EKZÉM

Atopická dermatitída alebo atopický ekzém je svrbivé kožné ochorenie, ktoré je veľmi časté u batoliat a detí. V skutočnosti má ekzém 15 - 20 % detí mladších ako 7 rokov; číslo, ktoré za posledných 30 rokov prudko vzrástlo. V 50 % prípadov ustúpi atopická dermatitída do 5.roku života, no môže pretrvávať u mladistvých a až do  dospelosti.*

* Zdroj: CHU Nantes, unity of cancérology & dermatology, spécialisation atopic dermatitis, apríl 2015

O ATOPICKOM EKZÉME S DERMATOLOGIČKOU

Čo je ekzém, ako vzniká a čoho by sa atopici mali vyvarovať? Pozrite si rozhovor, ktorý zodpovie otázky týkajúce sa atopického ekzému. Dermatologičky MUDr. Karolíny Baumgartnerovej sa pýta Diana Hágerová.

OBJAVTE LIPIKAR
PRE SUCHÚ POKOŽKU A POKOŽKU SO SKLONOM K ATOPICKÉMU EKZÉMU

Lipikar je č. 1 v Európe v oblasti telovej starostlivosti a hygieny pre citlivú, veľmi suchú pokožku a pokožku so sklonom k atopii. Odporúčané dermatológmi.

VAŠE OTÁZKY
NAŠE ODPOVEDE

1 quote-marks

Ako vyzerá ekzém?

U bábätiek ekzém spôsobuje drsné šupinaté ložiská, a to najmä na lícach a na brade. U starších detí a  u dospelých sa ekzematické miesta objavujú hlavne na krku a v kožných záhyboch okolo lakťov, zápästí a pod kolenami. Ložiská ekzému môžu byť rozškrabané a môžu krvácať. Môžu sa tvoriť aj pľuzgiere, ktoré niekedy mokvajú. Pokožka sa časom stáva tuhá a hrubá.


Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Ako môže vzniknúť ekzém?

Ekzém je dedičné ochorenie, ktoré sa často vyskytuje u viacerých členov rodiny. Pokožka býva vo všeobecnosti vysušená, čo oslabuje ochrannú kožnú bariéru, ktorá kožu chráni pred alergénmi a dráždivými látkami, ktoré môžu prenikať do pokožky a dráždiť ju. U dospelých sa ekzém môže vyskytovať v určitých profesiách, ktoré zahŕňajú časté umývanie rúk (napr. kaderníci alebo zdravotné sestry). Medzi spúšťače ekzému z okolitého prostredia radíme roztoče.

Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Svrbí ekzém?

Áno! Svrbenie (alebo puritus) je jedným z hlavných príznakov ekzému. Povrchová ochranná bariéra kože je narušená, čo znamená, že alergény a dráždivé látky môžu prenikať do pokožky, výsledkom je zápal a uvoľňovanie histamínu, ktorý svrbenie spôsobuje. Suchý svrbivý ekzém je možné riešiť prípravkami čistenia bez mydla a nanášaním upokojujúceho emoliencia pre obnovu rovnováhy priateľských baktérií na koži. Aplikácia sa odporúča dvakrát denne.

Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Je ekzém alergia?

Ekzém nie je alergia. Je to atopické kožné ochorenie. Ekzém však súvisí s alergiami a ďalšími atopickými ochoreniami, napríklad astmou alebo sennou nádchou. V prípade ekzému dochádza k narušeniu ochrannej kožnej bariéry, čo umožňuje alergénom a dráždivým látkam prenikať hlboko pod povrch pokožky a spôsobovať podráždenie a príznaky ekzému (svrbenie, začervenanie, suché miesta atď.).

Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Čo spôsobuje ekzém u bábätiek?

Ekzém je dedičné ochorenie, ktoré sa často vyskytuje u viacerých členov rodiny. Pokožka neprodukuje dostatočné množstvo kožného mazu, je krehká, zraniteľná, nie je chránená pred alergénmi a dráždivými látkami. Pokožka je suchá a svrbí, a to najčastejšie na lícach, na brade a v oblasti kĺbov. Ekzém u väčšiny detí vymizne pred nástupom do školy, v niektorých prípadoch môže pretrvávať do dospelosti.

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

PRAVDA
ALEBO MÝTUS

ATOPICKÁ DERMATITÍDA
MÔŽE BYŤ NÁKAZLIVÁ.

MÝTUS

Atopická dermatitída alebo ekzém je genetické ochorenie a v žiadnom prípade nie je nákazlivé. Liečba príznakov atopickej dermatitídy je založená na náhradách mydla, zmäkčovacích prostriedkoch a  topických kortikosteroidoch.
Zistiť viac

MÔŽE STRAVA
ZHORŠOVAŤ EKZÉM?

PRAVDA

Niektoré potraviny môžu pôsobiť ako spúšťač ekzému a  spôsobiť vzplanutie. Ak si myslíte, že jedlo môže byť zhoršujúcim faktorom ekzému u  vás alebo vášho dieťaťa, vyhľadajte lekára, ktorý môže urobiť krvné a kožné testy, aby zistil, či nemáte alergiu na rôzne potraviny (obvykle podozrivými sú arašidy, mlieko, sója, pšenica, ryby a vajcia).
Zistiť viac

POŠKRIABANÍM EKZÉMU
SA ZASTAVÍ JEHO SVRBENIE.

MÝTUS

Poškriabaním sa spúšťa začarovaný kruh atopického ekzému: nechty na rukách poškodzujú už aj tak krehkú pokožku, čo umožňuje prenikanie väčšieho množstva alergénov a dráždivých látok, čo vedie k ešte väčšiemu svrbeniu a ďalšiemu poškodeniu pokožky. LIPIKAR Baume AP+ doplňuje povrchové lipidy pokožky, čím pomáha predlžovať obdobia medzi vzplanutiami a znižuje nočné svrbenie na polovicu.
Zistiť viac

ATOPICKÁ DERMATITÍDA
ČASOM VYMIZNE.

PRAVDA

V  závislosti od dieťaťa môže atopická dermatitída trvať niekoľko mesiacov či rokov. Polovica detí, ktoré majú ekzém ako bábätká, sa vylieči do 5. roku života. V  niektorých prípadoch atopický ekzém pretrváva až do dospelosti, no nie je to možné predvídať. Na ekzém neexistuje definitívny liek, dá sa však zvládnuť správnou liečbou.
Zistiť viac

ČO JE
EKZÉM?

Ale čo je vlastne atopická dermatitída alebo atopický ekzém? Je to stav, keď pokožka nevylučuje dostatok povrchových lipidov (prirodzené zvlhčovače pokožky), čo znamená, že je „konštitučne“ suchá. Výsledkom je, že niektoré alergény a dráždivé látky – myslíme nešetrné pracie prostriedky alebo roztoče – môžu preniknúť cez pokožku a  spôsobiť svrbenie a zápal. 

Ako vyzerá ekzém? Atopický ekzém spôsobuje svrbenie a často nie dobre vyzerajúce červené škvrny na pokožke, u dojčiat veľakrát na tvári, a u starších detí v kožných záhyboch, okolo lakťov, zápästí a kolien.

EKZÉM
A ATOPIA

Ekzém je tiež známy ako „atopická dermatitída“ alebo „atopický ekzém“, pretože je spojený so stavom nazývaným atopia. Ak trpíte atópiou, znamená to, že máte genetickú predispozíciu na vznik alergií. Ekzém je častokrát spojený s ďalšími „atopickými“ alebo „alergickými“ stavmi, ako je senná nádcha a astma, ako aj alergie na jedlo. Tak ako pri ekzéme, aj výskyt atopie prudko narastá. V roku 1960 malo atopiu 5-10 % populácie, zatiaľ čo dnes je to skôr 10-20 %.

ATOPICKÝ EKZÉM
A KVALITA ŽIVOTA

Atopický ekzém nie je len ochorenie pokožky, pretože chronické svrbenie („pruritus“) môže byť tiež veľmi nepríjemné a rušivé. Napríklad v škole môže mať neustále svrbenie skutočný vplyv na schopnosť dieťaťa sústrediť sa. V noci môže svrbenie a škrabanie sťažovať spánok, čo u detí aj ich rodičov vedie k veľkej frustrácii a úzkosti!

Odborná pomoc je našťastie k dispozícii v lekárni. Potiahnutím prstom sa dozviete všetko o špičkových riešeniach (a radách do života), ktoré môžu pomôcť pokožku náchylnú na atopiu dostať rýchlo späť do fázy pohodlia bez svrbenia.

V podkapitolách nižšie nájdete tiež informácie o  tom, čo spôsobuje, že pokožka má sklon k atopickému ekzému a ako tomu predchádzať, ako aj samostatnú časť venovanú atopickému ekzému u dojčiat a detí, v ktorej sa dozviete, ako vyhrať nad atopiou v škole, počas športovania a tiež pred spaním.

NAŠE ZÁVÄZKY
BEZPEČNOSTI

Bezpečnostné štandardy nad rámec medzinárodných predpisov o kozmetických produktoch.

100 % PRÍPRAVKOV
TESTOVANÝCH NA ALERGIE

Pozrieť viac
Jediná podmienka = žiadne alergické reakcie
Ak zaznamenáme čo i len jediný prípad alergie, vraciame sa do laboratórií a upravujeme zloženie produktu.

OCHRANA ZLOŽENIA
PO CELÝ ČAS

Pozrieť viac
Vyberáme len obaly s tou najlepšou ochranou, aby sme použili iba nevyhnutné konzervačné látky, ktoré zaručujú zachovanie tolerancie a účinnosti po celý čas.

IBA TO NEVYHNUTNÉ
V SPRÁVNEJ AKTÍVNEJ DÁVKE

Pozrieť viac
Naše prípravky, vyvinuté v spolupráci s dermatológmi a toxikológmi, obsahujú iba nevyhnutné ingrediencie v správnej účinnej dávke.

TESTOVANÉ
NA VEĽMI CITLIVEJ
 PLETI

Pozrieť viac
Tolerancia našich prípravkov je overená na najcitlivejšej pleti: reaktívnej, alergickej, so sklonom k akné, atopickej, poškodenej alebo oslabenej liečbou rakoviny.

VÁŽENÍ
ČITATELIA

Tu uvedené informácie slúžia iba na všeobecné vzdelávacie účely a v žiadnom prípade by nemali byť náhradou odbornej lekárskej pomoci. Pri akýchkoľvek lekárskych otázkach by ste sa mali vždy obrátiť na kvalifikovaného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.