AKNÉ

Akné, alebo „acne vulgaris“, je kožné ochorenie, pri ktorom kožné mazové žľazy produkujú nadmerné množstvo kožného mazu. Následne dochádza k upchávaniu pórov nahromadeným mazom a odumretými bunkami. V niektorých prípadoch tento proces, ktorého výsledkom sú čierne a biele bodky na tvári, končí. Hovoríme o tzv. „retenčnej forme akné“. V závažnejších prípadoch sa v nahromadenom maze množia batérie, ktoré spôsobujú zápal. Na povrchu pleti potom vznikajú pupienky, tzv. pustuly. Hlbšie v pleti sa potom môžu objaviť aj tvrdé, bolestivé lézie – noduly a cysty. Tento typ sa nazýva „zápalové akné“

VAŠE OTÁZKY
NAŠE ODPOVEDE

1 quote-marks

Čo spôsobuje akné?

Akné spôsobuje nerovnováha androgénov, hormónov spôsobujúcich nadmernú produkciu kožného mazu. Rovnaké hormóny spôsobujú nadmernú tvorbu kožných buniek v okolí pórov. Tie sa potom upchávajú zmesou buniek a kožného mazu a stávajú sa živnou pôdou pre baktérie spôsobujúce akné. Výsledkom je vznik pupienkov, na pleti sa objavujú červené škvrny, pustuly či hlboké a bolestivé cysty.


Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Pomáha antikoncepcia proti akné?

Akné je v podstate spôsobené hormónmi. U žien to možno liečiť antikoncepciou známou tiež ako perorálna antikoncepčná talbetka (OCP), ktoré vyvážia hormóny v prospech čistej pokožky. Navštívte svojho lekára a zistite, či ste vhodným adeptom na túto liečbu, pretože nie je vhodná pre všetkých.


Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Ako môžem odstrániť jazvy po akné?

Jazvy po akné sa liečia veľmi ťažko. Môžu pomôcť niektoré zákroky v ordinácii, ako je mikrodermabáza, chemický peeling, laser a mikroihly. U ľudí so škvrnami by sa malo zabrániť tvorbe jaziev po akné hlavne pomocou vhodných liekov, ako sú antibiotiká alebo izotretinoín. Spýtajte sa tiež svojho lekárnika na odbornú každodennú starostlivosť o pleť, akou je napíklad rad EFFACLAR.


Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Ako sa zbaviť akné?

Mierne akné je možné zvládnuť dermokozmetickými prípravkami. Pleť čistite micelárnou vodou a penivým čistiacim gélom, dvakrát denne. Pokračujte v dennej starostlivosti o pleť s aktívnymi ingredienciami, ako je kyselina salicylová, Niacínamid a Pirokton Olamín. Ak to nie je dostatočné, informujte sa o liečbe s využitím retinoidov, antibiotík a izotretinoínov u svojho dermatológa.


Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

PRAVDA
ALEBO MÝTUS

ČOKOLÁDA JE PRE PLEŤ
SO SKLONOM K AKNÉ ŠKODLIVÁ.

MÝTUS

Spoľahlivé dôkazy o tom, že by mala čokoláda vplyv na akné, nie sú k dispozícii. Každý je ale iný, takže u niektorých osôb by k zhoršeniu akné viesť mohla. Horká čokoláda v skutočnosti obsahuje veľké množstvo antioxidantov, ktoré sú pre pleť prospšné.
Zistiť viac

MASTNÉ JEDLÁ
ROVNÁ SA MASTNÁ POKOŽKA.

MÝTUS

bežný mýtus o akné je to, že konzumácia mastných jedál vedie k zvýšeniu tvorby kožného mazu v póroch. Medzi týmito dvomi javmi v skutočnosti neexistuje žiadna spojitosť. Strava bohatá na nasýtené mastné kyseliny môže podporovať vznik mikrozápalov vo všetkých orgánoch ľudského tela, teda aj v pokožke. Stručne povedané, slanina a hranolky akné nespôsobia, ale pre celkové zdravie je rozhodne lepšie voliť striedmosť.
Zistiť viac

CUKOR MÔŽE
AKNÉ ZHORŠOVAŤ.

PRAVDA

Najnovšie štúdie ukázali, že potraviny s vysokým glykemickým indexom, ktoré spôsobujú zvýšenie hladiny krvného cukru, môžu tiež zhoršovať akné. Vieme, že sa to ľahšie povie, ako urobí, ale pre podporu zdravia pokožky je dobré sa vyvarovať sladkostí, sladkých nápojov a potravín z bielej múky. Vhodné je konzumovať potraviny s vlákninou, napr. celozrnné výrobky a strukoviny.
Zistiť viac

VYTLÁČANÍM PUPIENKOV
SI NEPOMÔŽETE, BA NAOPAK.

PRAVDA

Aj keď sa vytlačenie pupienka môže javiť ako rýchle riešenie, vo finále to stav pokožky so sklonom k akné skôr zhorší, pretože môže dôjsť k poškodeniu infikovaného folikulu a k rozvoju zápalu. Prstami si do ranky navyše môžete zaniesť ďalšiu infekciu.Vytláčanie akné je zlozvyk a každého zlozvyku je najlepšie sa zbaviť!
Zistiť viac

PRÍČINY
AKNÉ

Primárna príčina je hormonálna: Pohlavné orgány (semenníky u mužov a vaječníky u žien) produkujú hormóny androgény, ktoré spôsobujú nadmernú produkciu mazu v mazových žľazách a následné upchávanie pórov. K tvorbe akné však prispievajú aj ďalšie faktory, medzi ktoré patria UV žiarenie, znečistené ovzdušie, strava a stres. Hormonálne akné ako dôsledok hrmonálnej nerovnováhy sa objavuje najčastejšie u tínedžerov v puberte, postihuje však aj stále vyšší počet dospelých, najmä ženy počas menštruačného cyklu.

AKO SA STARAŤ
O PLEŤ SO SKLONOM K AKNÉ?

Nedokonalosti pleti je možné riešiť liekmi na akné na lekársky predpis. Hneď ako dôjde k zosvetleniu pupienkov, môže pomôcť špeciálna, voľnopredajná dermokozmetika, alebo kombinácia oboch. Pokiaľ akné narúša vaše sebavedomie, nie je riešením ticho trpieť, ale je dôležité skúsiť niečo podniknúť. So správnym lekárskym odporúčaním a vhodne zvolenou starostlivosťou je možné pleť postupne vyčistiť a dosiahnuť tak dlhodobý svieži vzhľad.

V tejto časti sa dozviete všetko o príčinách a symptómoch mastnej a aknóznej pleti, získate informácie o správnej starostlivosti a odporúčanie najvhodnejších produktov. Potiahnite hore a zobrazia sa vám články o pleti dospelých aj tínedžerov so sklonom k akné a rady odborníkov, ako nedostatky zakryť jemným make-upom.

AKNÉ OVPLYVŇUJE
SEBAVEDOMIE

Objavte novinku z radu EFFACLAR

KAŽDÁ KOŽA
MÁ SVOJ PRÍBEH

La Roche-Posay-dermatologické starostlivosti pre lepší život

NÁŠ ZÁVÄZOK
BEZPEČNOSTI

Bezpečnostné štandardy nad rámec medzinárodných predpisov o kozmetických produktoch.

100 % PRÍPRAVKOV
TESTOVANÝCH NA ALERGIE

Pozrieť viac
Jediná podmienka = žiadne alergické reakcie
Ak zaznamenáme čo i len jediný prípad alergie, vraciame sa do laboratórií a upravujeme zloženie produktu.

OCHRANA ZLOŽENIA
PO CELÝ ČAS

Pozrieť viac
Vyberáme len obaly s tou najlepšou ochranou, aby sme použili iba nevyhnutné konzervačné látky, ktoré zaručujú zachovanie tolerancie a účinnosti po celý čas.

IBA TO NEVYHNUTNÉ
V SPRÁVNEJ AKTÍVNEJ DÁVKE

Pozrieť viac
Naše prípravky, vyvinuté v spolupráci s dermatológmi a toxikológmi, obsahujú iba nevyhnutné ingrediencie v správnej účinnej dávke.

TESTOVANÉ
NA VEĽMI CITLIVEJ
 PLETI

Pozrieť viac
Tolerancia našich prípravkov je overená na najcitlivejšej pleti: reaktívnej, alergickej, so sklonom k akné, atopickej, poškodenej alebo oslabenej liečbou rakoviny.

VÁŽENÍ
ČITATELIA

Tu uvedené informácie sú určené iba na všeobecne vzdelávacie účely a nemali by v žiadnom prípade nahrádzať odborné lekárske poradenstvo. V otázkach zdravia je nutné vždy vyhľadať radu kvalifikovaného zdravotníckeho experta.