MÁM CITLIVÚ PLEŤ?
SYMPTÓMY, PRÍČINY A PREVENCIA

Pokiaľ ste sa dostali až do tejto sekcie, zaujíma vás pravdepodobne, či patríte medzi 1 z 2 ľudí, ktorí majú citlivú pleť. Jej diagnostika môže byť zložitá predovšetkým preto, že je definovaná skôr tým, čo ľudia cítia, než tým, čo vidí lekár. Z pohľadu človeka môže byť citlivá pleť každodennou znepokojujúcou realitou. Koža je napnutá a brní, niekedy neustále. Z pohľadu dermatológa síce môže citlivá pleť vyzerať trochu začervenane či sucho, no jej vzhľad je v podstate normálny.

VAŠE OTÁZKY
NAŠE ODPOVEDE

1 quote-marks

Čo spȏsobuje citlivú pleť?

Citlivá pleť má dve hlavné príčiny. Prvou je oslabenie povrchovej bariéry, čo umožňuje dráždivým látkam z okolitého prostredia preniknúť hlbšie. Druhou sú nervové zakončenia v koži, ktoré sú precitlivené a vysielajú signály bolestivých reakcií na neškodné podnety. Pre upokojenie citlivej pleti ju jemne čistite micelárnou vodou, potom termálnou vodou a hydratačným krémom.

Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

ČO JE TO CITLIVÁ POKOŽKA?

Pokiaľ pociťujete nepríjemné pocity – ťahanie, pichanie, pálenie alebo štípanie – v reakcii na faktory, akými sú zmeny teploty, vietor, UV žiarenie, tvrdá voda alebo nešetrné produkty, bez viditeľnej vyrážky, máte pravdepodobne citlivú pokožku. Pre definitívne stanovenie diagnózy zvážte návštevu dermatológa.

Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Prečo je moja pokožka citlivá na dotyk?

Pokiaľ máte nepríjemný pocit už pri samotnom dotyku, máte najskôr veľmi citlivú pokožku. Pri citlivej pokožke sú nervové zakončenia precitlivené a vysielajú signály bolesti v reakcii na neškodné podnety. Pokiaľ je však vaša koža citlivá z dôvodu začervenania či zápalu, mali by ste navštíviť lekára a uistiť sa, že nejde o infekciu alebo iný zdravotný problém, ktorý by to vysvetlil.

Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

AKÝ JE NAJLEPŠÍ KRÉM PRE CITLIVÚ POKOŽKU?

Pokiaľ máte citlivú pokožku, potrebujete hydratačný krém vyvinutý pre tento typ pleti bez obsahu „problematických látok" ako sú napríklad parfemácia, farbivá, lanolín a alkohol, a ideálne s obsahom upokojujúcich zložiek akými sú Neurosensin a Termálna voda z La Roche-Posay. V neposlednom rade by mal krém tiež obsahovať prebiotické zložky navracajúce rovnováhu mikrobiómu vašej pokožky.

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

PRAVDA
ALEBO MÝTUS?

KORENENÉ JEDLO MȎŽE
OVPLYVNIŤ CITLIVOSŤ PLETI

PRAVDA

Pokiaľ sú steny krvných ciev citlivé, niektoré vonkajšie faktory, ako je konzumácia korenených pokrmov, pitie alkoholu, horúce kúpele alebo nadmerné kúrenie, môžu vyvolať začervenanie a citlivosť pokožky.
Zistiť viac

DOMÁCE PRÍRODNÉ PRODUKTY SÚ
DOBRÉ PRE LIEČBU CITLIVEJ PLETI

MÝTUS

Hoci je obsah vašej chladničky alebo kuchynských skriniek určite veľmi chutný, vašej citlivej pokožke v skutočnosti ale skôr ublíži. „Prírodným“ alebo DIY domácim produktom, ako je med, ovsené vločky, avokádo a čokoládové masky, je lepšie sa vyhnúť, pretože môžu obsahovať potenciálne alergény a dráždivé látky. Namiesto toho vyhľadajte odbornú starostlivosť o pleť a odborné riešenia.
Zistiť viac

PSYCHICKÁ POHODA
MÔŽE OVPLYVNIŤ CITLIVOSŤ POKOŽKY

PRAVDA

Stres a intenzívne emócie spôsobujú dilatáciu krvných ciev v koži, čo vyvoláva začervenanie a pocity diskomfortu. Mnoho ľudí považuje rôzne relaxačné techniky za cenného pomocníka k udržaniu si svojej citlivej pokožky v hladine zen. Tento prístup funguje najlepšie v kombinácii s odbornými prípravkami starostlivosti o citlivú pleť, akými sú napríklad prípravky z radu TOLERIANE.
Zistiť viac

CITLIVÁ POKOŽKA MUSÍ NUTNE
VYZERAŤ INAK

MÝTUS

Jednou z frustrujúcich vecí na citlivej pokožke je to, že akokoľvek nepríjemné môžu byť vaše pocity, lekári často považujú pokožku za „normálnu“, pretože nevykazuje žiadne viditeľné známky ochorenia. Skúsení dermatológovia však rozoznajú symptómy citlivej pleti a odporučia špecifické ošetrenie pre chúlostivú či precitlivenú pleť.
Zistiť viac

DIAGNOSTIKA 
CITLIVEJ PLETI

Ako rozpoznať citlivú pleť? Ide v podstate o „vylučovaciu metódu diagnóz“, čo znamená, že na základe sťažností pacienta na nepríjemné príznaky v každodenných situáciách, dermatológ diagnostikuje citlivú pleť až po vylúčení iných kožných ochorení, ako je psoriáza či ekzém. Je tiež možné otestovať citlivosť pokožky nanesením zriedeného roztoku kyseliny na pokožku a vďaka tomu zistiť, či sa reprodukujú rovnaké príznaky.

AKO PREDCHÁDZAŤ
CITLIVEJ PLETI

Dermatologickými príčinami citlivej pleti sú narušená funkcia povrchovej bariéry a hypersenzitívne nervové zakončenia v koži. Citlivá pleť môže mať aj nevyvážený „mikrobióm“ – populáciu priateľských a menej priateľských baktérií, ktoré žijú na jej povrchu.

„Aby ste predišli citlivým kožným prejavom, mali by ste sa zamerať na tieto tri oblasti: - obnoviť ochrannú bariéru pokožky - intenzívne pokožku upokojiť a - obnoviť rovnováhu mikrobiómu (nebojte sa, povieme vám ako)."

V tejto podsekcii nájdete podrobné informácie o vnútorných a vonkajších príčinách citlivej pokožky, od príliš horúcej sprchy cez nesprávny výber kozmetiky až po korenené jedlá a stres.

Ponúkame aj tipy na životný štýl, ako minimalizovať citlivé reakcie, plus vhodné postupy starostlivosti o pleť pre zníženie citlivosti pleti deň za dňom. 

Dozviete sa tiež, ako môže citlivá pleť skutočne ovplyvniť vašu pohodu (a čo robiť pre jej prinavrátenie) a ako sa citlivá pokožka mení v rôznych etapách života, podľa ročného obdobia a dokonca aj počas dňa.

NÁŠ ZÁVÄZOK
BEZPEČNOSTI

Bezpečnostné normy, ktoré prekonali medzinárodné predpisy pre kozmetiku.

100 % PRÍPRAVKOV
TESTOVANÝCH NA ALERGIE

Pozrieť viac
Jediná podmienka = žiadne alergické reakcie
Ak zaznamenáme čo i len jediný prípad alergie, vraciame sa do laboratórií a upravujeme zloženie produktu.

IBA TO NEVYHNUTNÉ
A V SPRÁVNEJ DÁVKE

Pozrieť viac
Naše prípravky, vyvinuté v spolupráci s dermatológmi a toxikológmi, obsahujú iba nevyhnutné ingrediencie v správnej účinnej dávke.
laroche posay safety commitment sensitive skin model baby

TESTOVANÉ
NA VEĽMI CITLIVEJ PLETI

Pozrieť viac
Tolerancia našich prípravkov je overená na najcitlivejšej pleti: reaktívnej, alergickej, so sklonom k akné, atopickej, poškodenej alebo oslabenej liečbou rakoviny.

OCHRANA ZLOŽENIA
PO CELÝ ČAS

Pozrieť viac
Vyberáme len obaly s tou najlepšou ochranou, aby sme použili iba nevyhnutné konzervačné látky, ktoré zaručujú zachovanie tolerancie a účinnosti po celý čas.