LIEČBA
EKZÉMU

Liečbu atopického ekzému vašich detí môžeme rozdeliť do dvoch rôznych fáz.

VAŠE OTÁZKY
NAŠE ODPOVEDE

1 quote-marks

Ako sa zbaviť ekzému?

Na ekzém v akútnej fáze sa najčastejšie používajú kortikosteroidné krémy (obsah steroidov by mal byť čo najnižší a krémy by sa nemali používať na tvár) a následne sa volia udržiavacie prípravky: prípravky čistenia bez mydla a pravidelná aplikácia emoliencia. Na zmiernenie či oddialenie akútnej fázy ekzému je dôležité udržiavať vyvážený mikrobióm pokožky (priateľské baktérie na pokožke).

Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Je ekzém nákazlivý?

Nie! Ekzém je atopické (alergické) ochorenie, ktoré je dedičné a postihuje primárne bábätká a deti. Nie je možné, aby sa niekto nakazil ekzémom.

Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Aký je rozdiel medzi ekzémom a psoriázou?

Psoriáza sa vyznačuje drsnými, červenými a šupinatými ložiskami na pokožke, najčastejšie na lakťoch a kolenách. Svrbenie nie je hlavný príznak. Ekzém tiež často spôsobuje červené a suché ložiská, ktoré netuhnú a zvyčajne sa vyskytujú v kožných záhyboch na krku, na lakťoch a kolenách. Pri ekzéme býva svrbenie intenzívne, môžu sa vyskytovať viditeľné známky škrabania.

Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Čo spôsobuje akútne fázy ekzému?

Spúšťače ekzému môžu byť rôzne. Spúšťačom môže byť vysušenie pokožky (v zime alebo vplyvom agresívnych prípravkov čistenia), vrátane dráždivých vplyvov a alergénov. Najčastejším spúšťačom ekzému býva pot, napríklad po športovom výkone, v noci alebo pri strese. Akútnej fáze ekzému je možné zabrániť či ju oddialiť používaním prípravkov čistenia bez obsahu mydla a nanášaním emoliencií dvakrát denne.

Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Je ekzém prenosný?

Ekzém nie je nákazlivý a nešíri sa z osoby na osobu. Ekzém sa vyskytuje na určitých častiach tela. U batoliat sa objavuje na lícach a brade, zatiaľ čo u starších detí sa s ním často stretávame v kožných záhyboch na krku, lakťoch či kolenách. Dôležité je naučiť deti, aby ekzém neškrabali, lézie sa totiž môžu zväčšiť a postihnúť väčšiu časť pokožky.

Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

PRAVDA
ALEBO MÝTUS

ATOPICKÝ EKZÉM
MÔŽE BYŤ NÁKAZLIVÝ.

MÝTUS

Atopická dermatitída alebo ekzém je dedičné ochorenie a v žiadnom prípade nie je nákazlivé. Liečba atopického ekzému je založená na náhradách mydla, zmäkčovadlách a lokálnej aplikácii kortikosteroidov.
Zistiť viac

ATOPICKÝ EKZÉM
ČASOM VYMIZNE.

PRAVDA

Atopický ekzém u detí sa môže vyskytovať rôzne dlho. U niektorých vymizne za niekoľko mesiacov, u iných trvá roky. Polovica detí, ktoré majú atopický ekzém ako bábätká, sa vylieči do piatich rokov. V niektorých prípadoch atopický ekzém pretrvá až do dospelosti, ale nie je možné to predvídať. Neexistuje jasný postup, ako sa zbaviť atopického ekzému, ale s vhodnou starostlivosťou ho možno regulovať.
Zistiť viac

VZPLANUTIE EKZÉMU
MÔŽE SPÔSOBIŤ STRES.

PRAVDA

Nevieme vysvetliť prečo, ale odborníci pripúšťajú, že emócie, šok a stres môžu hrať pri vzplanutí ekzému nezanedbateľnú úlohu. Je známe, že atopický ekzém je ochorenie genetického pôvodu. Ak je vo vašom prípade spúšťačom stres, pozrite sa na techniky zvládania stresu, ako je napríklad midfulness.
Zistiť viac

MÔŽE STRAVA
ZHORŠIŤ EKZÉM?

PRAVDA

Niektoré potraviny môžu pôsobiť ako spúšťače ekzému a spôsobiť vzplanutie. Ak si myslíte, že u vás alebo vášho dieťaťa ekzém zhoršujú niektoré potraviny, navštívte lekára a nechajte si urobiť krvné a kožné testy, aby zistil, či máte alergiu na niektoré potraviny (zvyčajne je podozrenie na arašidy, mlieko, sóju, pšenicu, ryby a vajcia).
Zistiť viac

TIPY PRE KAŽDODENNÚ STAROSTLIVOSŤ
POKOŽKA SO SKLONOM K ATOPICKÉMU EKZÉMU POD KONTROLOU

Okrem týchto 2 fáz zahrňuje liečba atopického ekzému rôzne tipy pre každodennú starostlivosť. Tie zahŕňajú krátke sprchovanie či kúpeľ vo vlažnej vode, udržiavanie nižšej izbovej teploty, vyhláseniu vojny s prachom v domácnosti, uprednostnenie bavlneného oblečenie a vyvarovanie sa zostatkovému potu na pokožke.

V nižšie uvedených článkoch nájdete podrobné informácie a veľa tipov na životný štýl zameraný na pokožku so sklonom k atopickému ekzému, ako aj odborné odporúčania na vytvorenie návyku zdravej starostlivosti o pokožku so sklonom k atopickému ekzému a informácie o liečbe na lekársky predpis. Môžete tu nájsť doporučenie vhodných prípravkov, pokiaľ hľadáte starostlivosť o pokožku so sklonom k atopii s ľahkou textúrou.

PRÍPRAVKY PRE LIEČBU ATOPICKÉHO EKZÉMU
NA PREDPIS

Fáza 1: V akútnej fáze Lekár vám predpíše liečbu viazanú na predpis, ako lokálne kortikosteroidy alebo krém s obsahom takrolimus. Tieto liečivá upokojujú imunitnú reakciu pokožky (začervenanie, suchosť, svrbenie) a tak zmierňujú svrbenie a uľahčujú hojenie rán spôsobené atopickým ekzémom.

UDRŽIAVACIA FÁZA -
STAROSTLIVOSŤ O POKOŽKU SO SKLONOM K ATOPICKÉMU EKZÉMU

Fáza 2: Starostlivosť a prevencia. Aby bola pokožka so sklonom k atopickému ekzému hydratovaná a upokojená, používajte pri sprchovaní náhradu mydla Syndet a dvakrát denne naneste zmäkčujúci prípravok na obnovu mikrobiómu (mikroorganizmy, ktoré žijú na pokožke a pomáhajú udržiavať jej rovnováhu). Pokožku môžete tiež zvlhčiť prirodzene upokojujúcou termálnou vodou, ktorá zmierni svrbenie postihnutých miest.

Vedeli ste, že…?

1 z 5 detí trpí ekzémom. V 80 % prípadov ekzém zmizne sám ešte pred dosiahnutím dospelosti.

Zdroj: Univerzitná nemocnica v Nantes, dermatologicko-onkologické oddelenie špecializované na atopickú dermatitídu, apríl 2015  

NÁŠ ZÁVÄZOK
BEZPEČNOSTI

Bezpečnostné štandardy nad rámec medzinárodných predpisov o kozmetických produktoch.

100 % PRÍPRAVKOV
TESTOVANÝCH NA ALERGIE

Pozrieť viac
Jediná podmienka = žiadne alergické reakcie
Ak zaznamenáme čo i len jediný prípad alergie, vraciame sa do laboratórií a upravujeme zloženie produktu.

OCHRANA ZLOŽENIA
PO CELÝ ČAS

Pozrieť viac
Vyberáme len obaly s tou najlepšou ochranou, aby sme použili iba nevyhnutné konzervačné látky, ktoré zaručujú zachovanie tolerancie a účinnosti po celý čas.

IBA TO NEVYHNUTNÉ
V SPRÁVNEJ AKTÍVNEJ DÁVKE

Pozrieť viac
Naše prípravky, vyvinuté v spolupráci s dermatológmi a toxikológmi, obsahujú iba nevyhnutné ingrediencie v správnej účinnej dávke.

TESTOVANÉ
NA VEĽMI CITLIVEJ
 PLETI

Pozrieť viac
Tolerancia našich prípravkov je overená na najcitlivejšej pleti: reaktívnej, alergickej, so sklonom k akné, atopickej, poškodenej alebo oslabenej liečbou rakoviny.

VÁŽENÍ
ČITATELIA

Tu uvedené informácie slúžia iba na všeobecné vzdelávacie účely a v žiadnom prípade by nemali byť náhradou odbornej lekárskej pomoci. V prípade akýchkoľvek lekárskych otázok sa obráťte na kvalifikovaného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.