AKNÉ V DOSPELOSTI
NÁRAST VYŠŠIEHO POČTU U ŽIEN

Article Read Duration 5 min. čítania

Stále viac a viac žien trpí v dospelosti akné.
Medzi časté príčiny patria:

• Hormonálne zmeny.
• Stres
• UV žiarenie a znečistené ovzdušie.
• Rodinná história.
• Prípravky starostlivosti o pleť a vlasy.
• Nežiaduce účinky liekov a nediagnostikované zdravotné ťažkosti.

Akné u dospelých sa vyskytuje vo forme čiernych a bielych bodiek a je spojené s mastnou pleťou. Ak by ste chceli odstrániť akné v dospelosti, zamerajte sa na odbornú starostlivosť, akou je produktová rada EFFACLAR La Roche-Posay, partnera dermatológov.

Akné v dospelosti
Epidémia

Dermatológovia sa dennodenne stretávajú s tým, že akné už neovplyvňuje výhradne teenagerov. Zatiaľ čo býva tradične vnímané ako "fáza mladistvých", spolu s pochybnými farbami vlasov a módnymi výstrelkami, akné teraz postihuje viac dospelých žien a zahŕňa:

Trvalé akné, ktoré majú od dospievania.
Nový výskyt po dlhom období bez škvŕn.
Akné u žien, ktoré ho v puberte nikdy nemali (
akné v dospelosti). Zažije ho viac než 1 zo 4 žien!
V súčasnosti má akné v dospelosti 51% žien vo veku od 20 do 29 rokov, pričom 35% žien vo veku od 30 do 39 rokov, 26% žien vo veku od 40 do 49 rokov a 15% žien vo veku nad 50 rokov sa s ním tiež stretne. Akné u dospelých je častejší u žien, ale môžu ním trpieť aj muži.

Inými slovami, akné u dospelých je na vzostupe, a pokiaľ stále trpíte uhrami aj po puberte, rozhodne nie ste sami. Ale nebojte sa, pomoc je na dosah. Prečítajte si, ako funguje akné v dospelosti a čo s ním robiť!

 

VŠEOBECNÁ CHARAKTERISTIKA
AKNÉ U DOSPELÝCH

ZATIAĽ ČO DOSPIEVAJÚCI BEŽNE TRPIA ZÁPALOVÝM AKNÉ, DOSPELÍ MÁVAJÚ AKNÉ RETENČNÉ

Zápalové akné je sprevádzané veľkým opuchom a začervenaním. často sa prejavuje ako papuly (pupienky, ktoré neobsahujú hnis), pustuly (pupienky, ktoré obsahujú hnis) alebo cysty.

Druh akné, ktorým najčastejšie trpia dospelé ženy sa nazýva retenčné akné.

Retenčné akné vzniká keď sa póry upchajú mastnotou a odumretými kožnými bunkami. Často sa prejavuje ako biele bodky, ktoré sa môžu premeniť na škvrny. Ako sa upchaté póry zväčšujú, kožný maz je vystavený vzduchu a sčernie. A to sú tie známe čierne bodky. Veľa ľudí verí, že čierne bodky sú spôsobené špinou, ale nie je tomu tak.

Nech už trpíte pupienkami, bielymi alebo čiernymi bodkami, viditeľnosť na povrchu kože - lesk, rozšírené póry alebo škvrny - môžu spôsobiť, že sa budete cítiť  oveľa menej sebaistý či dokonca s nabúranou sebaúctou. Môže byť naozaj ťažké zmieriť sa s tým, že máte na tvári do očí bijúce uhry, keď už ste dospelí, darí sa vám v práci, máte deti, nadobúdate majetok a robíte všetko to, čo sa od dospelých "očakáva"! Dobrá správa je, že ste vo veľmi dobrej spoločnosti (aj celebritám sa otravné pupienky nevyhýbajú) a vhodnou liečbou akné pre dospelých máte na dosah (kliknite TU pre tipy na liečbu akné pre dospelých).

Čo spôsobuje
Akné u dospelých?

HORMONÁLNE ZMENY

Ohniská akné sa často vyskytujú v dobe hormonálnych výkyvov. Tými môžu byť tieto obdobia:

 • V období menštruácie
 • Behom tehotenstva a bezprostredne po ňom
 • Po vysadení antikoncepčných pipuliek
 • Peri-menopauza a menopauza

V týchto prípadoch sa výskyt ochorenia obvykle zmierni, až sa hormóny ustália. Pokiaľ sa tak nestane, navštívte dermatológa alebo svojho praktického lekára.

STRES

V reakcii na stres produkuje naše telo hormóny nazývané androgény. Tieto hormóny môžu stimulovať nadmernú produkciu kožného mazu, čo zase môže viesť k prepuknutiu akné. Preto je užitočné praktizovať techniky znižovania stresu.

UV ŽIARENIE A ZNEČISTENIE OVZDUŠIA

Pri vystavení sa vonkajším stresorom -ako je UV žiarenie, prach alebo znečistenie - pokožka so sklonom k nedokonalostiam prechádza oxidáciou, ktorá spúšťa reťazovú reakciu: hyperkeratinizáciu (hromadenie odumretých kožných buniek), hyperprodukciu kožného mazu (mastná pleť) a oxidáciu kožného mazu a nečistôt prítomných na povrchu pokožky. Tento proces môže viesť k vzniku nových nedokonalostí.

Je dobré chrániť pokožku pred slnkom a pravidelne si vyčistiť tvár. Hľadajte prípravky s textúrou odolnou proti znečisteniu, ktoré zabráni zachytávaniu škodlivých častíc na koži, akým je napríklad EFFACLAR DUO (+) SPF 30.

RODINNÁ HISTÓRIA AKNÉ

Výskumné štúdie naznačujú, že niektorí ľudia môžu mať genetickú predispozíciu, vďaka ktorej je pravdepodobnejšie, že budú v dospelosti trpieť akné.

PRÍPRAVKY STAROSTLIVOSTI O PLEŤ A VLASY

Váš hydratačný krém, make-up, opaľovací krém alebo lak na vlasy môžu vyvolať vznik nedokonalostí. Na etiketách svojich výrobkov hľadajte nasledujúce výrazy:

 • Nekomedogénne
 • Proti akné
 • Bez oleja
 • Neupcháva póry

NEŽIADUCE ÚČINKY LIEKOV A NEDIAGNOSTIKOVANÉ ZDRAVOTNÉ ŤAŽKOSTI

Niektoré lieky môžu akné vyvolať. Pokiaľ máte podozrenie, že tomu tak je, neprestávajte svoje lieky užívať, ale poraďte sa so svojim lekárom. Existuje veľa spôsobov ako výskyt akné kontrolovať.

Akné u dospelých môže byť tiež príznakom ďalších základných zdravotných ťažkostí(napríklad syndrómu polycystických ovárií). Pokiaľ je u vás výskyt trvalý, poraďte sa s dermatológom alebo praktickým lekárom.

Aké sú najlepšie prípravky
Na aknóznu pleť u dospelých?

STAROSTLIVOSŤ O DOSPELÚ AKNÓZNU PLEŤ

Ak trpíte akné po tridsiatke, štyridsiatke alebo v období menopauzy, je nevyhnutná špecifická starostlivosť o pleť. Dospelá koža postihnutá akné je často citlivá, takže je vhodná účinná, ale jemná starostlivosť.

 • Pleť dvakrát denne vyčistite micelárnou vodou prispôsobenou pleti so sklonom k akné
 • Po vyčistení osviežte pleť ukludňujúcim a antioxidačným prípravkom LA ROCHE-POSAY THERMAL SPRING WATER. Ukľudní zápal.
 • Použite špeciálny ošetrujúci krém na aknóznu pleť v dospelosti, akým je EFFACLAR K+, obsahujúci referenčné ošetrujúce látky ako LHA a kyselinu salicylovú, ktorá udrží pleť sviežu a hladšiu pri ošetrovaní čiernych bodiek a zlepšenie štruktúry pokožky. Zloženie je obohatené o Airlicium, naozaj úžasnú molekulu schopnú absorbovať až 150 násobok svojho objemu v kožnom maze, pre 8 hodinový anti-shine efekt.
 • Niektoré prípravky starostlivosti o dospelú pleť so sklonom k akné sa dodávajú v tónovaných texturách, takže pri ošetrovaní aknóznej pleti ju môžete zároveň zakryť.
 • Nezabudnite naniesť ošetrujúci, nekomedogénny krém s SPF, aby ste zabránili dopadom UV žiarenia a znečistenia, ktoré prispievajú k zhoršeniu zápalu a škvrnám na aknóznej pleti. Niektoré druhy ošetrenia aknóznej pleti už širokospektrálne SPF zahŕňajú. Opýtajte sa svojho lekárnika na odborné riešenie.

1Christin N.Collier et al. The prevalence of acne in adults aged 20 and over. J Am Acad Dermatol, Volume 58, Issue 1 – 2008?

Pravda
alebo mýtus?

 

CHOCOLATE IS BAD
FOR ANE-PRONE SKIN.

FALSE

There is no solid evidence that chocolate has any effect on acne, evenif everyone is different so acne could cause breakouts to some people. Darkchocolate is actually filled with skin-loving anti-oxidants!
Zistiť viac

OILY FOODS
EQUALS OILY SKIN.

FALSE

Acommon acne myth is that grease on your plate translates to more oil in yourpores, but there is no direct link between the two. However, a diet rich insaturated fat can fuel micro-inflammation in all of the body's organs,including the skin.  In short, bacon andchips won't cause acne, but moderation is the best policy for overall health.
Zistiť viac

SUGAR CAN MAKE
ACNE WORSE.

TRUE

Recent studies haveshown that high Glycemic Index foods - the ones that cause blood sugar to spike- can make acne worse.  We know it's easier said than done, but to keepyour skin happy, steer away from sweets, sugary drinks, and goodies made fromwhite flour and stick to high-fiber foods, like whole grains and pulses, instead.
Zistiť viac

SQUEEZING A PIMPLE WON'T
DO YOU MUCH GOOD.

TRUE

Even if it seems like aquick fix, squeezing a pimple will actually make things worse for your acne-proneskin as it could actually damage the infected hair follicle and increaseinflammation. You could even introduce a new infection with your fingernails.So popping zits is a harmful habit and best avoided!
Zistiť viac

Aj na to máme
špeciálnu radu prípravkov
 

EFFACLAR je kompletný rad pre riešenie nedokonalostí pleti, ktorá s vysokou účinnosťou cielia na všetky fázy jej životného cyklu a zároveň zaisťuje dokonalú toleranciu.
 • Korekčný krém proti nedokonalostiam pleti s antirecidívnym účinkom, pre uvoľnenie pórov
  EFFACLAR
  DUO(+)
  Pozrite sa na to
 • Obnovujúci krém pre mastnú pleť, antioxidačný účinok, 8-hodinová účinnosť pri tvorbe kožného mazu a čiernych bodiek.
  EFFACLAR 
  K(+)
  Pozrite sa na to
 • Kompenzačný hydratačný krém pre upokojenie pleti
  EFFACLAR 
  H
  Pozrite sa na to
 • Pleťový krém proti nedokonalostiam pre mastnú pleť so sklonom k akné - pre ženy aj mužov
  EFFACLAR 
  DUO (+) SPF 30
  Pozrite sa na to

NÁŠ ZÁVÄZOK
BEZPEČNOSTI

Bezpečnostné štandardy nad rámec medzinárodných predpisov o kozmetických produktoch.

100 % PRÍPRAVKOV
TESTOVANÝCH NA ALERGIE

Pozrieť viac
Jediná podmienka = žiadne alergické reakcie
Ak zaznamenáme čo i len jediný prípad alergie, vraciame sa do laboratórií a upravujeme zloženie produktu.

IBA TO NEVYHNUTNÉ
A V SPRÁVNEJ DÁVKE

Pozrieť viac
Naše prípravky, vyvinuté v spolupráci s dermatológmi a toxikológmi, obsahujú iba nevyhnutné ingrediencie v správnej účinnej dávke.
laroche posay safety commitment sensitive skin model baby

TESTOVANÉ
NA VEĽMI CITLIVEJ PLETI

Pozrieť viac
Tolerancia našich prípravkov je overená na najcitlivejšej pleti: reaktívnej, alergickej, so sklonom k akné, atopickej, poškodenej alebo oslabenej liečbou rakoviny.

OCHRANA ZLOŽENIA
PO CELÝ ČAS

Pozrieť viac
Vyberáme len obaly s tou najlepšou ochranou, aby sme použili iba nevyhnutné konzervačné látky, ktoré zaručujú zachovanie tolerancie a účinnosti po celý čas.