AKNÉ
U DOSPELÝCH

Akné môže, a často aj pretrváva až do dospelosti. Je obzvlášť ťažké prijať, že z akné nevyrastiete napriek všeobecnému presvedčeniu ani vo veku dvadsať, tridsať či štyridsať rokov!

VAŠE OTÁZKY
NAŠE ODPOVEDE

1 quote-marks

Ako sa môžem zbaviť jaziev po akné?

Jazvy po akné sa ťažko liečia. Môžu pomôcť niektoré dermatologické zákroky, ako je mikrodermabrázia, chemický peeling, laser a mezoterapia. V ideálnom prípade by sa malo zabrániť tvorbe jaziev po akné hlavne vhodnou medikáciou, ako sú antibiotiká alebo izotretinoín. Informujte sa u lekárnika o prípravkoch každodennej starostlivosti z radu EFFACLAR.


Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Ako sa zbaviť akné?

Mierne akné je možné zvládnuť dermokozmetickými prípravkami. Pleť čistite micelárnou vodou a penivým čistiacim gélom, dvakrát denne. Pokračujte v dennej starostlivosti o pleť s aktívnymi ingredienciami, ako je kyselina salicylová, Niacínamid a Pirokton Olamín. Ak to nie je dostatočné, informujte sa o liečbe s využitím retinoidov, antibiotík a izotretinoínov u svojho dermatológa.


Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Čo spôsobuje akné?

Akné spôsobuje nerovnováha androgénov, hormónov spôsobujúcich nadmernú produkciu kožného mazu. Rovnaké hormóny spôsobujú nadmernú tvorbu kožných buniek v okolí pórov. Tie sa potom upchávajú zmesou buniek a kožného mazu a stávajú sa živnou pôdou pre baktérie spôsobujúce akné. Výsledkom je vznik pupienkov, na pleti sa objavujú červené škvrny, pustuly či hlboké a bolestivé cysty.


Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Ako sa zbaviť akné?

Mierne akné je možné riešiť pomocou správnych dermokozmetických prípravkov. Pleť dvakrát denne jemne vyčistite čistiacim penivým gélom. Na pleť aplikujte prípravky s obsahom aktívnych ingrediencií ako kyselina salicylová, Niacínamid a Pirokton olamín. Pokiaľ tieto opatrenia nie sú dostatočné, poraďte sa so svojím dermatológom a vyžiadajte si liečbu retinoidmi, antibiotikami a izotretinoínom.


Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

PRAVDA
ALEBO MÝTUS

CUKOR MÔŽE
ZHORŠIŤ AKNÉ.

PRAVDA

Najnovšie štúdie ukázali, že potraviny s vysokým glykemickým indexom – tie, ktoré spôsobujú prudký nárast hladiny cukru v krvi – môžu zhoršovať akné. Vieme, že sa to ľahko povie, ale aby bola vaša pleť v pohode, vyhýbajte sa sladkostiam, sladkým nápojom a potravinám z bielej múky a radšej sa držte jedál s vysokým obsahom vlákniny, ako sú celozrnné výrobky a strukoviny.
Zistiť viac

VYTLÁČANIE PUPIENKOV
VÁM V SKUTOČNOSTI NEPOMÔŽE.

PRAVDA

Aj keď sa to zdá ako rýchla pomoc, vytláčaním pupienkov sa vaša pleť so sklonom k akné v skutočnosti zhorší, pretože to vlastne môže poškodiť zapálený folikul a rozšíriť zápal. Z nechtov môžete dokonca zaviesť novú infekciu. Takže vytláčanie pupienkov je škodlivý zlozvyk a najlepšie je sa mu vyhýbať!
Zistiť viac

ČOKOLÁDA JE ZLÁ
PRE PLEŤ SO SKLONOM K AKNÉ.

MÝTUS

Neexistujú jasné dôkazy o tom, že má čokoláda akýkoľvek vplyv na akné, avšak každý sme iný a u niektorých môže dochádzať k prepuknutiu akné. Tmavá čokoláda je v skutočnosti plná antioxidantov, ktoré pokožka miluje!
Zistiť viac

MASTNÉ JEDLÁ
= MASTNÁ POKOŽKA.

MÝTUS

Častý mýtus o akné je ten, že mastnota na vašom tanieri spôsobuje väčšiu produkciu mazu v póroch, no medzi týmito dvomi neexistuje priama spojitosť. Strava bohatá na nasýtené tuky však môže podporiť vznik mikrozápalov vo všetkých orgánoch tela, vrátane pokožky. V skratke, slanina a hranolky akné nespôsobia, ale najlepším prístupom pre zdravie je „všetko s mierou“.
Zistiť viac

Akné
u dospelých

 

 

Množstvo štúdií uviedlo, že počet pacientov s akné v dospelosti rastie. Podľa americkej štúdie uvádza kožné problémy súvisiace s akné až 55% dospelých žien. Suma sumárum: Akné u dospelých je v súčasnej dobe normou, a nie výnimkou.

 

V tejto sekcii nájdete informácie, ktoré potrebujete na pochopenie akné u dospelých (u mužov i žien), ako aj odborné riešenia, ktoré vám pomôžu upokojiť a udržať problematickú pleť čistú.

 


Vedeli ste, že…?

V klinickej štúdii sa pri porovnaní s placebo preukázalo, že EFFACLAR DUO(+) zabraňuje recidíve predmenštruačného akné.

Zdroj: Klinická štúdia uskutočnená pod vedením profesorky Dréno (Nantes, Francúzsko) na 32 ženách s priemerným vekom 25 rokov, ktoré si na pravú polovicu tváre dvakrát denne aplikovali Effaclar Duo (+), zatiaľ čo na ľavú polovicu tváre si nanášali placebo. Lézia sa hodnotí počas 2 po sebe nasledujúcich cyklov.

VÁŽENÍ
ČITATELIA

Zobrazené informácie slúžia iba na všeobecné vzdelávacie účely a nenahradzujú odbornú lekársku starostlivosť. V prípade akýchkoľvek otázok spojením so zdravotným stavom sa obráťte na odborného lekára.