Citlivosť na slnko 
reakcie na slnko
slnečné alergie

Každý potrebuje ochranu pred slnkom, ale niektorí ľudia sú na slnko obzvlášť citliví, alebo dokonca alergickí. 

VAŠE OTÁZKY
NAŠE ODPOVEDE

1 quote-marks

Čo znamená SPF v opaľovacom kréme?

SPF znamená „slnečný ochranný faktor“. Týka sa to schopnosti vášho slnečného krému chrániť pokožku pred UVB lúčmi, ktoré spôsobujú spálenie. Čím vyššie číslo, tým vyššia ochrana. Na slnku sa odporúča aplikovať minimálne SPF 30 každé 2 hodiny. Pre celé telo je potrebné množstvo vo veľkosti golfovej loptičky.

Dozvedieť sa viac

Bol pre vás tento článok užitočný?

1 quote-marks

Ako dlho pretrváva kožná alergická reakcia?

Doba trvania závisí od typu reakcie. Urtikaria (žihľavka) by nemala trvať dlhšie ako 24 hodín. Kontaktná dermatitída môže odznievať aj niekoľko týždňov. Ekzém je chronické ochorenie, jeho liečba môže trvať roky. Miernejšie alergické reakcie (svrbenie, pocity pálenia) je možné rýchlo upokojiť pomocou termálnej vody v spreji a hypoalergénneho krému.


Dozvedieť sa viac

Bol pre vás tento článok užitočný?

1 quote-marks

Môžete byť alergický na vlastnú pokožku?

Byť alergický na svoju vlastnú pokožku je v podstate nemožné. Jediný prípad, kedy k takejto situácii môže dôjsť, je pri alergii na slnko, kedy UV žiarenie mení kožnú substanciu a spôsobuje tak alergickú reakciu.


Dozvedieť sa viac

Bol pre vás tento článok užitočný?

1 quote-marks

Aký je najlepší opaľovací krém pre citlivú pokožku?

Niektoré krémy na opaľovanie môžu na citlivej pokožke spôsobiť nepríjemné štípanie. Rozhodnite sa pre širokospektrálnu ochranu UVA-UVB, ktorá je testovaná na najcitlivejšej pokožke, ako je napríklad rada ANTHELIOS od La Roche-Posay. Produkty ANTHELIOS prirodzene zjednocujú protizápalové a antioxidačné účinky termálnej vody La Roche-Posay na upokojenie citlivej pokožky.

Dozvedieť sa viac

 

Bol pre vás tento článok užitočný?

PRAVDA
ALEBO MÝTUS?

PRE VAŠE DETI
JE SLNKO DOBRÉ
 

MÝTUS

Detská pokožka je obzvlášť citlivá na škodlivé účinky slnka. Preto sa pediatri a dermatológovia zhodujú, že deti a batoľatá do 3 rokov by nemali byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Po tomto veku sa uistite, že používate vysoko ochranný širokospektrálny UVA-UVB opaľovací krém, ako je Anthelios.
Zistiť viac

TMAVÉ OBLEČENIE JE
NA SLNKU VHODNEJŠIE
 

PRAVDA

Tmavé a intenzívne farby ako sú čierna, tmavo modrá, červená alebo zelená, v skutočnosti poskytujú viac UV ochrany ako biele alebo svetlé odevy. Pri balení na budúcu dovolenku si preto so sebou zoberte aj nejaké tmavé oblečenie!
Zistiť viac

SLNKO JE PRÍČINA
PREDČASNÉHO STARNUTIA

PRAVDA

UVA lúče narúšajú vnútorné stavebné kamene pokožky, ako sú kolagénové a elastínové vlákna. Vystavenie slnku časom pôsobí vädnutiu a stratu pružnosti pleti a vrásky. UVB lúče tiež stimulujú nerovnomernú a nepravidelnú produkciu pigmentu vedúcu k tmavým škvrnám. Celosvetovo sú tieto zmeny na pokožke známe ako foto-starnutie.
Zistiť viac

KEĎ JE POD MRAKOM
NIE JE TREBA SA CHRÁNIŤ
 

MÝTUS

Dokonca aj v šedom a daždivom dni je pokožka vystavená UV lúčom, ktoré napomáhajú vzniku známok starnutia pleti. Ak chcete plne chrániť svoju pokožku, používajte každodennú ochranu pred slnečným žiarením, nielen keď je teplo a slnečno.
Zistiť viac

CITLIVOSŤ NA SLNKO A REAKCIE NA SLNKO
SLNEČNÉ ALERGIE

Hovorí sa tomu fotosenzitivita a môže vzniknúť z rôznych dôvodov:

  • Alergia na slnko alebo „polymorfná svetelná erupcia“, pri ktorej sa na koži vystavenej slnku objavia nepríjemné svrbivé vyrážky a začervenanie.
  • Pokožka s veľmi svetlým fototypom (odtieň pleti), ktorá má tendenciu sa spáliť aj pri miernej slnečnej expozícii (obzvlášť zraniteľné sú osoby s ryšavými vlasmi, pehami a s modrými očami).
  • Niektoré zložky prípravkov starostlivosti o pokožku, ako sú AHA, retinol a benzoylperoxid, môžu spôsobiť, že je pokožka ultracitlivá na UV žiarenie, čo vedie k vyrážke po slnečnej expozícii.
  • Niektoré lieky užívané orálne, najmä tetracyklínové antibiotiká a liečivo na akné izotretinoín (Accutane), môžu v dôsledku vystavenia sa slnku spôsobiť náhly opuch alebo podráždenie pokožky.
  • Stav kože s problémami, ako sú ekzém, akné alebo rozacea, sa môže zhoršovať vysušujúcim účinkom slnka.
  • Niektoré spôsoby liečby rakoviny spôsobujú, že je koža citlivejšia na slnečné žiarenie. Vystavenie ultrafialovému (UV) žiareniu vás vystavuje riziku veľmi intenzívnych spálenín od slnka, preto sa vo všeobecnosti odporúča vyhýbať sa akémukoľvek slneniu. Ak podstupujete ožarovanie, mali by ste byť ešte opatrnejší, pretože sa môže objaviť chronická rádiodermatitída, v niektorých prípadoch dokonca niekoľko rokov po liečbe.
  • Niektoré zdravotné ťažkosti, ako je napr. lupus, môžu spôsobiť fotosenzitivitu kože a vyrážku po expozícii UV žiareniu.

ALERGIA NA SLNKO ČI FOTOSENZITIVITA?
PREVENCIA JE KĽÚČOVÁ

Vo všetkých prípadoch slnečnej alergie alebo fotosenzitivity, nech už je príčina akákoľvek, by ste sa mali riadiť heslom „prevencia je základ". Rozdiel môžete zaznamenať už po niekoľkých krokoch.

Najmä na jar a v lete noste ochranné oblečenie (klobúk, tričko s dlhým rukávom apod.). Vždy si vyberte širokospektrálny opaľovací krém na (ideálne s SPF 50+) a aplikujte ho na všetky miesta na tele s odhalenou pokožkou. Vyvarujte sa slnečnej expozícii, keď je slnko najsilnejšie, teda medzi 10:00 a 16.00 hod.

V tejto sekcii nájdete komplexného sprievodcu k problematike slnečnej alergie, ktorá je tiež známa ako polymorfná svetelná erupcia alebo benígna letná svetelná erupcia. Podelíme sa s vami o dôležité tipy, ako sa vyhnúť nepríjemným svrbivým letným vyrážkam.

Nájdete tu tiež užitočné informácie o fotosenzibilizujúcich liekoch a o tom, ako sa starať o pokožku, pokiaľ ich užívate.

Všetko, čo by ste radi vedeli o fotoprotekcii

Viete, ako sa najlepšie chránit pred slnkom? Vica Kerekes sa pýta, dermatologička zodpovedá.

NAŠE ZÁVÄZKY
BEZPEČNOSTI

Bezpečnostné štandardy nad rámec medzinárodných predpisov o kozmetických produktoch.

100 % PRÍPRAVKOV
TESTOVANÝCH NA ALERGIE

Pozrieť viac
Jediná podmienka = žiadne alergické reakcie
Ak zaznamenáme čo i len jediný prípad alergie, vraciame sa do laboratórií a upravujeme zloženie produktu.

OCHRANA ZLOŽENIA
PO CELÝ ČAS

Pozrieť viac
Vyberáme len obaly s tou najlepšou ochranou, aby sme použili iba nevyhnutné konzervačné látky, ktoré zaručujú zachovanie tolerancie a účinnosti po celý čas.

IBA TO NEVYHNUTNÉ
V SPRÁVNEJ AKTÍVNEJ DÁVKE

Pozrieť viac
Naše prípravky, vyvinuté v spolupráci s dermatológmi a toxikológmi, obsahujú iba nevyhnutné ingrediencie v správnej účinnej dávke.

TESTOVANÉ
NA VEĽMI CITLIVEJ
 PLETI

Pozrieť viac
Tolerancia našich prípravkov je overená na najcitlivejšej pleti: reaktívnej, alergickej, so sklonom k akné, atopickej, poškodenej alebo oslabenej liečbou rakoviny.

VÁŽENÍ
ČITATELIA

Tu uvedené informácie slúžia iba na všeobecné vzdelávacie účely a v žiadnom prípade by nemali byť náhradou odbornej lekárskej pomoci. Pri akýchkoľvek lekárskych otázkach by ste sa mali vždy obrátiť na kvalifikovaného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.