

ČOKOLÁDA JE ZLÁ
PRE PLEŤ SO SKLONOM K AKNÉ.

MÝTUS

Neexistujú presvedčivé dôkazy o tom, že má čokoláda akýkoľvek vplyv na akné, avšak každý sme iný a u niektorých môže dochádzať k prepuknutiu akné. Tmavá čokoláda je v skutočnosti plná antioxidantov, ktoré pokožka miluje!
Zistiť viac

VYTLÁČANIE PUPIENKOV
VÁM V SKUTOČNOSTI NEPOMÔŽE.

PRAVDA

Aj keď sa to zdá ako rýchla pomoc, vytláčanie pupienkov skutočne zhorší stav vašej pleti so sklonom k akné, pretože to môže poškodiť infikovaný folikul a zhoršiť zápal. Z nechtov sa vám dokonca môže preniesť nová infekcia. Pravdou je, že vytláčanie čiernych bodiek a pupienkov je škodlivý zlozvyk a je lepšie sa mu vyhnúť!
Zistiť viac

CUKOR MÔŽE
AKNÉ ZHORŠIŤ.

PRAVDA

Najnovšie štúdie ukázali, že potraviny s vysokým glykemickým indexom, ktoré spôsobujú prudký nárast hladiny cukru v krvi, môžu zhoršovať stav akné. Vieme, že sa to ľahko povie, ale aby bola vaša pleť v rovnováhe, vyhýbajte sa sladkostiam, sladkým nápojom a dobrotám z bielej múky a radšej sa držte jedál s vysokým obsahom vlákniny, ako sú celozrnné výrobky a strukoviny.
Zistiť viac

NAJLEPŠIE AKTÍVNE LÁTKY PRE PLEŤ
SO SKLONOM K AKNÉ

Na ktoré aktívne látky by ste sa mali zamerať? Vo všeobecnosti platí, že zložky, ktoré sa používajú lokálne a sú účinné proti nedokonalostiam pleti, sa delia do dvoch kategórií: tie, čo pomáhajú čistiť póry a tie, ktoré bojujú proti baktériám.

Kyselina salicylová je vysoko účinná zložka hydratačných krémov a čistiacich prípravkov pre pleti so sklonom k akné, pretože má schopnosť odstrániť odumreté bunky z pleti a rozpustiť prebytočný maz. Mnoho prípravkov obsahuje tiež antibakteriálne zložky, ako je síran zinočnatý a benzoylperoxid. Vo všeobecnosti treba vyhľadávať prípravky, ktoré sú nekomedogénne (ktoré nebudú upchávať póry).

VAŠE PRÍPRAVKY
PRE SOS STAROSTLIVOSŤ

Znie to komplikovane? Nie je: V týchto článkoch nájdete odporúčania najúčinnejších prípravkov, ktoré si môžete kúpiť priamo v lekárni bez lekárskeho predpisu.

Nájdete tu konkrétne tipy na čistenie mastnej pleti a pleti so sklonom k akné a tiež rady, ako sa zbaviť čiernych bodiek, jaziev či škvŕn po akné, ako aj článok o dôležitosti spánku pre čistú a zdravú pleť, pretože pleť so sklonom k akné potrebuje výdatný spánok.

Pokiaľ vám nepostačujú voľnopredajné prípravky (najmä ak máte pleť so sklonom k tvorbe cystického akné), v tejto časti nájdete liečebné prípravky a lieky pre pleť so sklonom k akné, ktoré sú len na lekársky predpis: retinoidy na lokálne použitie, perorálne antibiotiká, izotretinoín. Tiež si vysvetlíme možné vedľajšie účinky, na ktoré si treba dať pozor.

Ako riešiť
akné?

Dozviete sa viac informácií o polymorfnom akné a o tom, ako ho ošetrovať.

Spravidla hovoríme o polymorfné akné. Polymorfné znamená, že sú prítomné dva typy postihnutých miest. Po prvé, nezápalové lézie, to sú miesta, pri ktorých malá zátka - čierna bodka - bráni vylúčeniu mazu a spôsobuje jeho hromadenie hlboko v žľaze. Nazývame to mikrocysta. Po druhé, sú to zápasové lézie. V tomto prípade sa kožný maz, ktorý je zapálený vnútorne, mení a spôsobuje zápal.

Mazová žľaza praskne a vedie k tvorbe zápalových miest vo forme pupienkov alebo bielych hlavičiek. V závislosti od typu akné môže existovať kombinácia oboch týchto postihnutých miest. V najťažších formách sa vyskytuje veľké množstvo mikrocýst a čiernych bodiek, ako aj zápalových lézií. Oba typy postihnutých miest sa musia liečiť. Zapálené pupienky by sa maji liečiť lokálne prípravkami, ako je benzoylperoxid, ktorý má veľmi účinný protizápalový účinok a mal by sa aplikovať večer. Nepoužívajte lokálne antibiotiká, pretože by ste si na ne mohli vytvoriť rezistenciu. V prípade nezápalových miest je potrebné odstrániť zátku, ktorá zabráňuje vylučovaniu kožného mazu. K tomu sa používajú pomerne agresívne prípravky. Liečbu by sme mali začať používaním šetrných prípravkov, obsahujúcich ovocné kyseliny a špeciálne LHA, ktoré sú dobre znášané a sú veľmi účinné. Ak tieto ovocné kyseliny nie sú účinné alebo dobre znášané, mali by sme pristúpiť k ďalšiemu kroku: liečivám obsahujúcim deriváty kyselín vitamínu A teda tretinoíny, ktoré majú sťahujúci účinok a následne spôsobujú mierne podráždenie. Ráno nezabudnite vyvážiť suchosť pleti spôsobenú ošetrením, použitím hydratačných krémov, vhodných pre tento typ pleti. Ak sú miesta zápalu príliš veľké, môžu vám byť predpísané antibiotiká s protizápalovým účinkom, nazývané cyklíny.

Táto perorálna liečba má byť prednostne užívaná večer. Je potrebné dbať na to, aby ste sa vyhli slnku, pretože cyklíny môžu byť fotocitlivé. Liečba je pomerne dlhá. Spravidla trvá asi 2 až 3 mesiace. Môže sa tiež užívať zinok a dievčatám môže byť predpísaná hormonálna liečba. Niektoré antikoncepčné tabletky sa používajú na liečbu akné a môžu tieto problémy ľahko vyriešiť. Pri závažnejšom akné sa predpisujú perorálne izotretinoíny, ktoré majú pomerne silné vedľajšie účinky. Nakoniec, prevencia je najlepším prostriedkom na ošetrenie jaziev, takže sa pupienkov nedotýkajte, neškrabte si ich, ani ich nevytláčajte. Pokiaľ jazvy pretrvávajú aj po ošetrení akné, je možné využiť laserové ošetrenie, ktoré efektívne redukuje ich výskyt.

VÁŽENÍ
ČITATELIA

Tu uvedené informácie sú len informačného charakteru a v žiadnom prípade by nemali nahrádzať odbornú lekársku radu. V prípade akýchkoľvek otázok týkajúcich sa zdravia sa obráťte na kvalifikovaného poskytovateľa lekárskej starostlivosti.