EKZÉM
U BÁBÄTIEK A DETÍ

Atopický ekzém postihuje bábätká a malé deti, ktorým často spôsobuje značný diskomfort. Pre rodičov je dôležité poznať niekoľko jednoduchých krokov, ktoré celej rodine prinesú spokojnejšie dni a kľudné noci.

VAŠE OTÁZKY
NAŠE ODPOVEDE

1 quote-marks

Čo spôsobuje ekzém u bábätiek?

Ekzém je dedičné ochorenie, ktoré sa často vyskytuje u viacerých členov rodiny. Pokožka neprodukuje dostatočné množstvo kožného mazu, je krehká, zraniteľná, nie je chránená pred alergénmi a dráždivými látkami. Pokožka je suchá a svrbí, a to najčastejšie na lícach, na brade a v oblasti kĺbov. Ekzém u väčšiny detí vymizne pred nástupom do školy, v niektorých prípadoch môže pretrvávať do dospelosti.

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Svrbí ekzém?

Áno! Svrbenie (alebo puritus) je jedným z hlavných príznakov ekzému. Povrchová ochranná bariéra kože je narušená, čo znamená, že alergény a dráždivé látky môžu prenikať do pokožky, výsledkom je zápal a uvoľňovanie histamínu, ktorý svrbenie spôsobuje. Suchý svrbivý ekzém je možné riešiť prípravkami čistenia bez mydla a nanášaním upokojujúceho emoliencia pre obnovu rovnováhy priateľských baktérií na koži. Aplikácia sa odporúča dvakrát denne.

Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Je ekzém prenosný?

Ekzém nie je nákazlivý a nešíri sa z osoby na osobu. Ekzém sa vyskytuje na určitých častiach tela. U batoliat sa objavuje na lícach a brade, zatiaľ čo u starších detí sa s ním často stretávame v kožných záhyboch na krku, lakťoch či kolenách. Dôležité je naučiť deti, aby ekzém neškrabali, lézie sa totiž môžu zväčšiť a postihnúť väčšiu časť pokožky.

Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Ako vyzerá ekzém?

U bábätiek ekzém spôsobuje drsné šupinaté ložiská, a to najmä na lícach a na brade. U starších detí a  u dospelých sa ekzematické miesta objavujú hlavne na krku a v kožných záhyboch okolo lakťov, zápästí a pod kolenami. Ložiská ekzému môžu byť rozškrabané a môžu krvácať. Môžu sa tvoriť aj pľuzgiere, ktoré niekedy mokvajú. Pokožka sa časom stáva tuhá a hrubá.


Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Je ekzém nákazlivý?

Nie! Ekzém je atopické (alergické) ochorenie, ktoré je dedičné a postihuje primárne bábätká a deti. Nie je možné, aby sa niekto nakazil ekzémom.

Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

PRAVDA
ALEBO MÝTUS

VZPLANUTIA EKZÉMU MÔŽE
SPÔSOBIŤ STRES.

PRAVDA

Nevieme vysvetliť prečo, ale odborníci potvrdili, že emócie, šok a stres môžu hrať pri vzplanutí ekzému významnú úlohu. Je známe, že atopický ekzém je ochorenie genetického pôvodu. Ak je pre vás spúšťačom stres, zamerajte sa na techniky jeho zvládania, trénujte napríklad mindfulness.
Zistiť viac

MÔŽE STRAVA
ZHORŠOVAŤ EKZÉM?

PRAVDA

Niektoré potraviny môžu pôsobiť ako spúšťač ekzému a spôsobiť vzplanutie. Ak u vás alebo vášho dieťaťa ekzém zhoršujú niektoré potraviny, vyhľadajte lekára, ktorý môže urobiť krvné a kožné testy, aby zistil, či ste na niektoré potraviny alergický (obvyklými podozrivými sú arašidy, mlieko, sója, pšenica, ryby a vajcia).
Zistiť viac

ATOPICKÝ EKZÉM
ČASOM VYMIZNE.

Pravda

Atopický ekzém u detí sa môže vyskytovať  niekoľko mesiacov až rokov. Polovica detí, ktoré trpeli atopickým ekzémom ako bábätká, sa vylieči približne do piatich rokov. V  niektorých prípadoch pretrvá atopický ekzém až do dospelosti, no nie je možné to predvídať. Neexistuje jasný postup, ako sa zbaviť atopického ekzému, ale s vhodnou liečbou sa dá regulovať.
Zistiť viac

ATOPICKÝ EKZÉM
MÔŽE BYŤ NÁKAZLIVÝ.

MÝTUS

Atopická dermatitída alebo ekzém je dedičné ochorenie a v žiadnom prípade nie je nákazlivé. Liečba symptómov atopického ekzému je založená na náhradení mydla inými prípravkami, zmäkčovadlami a  lokálnou aplikáciou kortikosteroidov.
Zistiť viac

EKZÉM

V článku nižšie vás zoznámime s kompletným postupom v starostlivosti o novorodeneckú pokožku so sklonom k atopickému ekzému a doporučíme ultrajemné, hydratačné a upokojujúce prípravky. Pre správnu starostlivosť je dôležité vedieť, čo je plienková dermatitída a ako si poradiť s podráždenou detskou pokožkou vo všeobecnosti.

Taktiež tu nájdete články o tom, ako dostať atopický ekzém u detí pod kontrolu a získate niekoľko osvedčených rád a tipov. Pripravili sme tiež zoznam top prípravkov a osvedčených tipov od odborníkov - od informácií, ako sa zbaviť svrbenia pokožky v škole, až po preventívne opatrenia počas športu, alebo horúceho počasia, aby pokožka so sklonom k atopickému ekzému vašeho dieťaťa nebola vystavená nepriaznivým vplyvom.

Vedeli ste, že…?

1 z 5 detí trpí ekzémom. V 80 % prípadoch sa stav zlepší samovoľne pred dosiahnutím dospelosti.

Zdroj: Fakultná nemocnica v Nantes, kožné onkologické oddelenie, špecializácia na atopickú dermatitídu, apríl 2015  

NÁŠ ZÁVÄZOK
BEZPEČNOSTI

Bezpečnostné štandardy nad rámec medzinárodných predpisov o kozmetických produktoch.

100 % PRÍPRAVKOV
TESTOVANÝCH NA ALERGIE

Pozrieť viac
Jediná podmienka = žiadne alergické reakcie
Ak zaznamenáme čo i len jediný prípad alergie, vraciame sa do laboratórií a upravujeme zloženie produktu.

OCHRANA ZLOŽENIA
PO CELÝ ČAS

Pozrieť viac
Vyberáme len obaly s tou najlepšou ochranou, aby sme použili iba nevyhnutné konzervačné látky, ktoré zaručujú zachovanie tolerancie a účinnosti po celý čas.

IBA TO NEVYHNUTNÉ,
V SPRÁVNEJ AKTÍVNEJ DÁVKE

Pozrieť viac
Naše prípravky, vyvinuté v spolupráci s dermatológmi a toxikológmi, obsahujú iba nevyhnutné ingrediencie v správnej účinnej dávke.

TESTOVANÉ
NA VEĽMI CITLIVEJ
 PLETI

Pozrieť viac
Tolerancia našich prípravkov je overená na najcitlivejšej pleti: reaktívnej, alergickej, so sklonom k akné, atopickej, poškodenej alebo oslabenej liečbou rakoviny.

VÁŽENÍ
ČITATELIA

Tu uvedené informácie slúžia iba na všeobecné vzdelávacie účely a v žiadnom prípade by nemali byť náhradou odbornej lekárskej pomoci. V otázkach zdravia by ste sa mali vždy obrátiť na kvalifikovaného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.