CITLIVÁ POKOŽKA

V dnešnej dobe má každý druhý človek citlivú pokožku. Táto citlivosť je dnes najrozšírenejším kožným problémom. Všetci sme už počuli o citlivej pokožke, čo to ale presne znamená?

Predovšetkým je dôležité ujasniť si, že citlivá pokožka nie je samostatným typom pleti. V skutočnosti môžu citlivosťou trpieť všetky typy pleti, od mastnej a aknóznej až po suchú či zrelú pleť.

Citlivá pokožka tiež nevykazuje žiadne známky kožného ochorenia (akými sú napríklad ekzém či psoriáza), ale zvyčajne sa javí normálne a to aj napriek tomu, že vy to tak necítite.

VAŠE OTÁZKY
ODPOVEDE DERMATOLÓGOV

1 quote-marks

AKÝ JE NAJLEPŠÍ KRÉM PRE CITLIVÚ POKOŽKU?

Pokiaľ máte citlivú pokožku, potrebujete hydratačný krém vyvinutý pre tento typ pleti bez obsahu „problematických látok" ako sú napríklad parfemácia, farbivá, lanolín a alkohol, a ideálne s obsahom upokojujúcich zložiek akými sú Neurosensin a Termálna voda z La Roche-Posay. V neposlednom rade by mal krém tiež obsahovať prebiotické zložky navracajúce rovnováhu mikrobiómu vašej pokožky.

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

AKO MÔŽEM HOLIŤ SVOJU CITLIVÚ POKOŽKU?

Holením sa môže pokožka narušiť na povrchu, čo vedie k „popáleniu žiletkou", predovšetkým na citlivej pokožke. Pri holení citlivej pokožky ju najskôr navlhčite vlažnou vodou a následne vmasírujte olej. Potom sa uistite, že vaša pena na holenie neobsahuje alkohol a hoľte sa veľmi miernym tlakom pomocou mokrého, jednočepeľového strojčeka. Pokračujte aplikáciou hojivého krému s vitamínom B5.

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

ČO JE TO CITLIVÁ POKOŽKA?

Pokiaľ pociťujete nepríjemné pocity – ťahanie, pichanie, pálenie alebo štípanie – v reakcii na faktory, akými sú zmeny teploty, vietor, UV žiarenie, tvrdá voda alebo nešetrné produkty, bez viditeľnej vyrážky, máte pravdepodobne citlivú pokožku. Pre definitívne stanovenie diagnózy zvážte návštevu dermatológa.

Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Prečo je moja pokožka citlivá na dotyk?

Pokiaľ máte nepríjemný pocit už pri samotnom dotyku, máte najskôr veľmi citlivú pokožku. Pri citlivej pokožke sú nervové zakončenia precitlivené a vysielajú signály bolesti v reakcii na neškodné podnety. Pokiaľ je však vaša koža citlivá z dôvodu začervenania či zápalu, mali by ste navštíviť lekára a uistiť sa, že nejde o infekciu alebo iný zdravotný problém, ktorý by to vysvetlil.

Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

PRAVDA 
ALEBO MÝTUS

VYSTAVENIE SLNKU MÔŽE 
ZVÝŠIŤ CITLIVOSŤ POKOŽKY

PRAVDA

Slnko môže naozaj ovplyvňovať mieru citlivosti pokožky. Je to preto, že UV žiarenie je spúšťačom oxidačného stresu a zápalov v pokožke, čo spôsobuje začervenanie a vyrážky. Zaraďte širokospektrálnu UVA-UVB ochranu a ochranu pred dlhovlnným UVA žiarením, ako napríklad rad ANTHELIOS, do vašej každodennej starostlivosti o pleť.
Zistiť viac

CITLIVÁ POKOŽKA MUSÍ NUTNE
VYZERAŤ INAK

MÝTUS

Jednou z frustrujúcich vecí na citlivej pokožke je to, že akokoľvek nepríjemné môžu byť vaše pocity, lekári často považujú pokožku za „normálnu“, pretože nevykazuje žiadne viditeľné známky ochorenia. Skúsení dermatológovia však rozoznajú symptómy citlivej pleti a odporučia špecifické ošetrenie pre chúlostivú či precitlivenú pleť.
Zistiť viac

ORGANICKÉ PRODUKTY SÚ TIE
NAJLEPŠIE PRE CITLIVÚ POKOŽKU

MÝTUS

To, že je niečo prírodného pôvodu automaticky neznamená, že to nespôsobí na citlivej koži vyrážky. V skutočnosti môže mnoho prírodných rastlinných extraktov vyvolávať už známe pocity pichania, pálenia a štípania. Čo sa alergénov týka, príroda je ich plná!
Zistiť viac

PSYCHICKÁ POHODA
MÔŽE OVPLYVNIŤ CITLIVOSŤ POKOŽKY

PRAVDA

Stres a intenzívne emócie spôsobujú dilatáciu krvných ciev v koži, čo vyvoláva začervenanie a pocity diskomfortu. Mnoho ľudí považuje rôzne relaxačné techniky za cenného pomocníka k udržaniu si svojej citlivej pokožky v hladine zen. Tento prístup funguje najlepšie v kombinácii s odbornými prípravkami starostlivosti o citlivú pleť, akými sú napríklad prípravky z radu TOLERIANE.
Zistiť viac

DEFINÍCIA 
CITLIVEJ POKOŽKY

V dermatológii sa pod pojmom citlivá pokožka rozumie skupina príznakov, akými sú štípanie, pálenie, svrbenie a brnenie, ktoré pokožka pociťuje v reakcii na spúšťacie faktory – zmeny teploty, tvrdú vodu, nevhodnú kozmetiku a mnohé ďalšie. Inými slovami, koža v reakcii na neškodné podnety spustí poplašné signály, ako by bola „v nebezpečenstve“. 

ČO SPÔSOBUJE 
CITLIVOSŤ POKOŽKY?


Čo v praxi znamená citlivá pokožka? Dlhé roky bola citlivá pokožka lekárskou záhadou, ale rozšírený výskum odhalil faktory, ktoré hrajú veľkú úlohu.

Citlivá pokožka má neúčinnú povrchovú bariéru (nedostatok ochranných lipidov), čo znamená, že dráždivé látky z okolitého prostredia, ako sú napríklad silné pracie prášky alebo niektoré prídavné kozmetické látky, môžu preniknúť do hlbších vrstiev pokožky. Z tohto dôvodu citlivej pokožke prospievajú špeciálne ošetrujúce produkty, ktoré obnovujú jej obrannú funkciu. Viac sa o tomto procese dozviete v článkoch a podkategóriách nižšie.
Okrem narušenej obrannej funkcie trpí citlivá pokožka fenoménom zvaným „neurogénny zápal“. To znamená, že sú nervové zakončenia precitlivené a uvoľňujú zápalové látky (signál, ktorý sa objavuje pri vážnom poškodení kože) v reakcii na neškodné podnety, ako je tvrdá voda či zmena teploty. Tento zápal vyvoláva charakteristické príznaky citlivej pokožky, ako je štípanie, brnenie a svrbenie.
V nižšie uvedených sekciách vám pomôžeme určiť, či máte citlivú pokožku a prezradíme vám, ako najlepšie udržať pokožku v jej komfortnej zóne pomocou správneho životného štýlu a odporučíme vhodné produkty.

Ukážeme vám tiež make-up špeciálne navrhnutý na ochranu a upokojenie citlivej pokožky.

Nezabudnite sa pozrieť na náš prehľad citlivej pokožky hlavy a vlasov s informáciami o kľúčových témach, ako je holenie citlivej pokožky či ako ošetrovať citlivú vlasovú pokožku so sklonom k tvorbe lupín a vypadávaniu vlasov.

NÁŠ ZÁVÄZOK
BEZPEČNOSTI

Bezpečnostné štandardy nad rámec medzinárodných predpisov o kozmetických produktoch.

100 % PRÍPRAVKOV
TESTOVANÝCH NA ALERGIE

Pozrieť viac
Jediná podmienka = žiadne alergické reakcie
Ak zaznamenáme čo i len jediný prípad alergie, vraciame sa do laboratórií a upravujeme zloženie produktu.

OCHRANA ZLOŽENIA
PO CELÝ ČAS

Pozrieť viac
Vyberáme len obaly s tou najlepšou ochranou, aby sme použili iba nevyhnutné konzervačné látky, ktoré zaručujú zachovanie tolerancie a účinnosti po celý čas.

IBA TO NEVYHNUTNÉ
V SPRÁVNEJ AKTÍVNEJ DÁVKE

Pozrieť viac
Naše prípravky, vyvinuté v spolupráci s dermatológmi a toxikológmi, obsahujú iba nevyhnutné ingrediencie v správnej účinnej dávke.

TESTOVANÉ
NA VEĽMI CITLIVEJ
 PLETI

Pozrieť viac
Tolerancia našich prípravkov je overená na najcitlivejšej pleti: reaktívnej, alergickej, so sklonom k akné, atopickej, poškodenej alebo oslabenej liečbou rakoviny.

VÁŽENÍ
ČITATELIA

Tu uvedené informácie sú určené iba na všeobecne vzdelávacie účely a nemali by v žiadnom prípade nahrádzať odborné lekárske poradenstvo. V otázkach zdravia je nutné vždy vyhľadať radu kvalifikovaného zdravotníckeho experta.