Spálená koža

Popáleniny sú jednou z najbežnejších nehôd v domácnosti, najmä u detí. Preto je dôležité pochopiť, aký typ (alebo „stupeň“) popálenín máte, ako ich rýchlejšie hojiť a ako sa vyvarovať jaziev.

VAŠE OTÁZKY
NAŠE ODPOVEDE

1 quote-marks

Ako sa môžem zbaviť úpalu?

Keď sa už objaví úpal, jediné čo môžete urobiť je, nechať ho liečiť, nakoľko poškodenie pokožky už bolo spôsobené. Svedomite si popáleninu chráňte pred slnečným žiarením a naneste si aj upokojujúci gél po opaľovaní s antioxidantmi a zaistite pokožke hydratáciu. Ak má vaša pokožka pľuzgiere, použite krém na hojenie pokožky z lekárne, kým sa popálenina úplne nezhojí.

Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Ako môžem obnoviť pokožku spálenú od slnka?

Prvým krokom, ktorý pomôže pokožke poškodenej slnečným žiarením, je zabrániť ďalšiemu poškodeniu denným krémom na tvár s obsahom retinolu, o ktorý urýchľuje premenu buniek na povrchu pokožky, aby bola jasnejšia, a zároveň do hĺbky doplní kolagén a elastín a obnoví tak vrásky. REDERMIC R UV SPF 30 kombinuje slnečné filtre s retinolom vhodné pre citlivú pokožku.

Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Ako môžem obnoviť poskodenú pokožku?

Ak bola vaša pokožka spálená alebo poškodená porezaním, na urýchlenie procesu obnovy bariéry pokožky použite ochranný balzam na obnovu, ako je CICAPLAST Baume B5. Ak máte chirurgickú ranu so stehmi, masírujte si jazvu pomocou CICAPLAST Gel B5, aby ste optimalizovali opravu bariérovej funkcie pokožky. Tento výrobok je možné použiť aj po chemickom peelingu alebo laserovom ošetrení.

Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

PRAVDA
ALEBO MÝTUS?

CHEILITÍDA JE VEDECKÉ
POMENOVANIE PRE POPRASKANÉ PERY

PRAVDA

Cheilitída je len iný názov pre popraskané pery. Pery sú suché a šupinaté a môžu sa vytvoriť bolestivé zvislé praskliny. Aj pokožka okolo pier je niekedy podráždená. Táto suchosť spôsobuje nepríjemné pocity pálenia.
Zistiť viac

POPÁLENIE 1. STUPŇA
JE AKO SPÁLENIE SA OD SLNKA

PRAVDA

Popálenina 1. stupňa je ako úpal. Ovplyvňuje iba vonkajšiu vrstvu kože a spôsobuje, že postihnutá oblasť je začervená a bolestivá. Povrchové popáleniny tiež často svrbia v dôsledku uvoľňovania histamínu.
Zistiť viac

KEĎ STE CHORÝ
VAŠA POKOŽKA JE SUCHŠIA
 

PRAVDA

Prechladnutie a chrípka vysušujú našu pokožku a zanechávajú ju suchú a matnú. Samotné ochorenia spojené s liekmi, ktoré užívame, a skutočnosť, že mnohí z nás sú pripútaní na lôžko počas ochorenia, vedie k zbaveniu pokožky vlhkosti.
Zistiť viac

RÔZNE „STUPNE“
SPÁLENIA

Popáleniny môžu byť klasifikované ako popáleniny 1., 2. alebo 3. stupňa podľa toho, ako sú hlboké.

  • Popáleniny 1. stupňa sú ako spáleniny od slnka: sú veľmi povrchové, spôsobujú začervenanie a bolesť.
  • Popáleniny 2. stupňa sú hlbšie, postihujú povrchovú dermis: spôsobujú pľuzgiere a extrémnu bolesť.
  • Popáleniny 3. stupňa sú tiež známe ako popáleniny „plnej hrúbky“, ktoré postihujú kožu až v jej najhlbšej vrstve, podkožia. Pretože ničia nervové vlákna, popáleniny 3. stupňa sú často bezbolestné.

AKO OŠETRIŤ SPÁLENINY

Váš prvotný reflex po spálení je ponoriť miesto na niekoľko minút pod tečúcu studenú vodu, aby ste zabránili ďalšiemu poškodeniu. Ak máte popáleniny 1. alebo 2. stupňa, ďalším krokom je obstaranie renomovaného krému na popáleniny z lekárne, ktorý upokojí a napomôže hojeniu, a zakrytie sterilným obväzom, aby ste zabránili infekcii. Ak sa domnievate, že máte popáleniny 3. stupňa, musíte navštíviť pohotovosť, kde vás ošetria.

ZOSTANÚ MI PO SPÁLENÍ JAZVY?

  • U popálenín 1. stupňa (napr. spáleniny od slnka) takmer nikdy nezostanú jazvy.
  • Popáleniny 2. stupňa, ako sú obareniny alebo popáleniny od oleja, sa zriedkakedy zjazvia, pokiaľ sa do rany nedostane infekcia (o to väčší dôvod použiť špeciálny prípravok pre hojenie kože, kvalitný krém na popáleniny a sterilný obväz).
  • Popáleniny 3. stupňa takmer vždy zanechajú na koži nejaký druh jazvy, ale to sa dá minimalizovať vyhľadaním rýchlej lekárskej starostlivosti.

V článku v tejto časti sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o starostlivosti o nové popáleniny, minimalizovanie bolesti a maximalizovanie šancí na hojenie bez jaziev. Nájdete tu aj odkazy na veľa špeciálnych produktov.

Vedeli ste, že…?

Termálna voda je prírodné prebiotikum, ktoré pomáha obnoviť rovnováhu priateľských baktérií a podporiť jej regeneráciu a zdravie.

* Zdroj : Štúdia publikovaná v Journal of Drugs in Dermatology

NÁŠ ZÁVÄZOK
BEZPEČNOSTI

Bezpečnostné štandardy nad rámec medzinárodných predpisov o kozmetických produktoch.

100 % PRÍPRAVKOV
TESTOVANÝCH NA ALERGIE

Pozrieť viac
Jediná podmienka = žiadne alergické reakcie
Ak zaznamenáme čo i len jediný prípad alergie, vraciame sa do laboratórií a upravujeme zloženie produktu.

OCHRANA ZLOŽENIA
PO CELÝ ČAS

Pozrieť viac
Vyberáme len obaly s tou najlepšou ochranou, aby sme použili iba nevyhnutné konzervačné látky, ktoré zaručujú zachovanie tolerancie a účinnosti po celý čas.

IBA TO NEVYHNUTNÉ,
V SPRÁVNEJ AKTÍVNEJ DÁVKE

Pozrieť viac
Naše prípravky, vyvinuté v spolupráci s dermatológmi a toxikológmi, obsahujú iba nevyhnutné ingrediencie v správnej účinnej dávke.

TESTOVANÉ
NA VEĽMI CITLIVEJ
 PLETI

Pozrieť viac
Tolerancia našich prípravkov je overená na najcitlivejšej pleti: reaktívnej, alergickej, so sklonom k akné, atopickej, poškodenej alebo oslabenej liečbou rakoviny.

VÁŽENÍ
ČITATELIA

Tu uvedené informácie sú určené iba na všeobecne vzdelávacie účely a nemali by v žiadnom prípade nahrádzať odborné lekárske poradenstvo. V otázkach zdravia je nutné vždy vyhľadať radu kvalifikovaného zdravotníckeho experta.